Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia studiami, praca pracą, ale każdy potrzebuje również chwili oddechu. A co powiesz na uprawianie sportu w Warszawie?
Aktywny wypoczynek, również na łonie natury to bez wątpienia dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu w stolicy. I choć kojarzy się ona głównie z wielkomiejską zabudową, charakterystyczną dla centrum, to można w niej znaleźć również wiele interesujących punktów umożliwiających zrelaksowanie się czy uprawianie różnego rodzaju sportów. Okazuje się bowiem, że niespełna ¼ powierzchni miasta to tereny zielone – parki, skwery, ogrody a nawet lasy. Niektóre z nich, jak chociażby Łazienki Królewskie, stanowią obowiązkowy punkt na spacerowej mapie Warszawy nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ale i historyczne. Te pierwsze zaś tworzą równie wartościową tkankę miasta, chronioną w postaci rezerwatów czy parków narodowych. Należą do nich np. Jeziorko Czerniakowskie, Olszynka Grochowska czy Kampioski Park Narodowy. Przyjrzyjmy się w takim razie, jak czynnie i z pożytkiem dla twojego zdrowia spędzić czas w stolicy.
Zacznijmy od spacerowania czy nieco bardziej zaawansowanej jego formy, czyli nornic walkingu. Parki, Lasek Bielański, Las Kabacki, Pole Mokotowskie czy bulwary wiślane to tylko niektóre miejsca, gdzie możesz z powodzeniem odpocząć w bardzo sprzyjających okolicznościach przyrody i naładować akumulatory na kolejny, pracowity dzień. To również doskonałe miejsca dla fanów biegania, zresztą Warszawa proponuje im znacznie więcej. Każdego roku w stolicy odbywają się liczne imprezy biegowe, w których uczestniczą tysiące ludzi, zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Orlen Warsaw Marathon, PZU Maraton Warszawski czy upamiętniający ważne wydarzenia historyczne Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości to tylko niektóre z nich.
Ruch na świeżym powietrzu to także jazda na rowerze. Coraz częściej zdają sobie z tego sprawę włodarze polskich miast, w efekcie powstają setki kilometrów ścieżek ułatwiających przemieszczanie się rowerzystom. Jak pod tym względem wyglądają możliwości w stolicy? Do dyspozycji masz ponad 400 kilometrów tras rowerowych i około 11 tysięcy stojaków na twoje dwa kółka. Jeśli nie posiadasz własnego jednośladu, możesz skorzystać z sieci wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo, które rozlokowane są w różnych punktach miasta. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie www.rowery.um.warszawa.pl. Dla studentów i doktorantów warszawskich uczelni przygotowana została specjalna oferta pod nazwą rower studencki. Dzięki niej możesz bezpłatnie korzystać z jednośladów udostępnianych przez jedną z prywatnych firm przy wsparciu urzędu miasta i sponsorów. Warunkiem jest przejechanie nim w ciągu miesiąca 120 kilometów. A te mierzone są za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na smartfony. Jeśli więc ruch nie jest ci obcy, to taka forma przemieszczania się po zatłoczonej stolicy może być doskonałą alternatywą, w dodatku zdrową i przyjemną. Miasto wyznaczyło nawet specjalne turystyczne szlaki rowerowe jak np. liczący 34 kilometry Szlak Wisły ciągnący się od Młocina aż do Powsina. Warszawscy rowerzyści stworzyli także ruch na rzecz propagowania jazdy na rowerze, czyli Warszawską Masę Krytyczną, która w każdy ostatni piątek miesiąca przejeżdża ulicami miasta, by pokazać, jak ważne są potrzeby podróżujących jednośladami.
Alternatywą dla fanów dwóch kółek czy spacerowiczów może być jazda na rolkach, zarówno ta amatorska, jak i bardziej profesjonalna. Rolkarze znajdą dla siebie miejsce nie tylko w warszawskich parkach, na torze Stegny czy w okolicach Stadionu Narodowego, ale i na specjalnych obiektach, takich jak skateparki.
A co z osobami preferującymi sporty drużynowe? Czy i im stolica ma coś ciekawego do zaoferowania? Z całą pewnością tak. Możesz wziąć udział w ważnych wydarzeniach, takich jak mecze reprezentacji w piłce nożnej na Stadionie Narodowym, kibicując profesjonalistom, ale i samodzielnie rzucić się w wir sportowej rywalizacji. Dają ci taką szansę liczne obiekty zapewniające doskonałe warunki do gry w koszykówkę, siatkówkę czy wspomnianą już piłkę nożną. Te miejsca to chociażby Arena Futbolu na Ursynowie, Agrykola czy Centrum Futbolu Warszawianka, a także przyszkolne boiska, hale oraz sale gimnastyczne. Przestrzeń miejska sprzyja także sportom sezonowym, np. siatkówce plażowej. I choć Warszawa nie jest położona nad błękitnym morzem, to tereny wzdłuż Wisły dają doskonałe możliwości do rozgrywania takich spotkań. Mowa tu m.in. o plaży Praskiej, której niewątpliwym, dodatkowym atutem jest lokalizacja umożliwiająca podziwianie zabytków „starej” Warszawy.
A jeśli wpłynęliśmy już na wody Wisły, to warto wspomnieć o formach nadrzecznej rekreacji. Kilka takich sposób spędzania wolnego czasu już ci przedstawiliśmy, ale dodajmy jeszcze wypoczynek na plażach, szczególnie przyjemny w okresie letnim, możliwość popływania kajakiem, łódką pychówką (nazwa pochodzi od techniki wiosłowania polegającej na odpychaniu się wiosłem lub tyczką od dna), promem lub tramwajem wodnym. A ci, którzy chcieliby popływać, używając siły własnych mięśni, mogą skorzystać z oferty licznych basenów usytuowanych w różnych punktach miasta, m.in. w Parku Wodnego Moczydło czy Wodnego Parku Warszawianka.
Fani sportów nieco bardziej ekstremalnych również znajdą w stolicy coś dla siebie. Skoki na bungee czy ze spadochronem w Aeroklubie Warszawskim, wspinanie się po ściance w centrach wspinaczkowych czy szkołach alpinizmu, „spacery” w parkach linowych lub paintball mogą podnieść ci adrenalinę i wywołać niesamowite emocje.
Ci z kolei, którzy wolą nieco bardziej stonowane dyscypliny, mogą udać się na jedno z pól golfowych, kortów tenisowych czy do wybranej kręgielni. Co ciekawe, jedna z tych ostatnich znajduje się w podziemiach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Możesz więc bez problemu połączyć cele naukowe z rozrywkowymi. A jeśli kochasz konie, to odwiedź chociażby tor na Służewcu i zobacz wyścigi cieszące się ogromnym prestiżem i popularnością.
Co powiesz o Warszawie jako stolicy sportów zimowych? Nieprawdopodobne? A jednak! Na łyżwach pojeździsz m.in. na Torwarze czy torze Stegny oraz na szeregu sezonowych lodowisk. Na nartach poszalejesz na sztucznym stoku w parku Szczęśliwickim, pobiegasz zaś na Wiślanej Trasie Warszawskiej na prawym brzegu Wisły od mostu Łazienkowskiego do mostu Grota Roweckiego.
Mamy wymieniać dalej? A może jednak wolisz przekonać się sam, co jeszcze sportowo ciekawego może ci zaoferować Warszawa? Jeśli chcesz zrobić to już teraz, zajrzyj na www.warsawtour.pl/aktywny-wypoczynek.
Paulina Czarnek