Biologia to nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem życia i organizmów żywych. Wyniki jej badań są obecnie stosowane w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Na szeroką skalę korzysta z nich między innymi medycyna, w takich sektorach jak diagnostyka czy promocja i ochrona zdrowia. Jako że zdrowie jest najważniejszą wartością w życiu człowieka, a zastosowanie metod biologicznych w medycynie pozwala osiągnąć lepsze efekty leczenia, to specjaliści z tego obszaru są obecnie na wagę złota. Ich kształceniem zajmuje się kierunek biologia medyczna w Gdańsku.
Osoby, które zdecydują się aplikować na studia medyczne w Gdańsku powinny interesować się naukami ścisłymi, przyrodniczymi, chemicznymi oraz oczywiście, medycznymi. W przypadku kierunku biologia medyczna ważne jest także posiadanie rozwiniętej wiedzy biologicznej. Jeżeli spełniasz powyższe warunki, to studia na kierunku biologia medyczna w Gdańsku będą dla ciebie odpowiednim wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biologia medyczna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku biologia medyczna w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Jako że studia medyczne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów, to można je realizować w większości dużych miast w Polsce. Również uczelnie w Gdańsku zdecydowały się na wprowadzenie ich do swojej oferty kształcenia. Obecnie kierunek biologia medyczna możesz studiować na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Program nauczania na biologii medycznej oscyluje głównie wokół tematów powiązanych z naukami:
-
ścisłymi
-
biologicznymi
-
przyrodniczymi
Dzięki czemu studenci mają szansę zdobycia wszechstronnego wykształcenia. Po zakończeniu pierwszego roku studiów, będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, która będzie najlepiej dopasowana do twoich zainteresowań i planów zawodowych. Zadecydujesz pomiędzy neurobiologią a diagnostyką biochemiczno-molekularną.
Plan zajęć będzie się różnił w zależności od obranego modułu specjalizacyjnego. Oprócz zajęć teoretycznych, w planie przewidziano także realizacje praktyk zawodowych, na których nauczysz się obsługi aparatury badawczej czy stosowania metod eksperymentalnych z zakresu nauk badawczych.