Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Dziś kwestie związane z bezpieczeństwem znajdują naczelne miejsce w polityce każdego państwa. W praktyce oznacza to, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą wiedzieli, jakie rozwiązania można wdrażać. Zwłaszcza, że bezpieczeństwo może być klasyfikowane w rozmaity sposób. Jedną z takich gałęzi jest właśnie bezpieczeństwo energetyczne. To również propozycja, która znalazła się w ofercie warszawskich ośrodków akademickich.
Bezpieczeństwo energetyczne ma związek przede wszystkim ze współczesnymi wyzwaniami ekologicznymi. Jest ono określane jako pewien stan gospodarki, który umożliwia pokrycie zapotrzebowania na paliwo oraz energię. Trzeba przy tym podkreślić, że musi odbywać się to przy zachowaniu wszelkich standardów ochrony środowiska. Studenci odnajdą w siatce kształcenia między innymi przedmioty takie jak: polityki energetyczne współczesnych państw, czy politykę klimatyczno-energetyczną. W programie znajdują się przedmioty takie jak: bezpieczeństwo ekonomicze, regulacje w sektorze energetycznym i polityka klimatyczno-energetyczna UE.
Bezpieczeństwo energetyczne uczyni ciebie specjalistę, który posiadać będzie unikalne kwalifikacje. Będziesz mógł pracować dzięki nim na stanowiskach eksperckich w przedsiębiorstwach, które zajmują się eksploatacją energii. Poza tym swoją karierę zawodową będziesz mógł rozwijać we wszelkich instytucjach w sektorze publicznym.
Specjalności na kierunku bezpieczeństwo
Studia na bezpieczeństwie energetycznym skierowane są w szczególności do tych osób, które interesują się m.in.: zastosowanie odnawialnych źródeł energii; funkcjonowaniem polityki energetycznej w Polsce; strategiami realizowanymi w ramach bezpieczeństwa energetycznego czy polityką klimatyczno-energetyczną w Unii Europejskiej.
W trakcie zajęć studenci zapoznają się np. z energetycznymi politykami w różnych państwach europejskich oraz ze sposobami planowania i finansowania inwestycji w sektorze energetycznym. Dzięki specjalistycznej wiedzy w zakresie m.in. nauk społecznych i nauk o bezpieczeństwie, absolwenci tej ścieżki kształcenia przygotowani są także do sprawnego analizowania zjawisk społeczno-politycznych; zapobiegania przestępstwom oraz prowadzenia prawidłowej kontroli i audytu w zakresie bezpieczeństwa.
W programie studiów na bezpieczeństwie energetycznym znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Warszawie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: strategii stosowanej w polskiej polityce energetycznej; sposobów planowania inwestycji w energetyce; regulacji prawnych w sektorze energetycznym; rodzajów zagrożeń bezpieczeństwa w zakresie energetyki.
Absolwent bezpieczeństwa energetycznego może podjąć pracę związaną np. z: przeciwdziałaniem zagrożeniom dla struktur państwowych i społecznych; utrzymywaniem porządku i ładu publicznego; koordynowaniem projektów społecznych; określania aktualnych tendencji rozwojowych w zakresie rynku energetycznego.
Absolwent bezpieczeństwa energetycznego może szukać zatrudnienia np. w:
Bezpieczeństwo energetyczne to ścieżka kształcenia, którą w Warszawie można studiować w ramach kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
Studenci bezpieczeństwa wewnętrznego poznają najważniejsze zagadnienia związane m.in. z zarządzaniem, organizowaniem i reagowaniem w sytuacjach nagłych i kryzysowych. Program kierunku przewiduje przedmioty poświęcone m.in. prawu państwowemu i międzynarodowemu czy podstawowym metodom zwalczania przestępczości. Uczestnicy zajęć rozwijają swoje zdolności również podczas praktycznych ćwiczeń i warsztatów, podczas których uczą się np. technik samoobrony czy zapewniania bezpieczeństwa cywilnego.
Osoby, które ukończyły studia na tym kierunku, mogą szukać zatrudnienia m.in. w Policji, oddziałach straży granicznej, urzędach miasta, wydziałach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego czy w biurze detektywistycznym. Uczelnie w Warszawie często prowadzą aktywną współpracę z jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wewnętrzne w państwie, dzięki czemu studenci mogą zdobywać cenne umiejętności praktyczne pod okiem m.in. doświadczonych policjantów, żołnierzy czy specjalistów ds. zarządzania kryzysowego.
Dowiedz się więcej: bezpieczeństwo wewnętrzne studia w Warszawie
Zobacz także: