Studia muzyczne Poznań

Studia muzyczne Poznań

Studia muzyczne Poznań

Największy wybór studiów

muzycznych w Poznaniu

Odkryj kierunki muzyczne i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Studia muzyczne Poznań | woj. wielkopolskie

Studia muzyczne w Poznaniu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lub 4 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA MUZYCZNE W POZNANIU - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Dyrygentura stacjonarne I stopnia, II stopnia
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Instrumentalistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Jazz i muzyka estradowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Kompozycja i teoria muzyki stacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzykologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Wokalistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są studia muzyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI MUZYCZNE W POZNANIU

SORTOWANIE:

Rekrutacja na studia muzyczne w Poznaniu

Tu Was możemy zadziwić - na studia muzyczne nie obowiązuje konkurs świadectw, jest w tej kwestii nieco trudniej, bowiem aby dostać się na studia artystyczne należy wykazać się licznymi predyspozycjami i umiejętnościami, które będziecie szlifować na studiach.

Studia muzyczne przeznaczone są dla osób, które już wiedzą jak postępować z danym instrumentem, mają Was poprowadzić w rozwoju duchowym, twórczym, szlifować umiejętności manualne, a także kompetencje towarzyskie niezbędne w środowisku muzycznym.

Dlatego większość egzaminów wstępnych przypomina swego rodzaju przesłuchania - podczas który komisja rekrutacyjna opiniuje umiejętności kandydata. Oprócz sprawności technicznej sprawdzana jest wiedza i podejście danej osoby do muzyki. Rekruterzy starają się wyłonić tych, którzy bez muzyki nie potrafią żyć, i którzy mają talent niezbędny do wykonywania zawodu profesjonalnego muzyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI MUZYCZNE W POZNANIU

STUDIA MUZYCZNE W POZNANIU - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia muzyczne w Poznaniu?

Muzyka gra w sercach Poznaniaków od dawien dawna, bowiem to w 1920 roku powołano pierwszą placówkę muzyczną, kształcącą profesjonalistów - pianistów, klarnecistów, wokalistów. Przez lata kształt uczelni zmieniał się. W 2006 roku udało się Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego dokończyć budowę Auli Novej, dzięki której rozgorzało życie artystyczne środowiska muzycznego związanego z uczelnią, jak i odbiorców z Poznania i z okolic. Od 2006 roku wykładowcy i studenci nieustannie animują wolny czas mieszkańców miasta, zapewniając im liczne doznania koncertowe na światowym poziomie.

Uczelnia muzyczna w Poznaniu daje możliwości kształcenia umiejętności, szlifowania osobowości muzyka, a także licznych kompetencji społecznych. Zawód muzyka jest niezwykle trudny - kwestia pracy jest wręcz drażliwa, zarobki można powiedzieć, że słabe. A powołanie nie tak łatwo jest uciszyć.

Akademia Muzyczna w Poznaniu dokłada wszelkich starań, by edukować nie tylko studentów, pretendentów do tytułów maestro, ale i odbiorców muzyki - bowiem klucz do sukcesu zawodowych muzyków jest ściśle powiązany z wykształconą grupą odbiorców, którzy muzyki koncertowej po prostu potrzebują i pragną. Akademia Muzyczna owe pragnienia i potrzeby kształtuje, dlatego studentom kierunków muzycznych jest w Poznaniu nieco przyjemniej i nieco łatwiej. Sprawdźcie, w jakich kierunkach możecie się wyspecjalizować w tej nietypowej i pięknej Akademii Muzycznej w Poznaniu!

 

Studia muzyczne w Poznaniu możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Każda przygoda z początkiem bądź kontynuacją studiów wyższych wiąże się z wyborem konkretnego kierunku, typu oraz trybu kształcenia. Jeżeli interesują cię muzyczne studia pierwszego stopnia w Poznaniu, twoja nauka będzie trwała trzy lata. Po terminowym zdaniu wszystkich egzaminów na każdym z sześciu semestrów, absolwenci podchodzą do obrony pracy dyplomowej, dzięki której otrzymują tytuł licencjata.

Następnie mogą pomyśleć o kształceniu na wybranych kierunkach magisterskich drugiego stopnia, które trwają dwa lata lub aplikować na studia podyplomowe. Pamiętaj, że druga z opcji jest płatna, jednak może pozwolić ci na zmianę charakteru kształcenia, bowiem charakter kierunków podyplomowych nie musi być zbieżny ze specyfiką ukończonych już studiów.

Studia muzyczne w Poznaniu możesz podjąć stacjonarnie lub zaocznie, w zależności od oferty programowej danej uczelni wyższej. Wybierając kształcenie dzienne, wybierasz regularne uczestnictwo w zajęciach i wykładach, odbywających się od poniedziałku do piątku. Studenci niestacjonarni kształcą się jedynie w weekendy najczęściej co dwa lub trzy tygodnie.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów muzycznych w Poznaniu

Czym są muzyczne kierunki studiów, które oferują dwie prestiżowe poznańskie uczelnie? Przede wszystkim szansą na rozwój unikalnych talentów w zakresie sztuki muzycznej, możliwością poznania zaawansowanej teorii muzyki, a także edukacji pod okiem wybitnych muzyków, którzy z chęcią zaprezentują ci innowacyjne techniki i metody wydobywania pożądanych dźwięków zarówno podczas śpiewu, jak i gry na dowolnych instrumentach. W ofercie poznańskich ośrodków akademickich nie mogło zabraknąć muzycznych kierunków, które biją rekordy popularności.

Właśnie tutaj możesz zdobyć interdyscyplinarną wiedzę pedagogiczną, połączoną z teorią muzyki w ramach edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, udoskonalisz poczucie rytmu i słuch studiując dyrygenturę, zgłębisz interesujące techniki śpiewu na wokalistyce a także zaznajomisz się z jazzem i muzyką estradową, co może stanowić przepustkę do interesującej kariery zawodowej. Wysoka jakość kształcenia wyróżnia uczelnie w Poznaniu.

 

Popularne kierunki studiów muzycznych

 • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
 • Muzykologia
 • Dyrygentura
 • Instrumentalistyka
 • Wokalistyka
 • Jazz i muzyka estradowa
 • Kompozycja i teoria muzyki

kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki muzyczne w Poznaniu?

Charakter kierunków muzycznych sprawia, że uczelnie, które postanawiają wprowadzić je do swojego kanonu programowego, muszą zadbać o odpowiednie wyposażenie pomieszczeń wykładowych w najwyższej klasy instrumenty muzyczne, aby efekty kształcenia okazały się zadowalające.

Uczelniami w Poznaniu, na których możesz kształcić swój muzyczny talent i umiejętności, są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, której program jest w całości podporządkowany kierunkom muzycznym. Obie uczelnie są ośrodkami publicznymi, dlatego edukacja na zawartych w programie kierunkach stacjonarnych będzie bezpłatna.

Oferta kształcenia na każdej z tych dwóch uczelni ma nieco inny charakter. Słynny UAM stawia na wyposażanie studentów w kompetencje bardziej teoretyczne, proponując im możliwość kształcenia na muzykologii oraz edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej. Poznańska Akademia Muzyczna zaoferuje ci kształcenie praktyczne między innymi w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki czy muzykologii.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki muzyczne w Poznaniu

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 
Jakie kierunki muzyczne w Poznaniu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Powiedzieć, że wykonywanie obowiązków zawodowych jest istotnym elementem życia człowieka w określonym wieku, to jak nie powiedzieć nic. Między innymi dlatego wielu świeżo upieczonych maturzystów oraz osób planujących kontynuowanie kształcenia wyższego zastanawia się, jakie kierunki wybrać, aby mieć jak najlepszą pracę.

