Pedagogika specjalna - Lublin

Pedagogika specjalna - Lublin

Studia na kierunku pedagogika specjalna w Lublinie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Pedagogika specjalna stopień: (jednolite) , czas trwania: 5 lat ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku pedagogika specjalna

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Pedagogika specjalna stopień: (jednolite) , czas trwania: 5 lat ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku pedagogika specjalna

26.01.2024

Pedagogika specjalna studia Lublin 2024 | woj. lubelskie

Studia na kierunku Pedagogika specjalna w Lublinie to studia magisterskie lub jednolite magisterskiektórych program kształcenia trwa 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistraStudia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym.

Pedagogika specjalna - Lublin
Studia na kierunku pedagogika specjalna w Lublinie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Uczelnie

Studia w Lublinie 2024/2025 na kierunku pedagogika specjalna możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS) oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (Wydział Nauk Społecznych KUL).
 
Opis kierunku 
Studenci pedagogiki specjalnej zdobywają specjalistyczną wiedzę i kwalifikacje w obszarze wsparcia osób o szczególnych wymaganiach. Program kształcenia skupia się nie tylko na podstawach pedagogiki i psychologii, ale także na aspektach związanych z rozwojem i wsparciem osób niepełnosprawnych, chorych przewlekle oraz tych, które są niedostosowane społecznie. Studenci poznają zagadnienia obejmujące tematykę podstaw neurologii, metod ekspresji muzyczno-ruchowej, pedagogiki współczesnej, psychologii oraz rozwijania umiejętności uczenia się. W siatce zajęć mozemy spodziewać się przedmiotów takich jak m.in.: psychologia rehabilitacji dzieci i młodzieży, dydaktyka specjalna, a także teoretyczne i prawne podstawy edukacji integracyjnej i włączającej.
 
Praca po studiach 
Absolwenci pedagogiki specjalnej znajdują zatrudnienie m.in. w domach opieki społecznej, ośrodkach wychowawczo-opiekuńczych, domach poprawczych oraz instytucjach takich jak miejskie ośrodki pomocy społecznej. Mogą pracować w placówkach leczniczych, rehabilitacyjnych, oświatowych, a także optometrycznych i optycznych. Odnajdą się także w ośrodkach i zespołach wczesnej interwencji, w przedszkolach i szkołach specjalnych, integracyjnych oraz ogólnodostępnych realizujących edukację włączającą. Ich wiedza i umiejętności są przydatne także w ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz rewalidacyjno-wychowawczych dla osób niepełnosprawnych. 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek pedagogika specjalna w Lublinie?

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku pedagogika specjalna najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • dowolny przedmiot
  • język polski
  • język obcy

 

Wymagania, jakie obowiązują studia w Lublinie na kierunku pedagogika specjalna, nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem, bowiem przedmioty brane pod uwagę w procesie rekrutacji są spójne z charakterem przyszłego kształcenia na studiach.

Jeżeli na poważnie rozważasz rozpoczęcie tego kierunku, przygotuj się do matury z matematyki, języka angielskiego, wiedzy o społeczeństwie, biologii, historii oraz filozofii. Nie zapomnij również o sprawdzeniu bieżących ustaleń rekrutacyjnych, które znajdziesz na stronie internetowej wybranej wcześniej uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU

 

Pedagogika specjalna różni się od „zwykłej” pedagogiki tym, że w najbliższym spektrum zainteresowania tej dziedziny znajdują się osoby doświadczające różnorakich trudności rozwojowych, wynikających na przykład z niemożności dostosowania do panujących norm i reguł, czy radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Pedagogika specjalna jest kierunkiem popularnym i niezwykle potrzebnym wielu ludziom, dlatego nacisk stawiany na profesjonalne wykwalifikowanie sztabu specjalistów jest szczególnie istotny. Studia pedagogiczne na opisywanym kierunku możesz rozpocząć między innymi na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

