Współcześnie coraz częściej dostrzegamy terapeutyczny potencjał sztuki. To właśnie ona wielokrotnie pozwala na ponowne przywrócenie wewnętrznej równowagi. Dziś także odgrywa ona znaczącą rolę podczas prowadzenia działań resocjalizacyjnych. Dlatego też w ofercie krakowskich uczelni znalazła się propozycja kształcenia taka jak arteterapia z twórczą resocjalizacją.
Jej studenci rozwijać będą przede wszystkim swoje kompetencje pedagogiczne, które wzbogacone będą o zajęcia poświęcone plastyce i sztuce. Ta oferta powinna być zatem wybierana przede wszystkim przez studentów o wysoko rozwiniętej wrażliwości estetycznej. Warto podkreślić, że w siatce programowej znajdą się przede wszystkim zajęcia praktyczne.
Abiturienci arteterapii z twórczą resocjalizacją nie powinni obawiać się o perspektywy swojego zatrudnienia w przyszłości. Czekać na nich będą przede wszystkim wszelkie placówki oświatowe, czy ośrodki terapeutyczne i resocjalizacyjne takie jak więzienia i domy poprawcze. Arteterapeuci zajmować się będą prowadzeniem różnorodnych zajęć z wykorzystaniem technik plastycznych.