Jeśli zastanawiasz się nad kierunkami muzycznymi, to oferta prezentowana przez dwie poznańskie uczelnie wyższe powinna cię zainteresować.Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem dobrej pracy? Dla jednych będzie to zatrudnienie przynoszące zadowalające dochody, dla innych natomiast największe znaczenie odegrają warunki pracy, jej specyfika oraz satysfakcja, którą ona przynosi.

Planując kształcenie wyższe powinieneś zastanowić się, na czym tak naprawdę ci zależy, a następnie przeanalizować ofertę programową uczelni w Poznaniu pod kątem dopasowania specyfiki kształcenia do własnych aspiracji.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Dyrygent
 • Kompozytor
 • Teoretyk muzyki
 • Wykładowca akademicki
 • Wokalista
 • Instrumentalista
 • Muzykolog
 • Śpiewak operowy

 

Muzyczne kierunki studiów w Poznaniu wyróżnia duża różnorodność. Zostały one stworzone z myślą o aspirujących muzykologach, kompozytorach, multiinstrumentalistach, wokalistach czy nauczycielach muzyki, którzy chcieliby zadbać o edukację pod okiem wybitnych specjalistów, co pozwoli im na nabycie unikalnych umiejętności oraz rozwinięcie posiadanego, wyjątkowego stylu muzycznego. Absolwenci bez trudu znajdują zadowalające propozycje zawodowe. 

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kształcenie wokalistyczne, teoretyczne w zakresie muzyki, czy też dyrygentury, możesz liczyć na wiele interesujących propozycji zawodowych zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Wiele zależy od posiadanych przez ciebie predyspozycji – osoby ambitne, dążące do nieustannego poszerzania swojej specjalistycznej wiedzy i umiejętności, będą miały większe szanse na czerpanie zadowolenia ze swojej pracy zawodowej. Wysoka jakość kształcenia, jaką oferują poznańskie uczelnie, umożliwią ci zrealizowanie wszelkich planów, które pozwolą ci na rozwój twojego talentu muzycznego oraz intelektualnych predyspozycji.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Kandydaci na studia wyższe doskonale wiedzą, że planowanie ich przyszłego kształcenia oraz życia zawodowego nie kończy się jedynie na decyzji w kwestii konkretnego kierunku. Równie istotne jest dokonanie właściwego i dopasowanego w sposób indywidualny wyboru jednej z uczelni wyższych. Jak wybrać ośrodek akademicki, aby mieć szansę na rozwój w optymalnym kierunku?

Przede wszystkim zastanów się, jakie umiejętności chciałbyś doskonalić. Zależy ci na trenowaniu głosu do występów publicznych? Chciałbyś stać się światowej sławy dyrygentem? Czy może kompozytorem, tworzącym muzykę na jednym bądź wielu instrumentach? Po udzieleniu odpowiedzi na tak kluczowe pytanie, przeanalizuj ofertę kształcenia ośrodków akademickich w Poznaniu, aby znaleźć kierunek skrojony na miarę swoich potrzeb i aspiracji.

Nie zapomnij o przeanalizowaniu dostępnych rankingów poznańskich uczelni. Jeżeli zależy ci na renomie miejsca, w którym będziesz się uczył, wybierz tę najbardziej prestiżową. Niezależnie od tego, na którą z dwóch poznańskich uczelni się zdecydujesz, będziesz mógł liczyć na zadowalające efekty kształcenia.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 
Czy warto iść na studia muzyczne w Poznaniu?

Podczas gdy jedni aspirujący muzycy, dyrygenci, teoretycy muzyki lub multiinstrumentaliści postanawiają kształcić swoje umiejętności i niezbędną wiedzę teoretyczną na własną rękę, korzystając z dostępnych publikacji naukowych i Internetu, inni decydują się wkroczyć na ścieżkę szkolnictwa wyższego na jednej z poznańskich uczelni.