Pedagogiczne kierunki studiów w Lublinie można zaliczyć do zbioru nauk interdyscyplinarnych, korzystających z kilku podstawowych dziedzin kształcenia, które mimo łączących ich zależności, są całkowicie osobne. Studenci mają okazję zmierzyć się z zagadnieniami psychologicznymi, socjologicznymi, a także dotyczącymi resocjalizacji i podstaw biologicznego funkcjonowania człowieka. Jeśli nie posiadasz wrodzonych zdolności do nauki wymienionych dziedzin, twoja empatia nie jest rozwinięta na tyle, aby zrozumieć skomplikowane sytuacje życiowe i motywy zachowania potencjalnych podopiecznych, a dyscypliny humanistyczne i społeczne nie są spójne z twoimi predyspozycjami, to najprawdopodobniej pedagogika specjalna nie jest odpowiednim kierunkiem dla ciebie. W przeciwnym razie bez wahania aplikuj na wybraną uczelnię, która oferuje opisywany kierunek.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku pedagogika specjalna możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku pedagogika specjalna w Lublinie realizowane są w ramach drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. Studia jednolite magisterskie trwają 5 lat.

Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Uczelnie w Lublinie tworzą oferowany program nauczania na podstawie odgórnie ustalonych wymogów, które powstały w celu dopasowania siatki kształcenia do aktualnych wymagań wynikających ze specyfiki współczesnego rynku pracy. Jako student pedagogiki specjalnej poznasz teorię takich dziedzin, jak:

  • filozofia
  • psychologia
  • logika
  • historia pedagogiki

 

Wszystko po to, abyś zrozumiał główne założenia, które zdeterminowały ostateczny wygląd tej interdyscyplinarnej dziedziny. Ponadto wzbogacisz posiadane kompetencje interpersonalne dzięki licznym projektom grupowym, dowiesz się w jaki sposób udzielać profesjonalnej pomocy ludziom w potrzebie, zgłębisz najważniejsze zasady etyki zawodowej, żebyś mógł wystrzegać się błędów, mających przełożenie na funkcjonowanie podopiecznych, a podczas praktycznych zajęć warsztatowych poznasz specyfikę pracy absolwentów pedagogiki specjalnej w miejscach ich zatrudnienia.

Uczelnie w Lublinie - kierunek pedagogika specjalna:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (Wydział Nauk Społecznych KUL) stacjonarne jednolite więcej
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku pedagogika specjalna w Lublinie?

Studia na kierunku Pedagogika specjalna w Lublinie, w zależności od typu studiów trwają 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite).

Pedagogika specjalna w Lublinie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 5 lat magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU PEDAGOGIKA SPECJALNA?

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent pedagogiki specjalnej w Lublinie? W:

  • placówkach resocjalizacyjnych
  • domach dziecka
  • więziennictwie
  • placówkach oświatowych takich jak szkoły, czy świetlice środowiskowe
  • jednostkach administracyjnych, zajmujących się prawną kwestią działania instytucji związanych z udzielaniem pomocy pedagogicznej
  • mass-mediach
  • wydawnictwach prasowych
  • jako wsparcie merytoryczne dla naukowych materiałów

Gdzie studiować na kierunku pedagogika specjalna w Lublinie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Uczelnie na których można studiować kierunek pedagogika specjalna w Lublinie

czytaj dalej uczelnie w Lublinie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek pedagogika specjalna w Lublinie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Pedagogika specjalna Lublin studia jednolite magisterskie


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Pedagogika specjalna Lublin studia stacjonarne

Pedagogika specjalna Lublin studia niestacjonarne

Pedagogika specjalna w Lublinie

10 uczelni w Lublinie

Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała już w XVII wieku. Dziś Lublin jest kojarzony przez Polaków przede wszystkim dzięki uczelniom. Dwie najbardziej znane uczelnie to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki uniwersytet Lubelski. Oprócz tego, akademicki Lublin to również Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują lubelskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Lublinie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować