Administracja
WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Pokaż
Studia prawnicze w Rzeszowie możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej:. WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat.
Studia prawnicze Rzeszów | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne, online |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia prawnicze w Rzeszowie w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, wiedza o społeczeństwie, historia, geografia, matematyka, biologia, fizyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Administracja | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Administracja - studia online | online | I stopnia, II stopnia |
Kryminologia | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia |
Prawo | stacjonarne, niestacjonarne | jednolite |
Prawo - studia online | online | jednolite |
Prawo dla licencjatów i magistrów | niestacjonarne | jednolite |
Prawo dla licencjatów i magistrów - studia online | online | jednolite |
Kierunki prawnicze i administracja:
ADMINISTRACJA
ADMINISTRACJA - STUDIA ONLINE
PRAWO
Pokaż więcej
Rekrutacja na studia prawnicze w Rzeszowie nie wyróżnia się specjalnie od rekrutacji na inne kierunki studiów. Natomiast o czym warto pamiętać, to o corocznym obłożeniu list rekrutacyjnych na prawo przez dziesiątki tysięcy osób, czyli średnio przez kilkanaście osób na jedno miejsce. To sprawia, że na prawo wcale nie jest tak łatwo się dostać i należy się pochwalić bardzo dobrymi wynikami z matury.
Uczelnie różnią się od siebie, jeśli chodzi o ustalanie progów i przeliczników, natomiast przedmioty maturalne, które są uwzględniane przy rekrutacji, w większości przypadków są ujednolicone. Dlatego każdy, kto chce dostać się na studia prawnicze w Rzeszowie, na maturze powinien szczególną uwagę przykładać do nauki i zdobycia jak najlepszych wyników z matury pisemnej z języka polskiego i języka obcego, oraz jednego z dodatkowych przedmiotów do wyboru. Przedmiotami opcjonalnymi są tutaj: historia, WOS, matematyka, geografia, chemia, biologia albo fizyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Studia prawnicze w Rzeszowie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim na prawo ubiegało się ponad 2 kandydatów na jedno miejsce.
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów prawniczych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach prawniczych w Rzeszowie:
Administracja:
Prawo:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Studia mogą być bezpłatne, bądź odpłatne, a wszystko uzależnione jest od miejsca i trybu kształcenia. Bezpłatnym trybem są wyłącznie studia stacjonarne, prowadzone przez uczelnie publiczne. Za niestacjonarną formę już należy zapłacić. A jak to wygląda w uczelniach niepublicznych? W uczelniach niepublicznych każda forma kształcenia jest płatna.
Administracja:
Prawo:
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Każda uczelnia ustala własny termin publikowania wyników postępowania kwalifikacyjnego. Niezależnie od tego, kandydaci otrzymują informacje w indywidualnym profilu internetowej rejestracji, poprzez który zgłaszali chęć ubiegania się o przyjęcie na studia.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Rzeszowie:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Każda uczelnia indywidualnie ustala zarówno zestaw dokumentów, jak i formę ich dostarczenia. Niektóre preferują, aby złożyć je osobiście, w siedzibie uczelni, natomiast inne dopuszczają wysyłanie dokumentów pocztą tradycyjną, bądź pocztą elektroniczną. Niezależnie od tego, w jakiej formie będziemy składali dokumenty, musimy dopilnować, aby były kompletne. Braki mogą skutkować nawet wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
Dokładny termin składania dokumentów rekrutacyjnych poznamy zaglądając do naszego indywidualnego profilu kandydata. Co ważne, należy przestrzegać określonych terminów. Spóźnienia albo niedostarczenie dokumentów może skutkować nawet skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Rzeszowie:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia prawnicze w Rzeszowie to przede wszystkim fundamentalny kierunek Prawo, którego celem jest pozyskanie umiejętności posługiwania się ogólna wiedzą z zakresu dogmatycznych dyscyplin prawa, która uzupełniona jest o zagadnienia z zakresu ekonomii oraz doktryn polityczno- prawnych. Co zrozumiałe, kształcenie przygotowuje do podjęcia wszystkich rodzajów aplikacji koniecznych do wykonywania zawodów prawniczych.