Niejednokrotnie kandydaci na kierunki muzyczne zastanawiają się, czy warto podjąć tego typu kształcenie właśnie w Poznaniu? Odpowiedź powinna mieć charakter retoryczny, bowiem istnieje wiele atutów wynikających z takiej decyzji. Jednak ostateczny wybór powinien być podyktowany indywidualnymi pobudkami.

Jako potencjalny kandydat powinieneś zdawać sobie sprawę z obowiązku zdawania wstępnego egzaminu praktycznego, którego celem jest sprawdzenie twoich umiejętności muzycznych, słuchu oraz poczucia rytmu. Zakwalifikowani zostaną jedynie najlepsi i właśnie oni będą mogli liczyć na wysokiej jakości nauczanie pod okiem wybitnych dyrygentów, muzyków, wokalistów i osób zaangażowanych w rozwój współczesnej sceny muzycznej. Zatem nim aplikujesz na wybrane studia muzyczne, przeanalizuj wszystkie pozytywne i negatywne konsekwencje takiego wyboru.

Pamiętaj również o zapoznaniu się z programem kształcenia, jaki oferują poszczególne poznańskie uczelnie wyższe. Będziesz miał do wyboru prestiżowy UAM oraz Akademię Muzyczną, czyli uczelnię nastawioną głównie na rozwijanie muzycznych zdolności studentów.

Wiele maturzystów i osób kontynuujących wyższe kształcenie muzyczne ceni sobie możliwość rozmowy ze studentami oraz absolwentami poznańskich uczelni wyższych celem poznania ich opinii na temat wyposażenia placówki w niezbędne instrumenty, ich jakość, poziom kształcenia oraz indywidualne podejście wykładowców i osób prowadzących ćwiczenia praktyczne do każdego ze studentów.

Absolwenci poznańskich kierunków muzycznych osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej, trudniąc się dyrygenturą, komponowaniem muzyki na różnych instrumentach, śpiewem operowym czy szeroko pojmowaną muzyką rozrywkową. Jeśli i ty chcesz zadbać o dobre wykształcenie muzyczne, wybierz jeden z poznańskich kierunków.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach muzycznych

Muzykom nie jest lekko w życiu zawodowym. Pracują podobnie jak sportowcy - całe życie trenują, szlifują umiejętności, dbają o swój talent, by stale poddawać się ocenom innych, brać udział w konkursach czy w przesłuchaniach na stanowiska pracy, a tej dla zawodowców nie ma znów tak dużo. Filharmonie rzadko kiedy szukają nowych muzyków, podobnie jak teatry czy opery. Jednak nie jest to niemożliwe, by dostać stałą pracę w tego typu miejscu. Bardzo duża część absolwentów z uprawnieniami pedagogicznymi znajduje zatrudnienie w szkołach muzycznych, państwowych, jak i prywatnych ogniskach edukacyjnych.

Część osób pracuje w roli nauczycieli pozaszkolnych, edukując na prywatnych lekcjach dzieci, jak i dorosłych. Zdolni i pomysłowi absolwenci zaczepiają się w różnego rodzaju zespołach, czy tworzą nowe, niektórzy osiągają na tym polu ogromne sukcesy. Inni tworzą zespoły użytkowe, np. zespoły do wynajęcia na przyjęcia, imprezy, grające w małych klubach muzycznych. Część absolwentów może także pokusić się o ścieżkę filmowej kariery i pracować nad dźwiękiem w filmach - komponować muzykę, jak i udźwiękawiać poszczególne fragmenty filmu.

Dźwiękowców wciąż jest bardzo mało w Polsce, są oni rozchwytywani. Sytuacja dla muzyków nie jest lekka, ale nie jest też tragiczna, tak więc nie przekreślajcie od razu możliwości kształcenia się w dziedzinie, którą kochacie. Jak ktoś ma zapał, talent i dobre chęci to w każdej dziedzinie sobie poradzi, a jeśli dodać do tego miłość, do tego, co się robi, to już tylko same sukcesy czekają na takie osoby!

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)