Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku wycena nieruchomości to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa od 1 roku do 1,5 roku. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej i online.
Studia w Szczecinie na kierunku wycena nieruchomości są zaprojektowane z myślą o osobach, które chcą zdobyć kompleksową wiedzę oraz umiejętności z zakresu wyceny nieruchomości w różnych kontekstach. Program ma na celu przygotowanie uczestników do pracy w obszarze wyceny nieruchomości, który jest bardzo ważnym elementem w procesach inwestycyjnych, kredytowych, podatkowych oraz prawnych. Celem studiów jest przygotowanie absolwentów do pracy w zawodzie rzeczoznawcy majątkowego, specjalisty do spraw wyceny nieruchomości, a także do pełnienia ról doradczo-konsultacyjnych w obszarze rynku nieruchomości. Kształcenie dostarcza wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności niezbędnych do przeprowadzania wyceny nieruchomości zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi i rynkowymi.
Ukończenie studiów na tym kierunku pozwala uzyskać kompetencje niezbędne do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego lub specjalisty do spraw wyceny nieruchomości. Będą mogli prowadzić własną działalność gospodarczą lub współpracować z firmami specjalizującymi się w wycenie nieruchomości.
Studia podyplomowe w Szczecinie na tym kierunku przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych – inżynierskich, licencjackich lub magisterskich.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na tym kierunku są przeznaczone dla osób pragnących zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat szacowania wartości nieruchomości oraz rynku nieruchomości. Program kładzie nacisk na przekazanie praktycznych umiejętności i wiedzy teoretycznej niezbędnej do pracy w tej branży.
Studenci poznają podstawy prawa cywilnego, administracyjnego i budowlanego w kontekście nieruchomości. Uczą się analizy rynku nieruchomości – lokalnego oraz międzynarodowego.
Omawiane są operaty szacunkowe, np. zasady sporządzania operatów i wymogi formalno-prawne w tym zakresie. Poza tym uczestnicy poznają zasady analizy ekonomicznej i finansowej, m.in. oceny efektywności inwestycji nieruchomościowych.
Studia na kierunku wycena nieruchomości, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci potrafią badać trendy, określać ceny oraz prognozować zmiany rynkowe. Szacują opłacalność inwestycji oraz obliczają ryzyko finansowe. Stosują Systemy Informacji Geograficznej do analizy przestrzennej nieruchomości.
Przygotowują kompleksową dokumentację wyceny nieruchomości zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami. Wybierają odpowiednie podejście (porównawcze, kosztowe, dochodowe), w zależności od typu nieruchomości.
Współpracują z innymi specjalistami w projektach związanych z nieruchomościami. Procesjonalnie doradzają też i wyjaśniają proces wyceny klientom indywidualnym oraz instytucjonalnym.
Studia na kierunku wycena nieruchomości trwają od 1 roku do 1,5 roku (studia podyplomowe).
Absolwenci mogą pracować jako rzeczoznawcy majątkowi po spełnieniu wymogów ustawy. Będą sporządzać operaty szacunkowe, wycenę nieruchomości mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Mogą także świadczyć doradztwo dotyczące wartości nieruchomości w procesach kupna, sprzedaży i dzierżawy.
Odnajdą się też w sektorze publicznym, gdzie będą odpowiadać za ocenę wartości nieruchomości w celach podatkowych lub związanych z przekształceniami własnościowymi. Mogą też pełnić rolę specjalisty do spraw nieruchomości w sektorze prywatnym.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku wycena nieruchomości
Absolwenci tych studiów są wysoko cenieni na rynku pracy, ponieważ ich kwalifikacje są bardzo ważne zarówno dla sektora prywatnego, jak i publicznego. Rozwijający się rynek nieruchomości, urbanizacja oraz potrzeba fachowej wyceny nieruchomości, sprawiają że specjaliści z tej dziedziny są coraz bardziej poszukiwani.