Najpopularniejsze kierunki prawnicze w Rzeszowie: Prawo, Administracja.
Współczesne studia prawnicze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach prawniczych
Absolwenci studiów prawniczych odnajdują się w pracy między innymi w instytucjach doradczych i konsultingowych, państwowych instytucjach ochrony prawa, kancelariach, dyplomacji.
Zarobki
Średnie zarobki w Rzeszowie na popularnych stanowiskach wymagających wiedzy z zakresu prawa wahają się od 4200 zł do 9900 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stażu pracy, konkretnego stanowiska, miejsca pracy, miejscowości).
Patrząc na definicję w słowniku języka polskiego odkryjemy, że studia prawnicze mają na celu edukować studentów w tematyce ogółu przepisów i norm prawnych, które regulują stosunki między ludźmi danej społeczności.
W Polsce najważniejszy zbiorem przepisów prawnych jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i to ona reguluje hierarchię wszystkich innych aktów prawnych. Jako taka stoi nad ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, ustawami, rozporządzeniami oraz aktami prawa miejscowego. To najważniejsze, co powinien wiedzieć student prawa, jednak to również tylko wierzchołek góry lodowej dla tych, którzy zdecydują się iść na prawo.
Pięcioletnie, magisterskie studia prawnicze w Rzeszowie składają się m.in. z wykładów z prawa karnego, prawa cywilnego, prawa rzymskiego, historii powszechnej prawa, historii prawa polskiego, prawa administracyjnego, prawoznawstwa, czy też logiki prawniczej. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja tych, którzy zdecydują się na studiowanie administracji, uważanej przez wielu za łatwiejszą odmianę prawa.
Administracja, jak większość wykładanych kierunków, podzielona jest już na studia trzyletnie i dwuletnie. Tutaj również wymagana jest zdolność do przyswajania informacji prawniczych oraz logicznego i szybkiego rozumowania i łączenia faktów. Jednak studenci administracji mają łatwiejszy start w zawodzie urzędniczym lub zarządzającym, niż prawnicy, którzy mają przed sobą nie tylko pięcioletnie studia magisterskie, ale i późniejsze aplikacje.
Studia prawnicze w Rzeszowie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Kierunki prawnicze w Rzeszowie możesz realizować zarówno w formie jednolitej magisterskiej (prawo), jak i w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia (administracja). Kształcenie na studiach jednolitych odbywa się w trakcie pięciu lat, studia licencjackie (pierwszego stopnia) trwają trzy lata, natomiast studia magisterskie (drugiego stopnia) realizowane są w ciągu dwóch lat. Niejednokrotnie studia drugiego stopnia stanowią uzupełnienie treści dla studiów licencjackich.
Uczelnie w Rzeszowie oferują także propozycje studiów podyplomowych, które możesz realizować w trybie niestacjonarnym w trakcie dwóch semestrów. Do kategorii kierunków podyplomowych zaliczyć możemy na przykład legislację samorządową, prawo karne skarbowe i karne gospodarcze, wizerunek i zarządzanie w administracji publicznej.
Poszczególne kierunki możesz realizować stacjonarnie bądź niestacjonarnie. Na studia dzienne możesz uczęszczać od poniedziałku do piątku. Tryb niestacjonarny odbywa się w formie studiów wieczorowych (od poniedziałku do piątku) lub zaocznych, gdzie zajęcia odbywają się w weekendy.
czytaj dalej studia w Rzeszowie
Studia prawnicze to ciekawe zagadnienie. Z jednej strony uchodzą za jedne z najbardziej wymagających, a z drugiej strony biją rekordy popularności, przyciągając co roku niezliczone rzesze chętnych do nauki. Studia prawnicze w Rzeszowie są trudne, zwłaszcza kiedy mówimy o ich najważniejszym reprezentancie, czyli kierunku Prawo, który zakłada pięcioletni proces kształcenia.
Studia prawnicze to układanka złożona z wielu elementów. Studenci muszą zagłębić się w prawo karne, prawo administracyjne, prawo konstytucyjne, prawo cywilne. Co ważne, nie chodzi tylko o to, aby poznać te zagadnienia, ale również o to, aby nauczyć się wykorzystywać wiedzę z ich zakresu w praktycznym działaniu. Studia prawnicze w Rzeszowie to studia dla wytrwałych, którzy dobrze wiedzą, dlaczego wybrali akurat tę przestrzeń kształcenia.
Do najpopularniejszych kierunków prawniczych w Rzeszowie należą prawo i administracja. Studia w tym zakresie realizowane są na wysokim poziomie, a poszczególne wydziały są przystosowane merytorycznie i technologicznie do realizowania kształcenia w tym zakresie. Propozycje kształcenia udoskonalane są dzięki specjalizacjom, które pozwalają zdobyć wiedzę w najbardziej interesującym studentów zakresie, co przekłada się na świadomy wybór ścieżki kariery.
Uczelnie w Rzeszowie przygotowują ofertę studiów podyplomowych, które przeznaczone są dla osób, mających już wykształcenie wyższe. Wśród najpopularniejszych propozycji kształcenia podyplomowego znajdziesz na przykład: menedżera w samorządzie terytorialnym, zarządzanie w administracji publicznej, podatki i prawo podatkowe, ubezpieczenia społeczne z elementami prawa.
Studia prawnicze przygotowują studentów do egzaminów aplikanckich, które automatycznie umożliwiają rozpoczęcie praktyki sądowej, adwokackiej, notarialnej i tym podobne. Zapoznaj się szczegółowo z ofertą rzeszowskich placówek akademickich.
Kierunki prawnicze w Rzeszowie - rekrutacja 2024/2025:
czytaj dalej kierunki studiów w Rzeszowie
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: funkcjonowania systemu prawnego, a także ustroju, strukturach i funkcjonowaniu państwa. Absolwenci studiów prawniczych odnajdują się w pracy w kancelariach adwokackich i notarialnych, administracji państwowej, sądach, działach prawnych przedsiębiorstw, urzędach skarbowych.
Studia prawnicze są jednymi z najpopularniejszych, dlatego nie mogło zabraknąć ich na rzeszowskich uczelniach. W stolicy województwa podkarpackiego możesz tego typu kierunki realizować przede wszystkim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz w Wyższej Szkole Prawa i Administracji.
Poszczególne placówki akademickie umożliwiają kształcenie w zakresie prawa i administracji, które prowadzone jest przez najlepszych w swojej dziedzinie specjalistów. W Kolegium Administracji, Zarządzania i Biznesu odbywają się wykłady na różnego typu specjalizacjach. Uczelnie proponują studia podyplomowe, które realizowane są również na wydziałach zamiejscowych, chociażby w Przemyślu.
Warto zapoznać się z programami kształcenia proponowanymi przez ośrodki akademickie. Kształcenie na prawie bądź administracji może przebiegać inaczej w zależności od wybranej uczelni. Zapoznaj się szczegółowo z działalnością danych wydziałów i sprawdź, która placówka akademicka daje Ci najwięcej możliwości rozwoju.
Gdzie studiować kierunki prawnicze w Rzeszowie:
czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie
Kierunki prawnicze - uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Rzeszowie
Kierunki prawnicze - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Rzeszowie
czytaj dalej uczelnie prywatne w Rzeszowie
Studia prawnicze uchodzą za jedne z najbardziej opłacalnych. Na rynku pracy nieustannie poszukuje się specjalistów, którzy mogą poszczycić się wiedzą z zakresu prawa, administracji, ekonomii. Absolwenci prawa mają szansę rozwijać swoją karierę poprzez różnego typu aplikacje, chociażby sędziowską czy notarialną. Decydując się na konkretny kierunek studiów, warto zapoznać się z opiniami pracodawców. To oni najlepiej wykażą, jaka ścieżka kariery jest najbardziej opłacalna.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej
Absolwenci kierunków prawniczych zatrudniani są w administracji publicznej rządowej i samorządowej, w organizacjach pozarządowych i międzynarodowych, w przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych, w organach Unii Europejskiej, a także w biurach organów kontroli państwowej, w sądach, prokuraturach, kancelariach adwokackich, radcowskich, notarialnych i komorniczych, w urzędach skarbowych i celnych, w jednostkach samorządu terytorialnego, w policji, przedsiębiorstwach publicznych i prywatnych, w więziennictwie.
Kierunki prawnicze przeznaczone są dla pasjonatów. Nie każdy odnajdzie się wśród kodeksów prawnych i spraw urzędowych. Studia w tym zakresie wymagają konkretnych zainteresowań i predyspozycji interpersonalnych. Warto wybierać ścieżki kształcenia w zgodzie ze samym sobą, ponieważ przekłada się to na satysfakcję zawodową, ale i zawodowy sukces.
czytaj dalej jakie studia wybrać
W Rzeszowie znajdziesz wiele uczelni publicznych i prywatnych, które proponują kształcenie wyższe na wysokim poziomie. Pamiętaj jednak, że nie każda placówka akademicka ma taką samą ofertę kształcenia, a co za tym idzie, dany kierunek możesz realizować jedynie na konkretnym wydziale lub w danym instytucie. Z drugiej strony, nawet jeśli dane propozycje występują na kilku uczelniach, poziom kształcenia i metody dydaktyczne są zróżnicowane. Musisz wybrać tę placówkę, która najbardziej Ci odpowiada.
Studia prawnicze możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Nim wybierzesz daną uczelnię, warto zweryfikować, jakie możliwości rozwoju są na niej gwarantowane. Weź pod uwagę koła naukowe, wymiany międzyuczelniane w kraju i za granicą, programy stażowe, programy stypendialne, różnego rodzaju dofinansowania. Istotne jest także dostosowanie technologiczne i merytoryczne do prowadzenia edukacji w zakresie nauk prawnych i administracyjnych.
Studia prawnicze wydają się być takim obszarem kształcenia, który funkcjonuje niezależnie od rozmaitych mód i trendów rynkowych. Mówiąc inaczej, zapotrzebowanie na specjalistów poruszających się po zagadnieniach prawnych nie maleje. Studia prawnicze w Rzeszowie to studia z przyszłością, ponieważ trudno wyobrazić sobie rzeczywistość bez osób posiadających fachową wiedzę oraz zawodów, jakie wykonują. To studia perspektywiczne, otwierające szerokie morze zawodowych możliwości. Oczywiście większość absolwentów będzie ubiegać się o przyjęcie na wybrane aplikacje, które stanowią podstawę do wykonywania zawodów prawniczych, ale to nie jedyna droga, jaką można obrać po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu. Wiedza prawnicza potrzebna jest w wielu miejscach, nie tylko w sądach czy kancelariach.
Studia to bardzo ważny czas w życiu rozwijającego się człowieka, który świadomie dąży do poszerzania wiedzy i zgłębiania zainteresowań. Na tym etapie zawiera się najtrwalsze przyjaźnie oraz zdobywa znajomości, które mają niejednokrotnie kluczowe znaczenie dla rozwoju kariery zawodowej. Rzeszów jest jednym z powszechniejszych akademickich miast, dlatego studenci mogą liczyć na wiele atrakcji, które urozmaicą ich czas nauki. Władze miasta organizują liczne wydarzenia sportowe, kulturalne, imprezy masowe, wpływające na doświadczenia życiowe, ale i zawodowe.
Władze uczelni współpracują z firmami i instytucjami, tworząc tym samym korzystne programy stażowe i oferty praktyk, które ułatwiają start na rynku pracy i pozwalają zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. Możesz liczyć także na wsparcie socjalne i liczne dofinansowania, które wpływają na swobodę w pogłębianiu wiedzy.
Rzeszowskie uczelnie chętnie organizują konferencje naukowe, granty badawcze, umożliwiają zakładanie kół naukowych lub czynne w nich uczestnictwo. Różnego rodzaju inicjatywy, a także udział w spotkania z ludźmi prawa, polityki, innego typu społecznikami dają szansę na zdobycie nowej perspektywy egzystencjalnej, naukowej, a także pozwalają uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.
Rzeszów jest miastem historycznym, ale nie ucieka od innowacji. Odpowiednio wyposażone pracownie naukowe i komputerowe, biblioteki, sale nauki sprawiają, że zdobywanie edukacji wyższej jest przyjemniejsze i łatwiej dostępne. Wybierz studia prawnicze i postaw na zawodowy sukces.
Studia prawnicze w Rzeszowie to dopiero początek kariery zawodowej w zawodzie związanym z prawem i administracją. Warto zdawać sobie sprawę, jak szerokie pole zawodowe otwierają studia prawnicze dla swoich absolwentów.
Po studiach można szukać zatrudnienia w sądach, prokuraturze, kancelariach prawnych, działach prawnych przedsiębiorstw, kancelariach rzeczników patentowych, firmach windykacyjnych, kancelariach doradców podatkowych , organach administracji publicznej czy biurach zarządu przedsiębiorstw.
Przykładowe zawody? Sędzia, prokurator, notariusz, adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, urzędnik podatkowo-prawny w przedsiębiorstwie, księgowy rachunkowy, sprawozdawca finansowy, urzędnik skarbowy, doradca prawny, pracownik więziennictwa, pracownik kancelarii prawnej albo firmy konsultingowej, urzędnik administracji państwowej, doradca inwestycyjny, audytor, urzędnik służby cywilnej, wyższy stopniem pracownik policji, pracownik organizacji pozarządowej, konsultant w dziale prawnym firmy konsultingowej, referent ds. windykacji, referent ds. obsługi klienta, specjalista ds. roszczeń, specjalista ds. prawnych, negocjator z zespole prac gospodarczych, specjalista ds. umów, agent celny, specjalista ds. obsługi egzekucji komorniczej, administrator kontraktów, Security Risk Analyst, konsultant w dziale doradztwa prawnego albo asystent prawny zarządu.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie
W Rzeszowie znajduje się kilka uczelni, na których można studiować prawo. Pierwszą z nich jest Uniwersytet Rzeszowski. Na Wydziale Prawa i Administracji można studiować na kierunkach:
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu, Zamiejscowy Wydział Prawa i Administracji w Rzeszowie proponuje swoim studentom zajęcia w trzech kolegiach prawniczych: Kolegium Administracji, Zarządzania i Biznesu, Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Kolegium Prawa.
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu, Zamiejscowy Wydział Prawa i Administracji w Rzeszowie organizuje także następujące studia prawnicze podyplomowe: Prawno – organizacyjne zagadnienia logistyki międzynarodowej, Administracyjny asystent medyczny, Prawo pomocy społecznej w działaniu organów JST, Prawo procesu inwestycyjnobudowlanego, Doradztwo podatkowe, Zarządzanie sprzedażą, Zarządzanie projektami, Administracja wymiaru sprawiedliwości, Bankowość i prawo bankowe, Zarządzanie jakością w administracji publicznej, Administracja celna w UE, Podatki i prawo podatkowe, Prawo gospodarcze, Zarządzanie bezpieczeństwem biznesu, Cyberbezpieczeństwo, Administracja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Współpraca międzynarodowa w bezpieczeństwie wewnętrznym, Nowelizacja procedury karnej, Aktualne problemy prawne w działalności notariusza, Prawo karne wykonawcze i penitencjarystyka, Prawo dowodowe, Prawo bankowe i bankowość elektroniczna oraz Prawo medyczne.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z Siedzibą w Rzeszowie prowadzi zajęcia na studiach prawniczych I stopnia z Administracji, Bezpieczeństwa wewnętrznego oraz Gospodarki i administracja publicznej oraz studia II stopnia z Administracji i Bezpieczeństwa publicznego.