Psychologia sądowa i penitencjarna

Psychologia sądowa i penitencjarna

Psychologia sądowa i penitencjarna

Studia w Poznaniu

psychologia sądowa i penitencjarna

Odkryj studia psychologia sądowa i penitencjarna w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Psychologia sądowa i penitencjarna studia Poznań - specjalność / ścieżka kształcenia

Psychologia sądowa i penitencjarna jest interdyscyplinarną propozycją kształcenia, która koncentruje się wokół nauk społecznych takich jak psychologia, socjologia, pedagogika oraz resocjalizacja. Wybierając edukację o takiej specyfice, masz szansę na zostanie specjalistą od szeroko rozumianych działań diagnostycznych, resocjalizacyjnych i terapeutycznych, które dotyczą osób skazanych i osadzonych.

W trakcie edukacji poznasz techniki diagnostyczne, dzięki którym rozpoznasz motywy działania sprawców, zrozumiesz tok ich rozumowania oraz będziesz w stanie rozpocząć wdrażanie programu resocjalizacyjnego. Podstawy teoretyczne, obejmujące historię nauk psychologicznych, wprowadzą cię w świat analizowania umysłów ludzkich. W siatce przedmiotów znajdują się m.in.: rozmowa kliniczna, psychologiczne metody badania sądowego, etyka w pracy biegłego psychologa, elementy prawa dla psychologów.

Możliwości zawodowe po ukończeniu kształcenia na psychologii sądowej i penitencjarnej będą obejmowały prywatne i publiczne gabinety psychologiczne, sądownictwo, więziennictwo, placówki resocjalizacyjne oraz oświatowe. Jak sam widzisz, wachlarz możliwości jest na tyle szeroki, że będziesz w stanie znaleźć coś dla siebie.

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu jest specjalność / ścieżka kształcenia Psychologia sądowa i penitencjarna

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Program studiów i przedmioty

Psychologia sądowo-penitencjarna poświęcona jest zagadnieniom związanym m.in. z: funkcjonowaniem policji i wymiaru sprawiedliwości; opiniowaniem w postępowania karnych i cywilnych; organizacją życia codziennego człowieka w warunkach izolacji więziennej; rodzajami zachowań przestępczych. Studenci tej ścieżki kształcenia szkolą się w zakresie np.: diagnozowania sądowego i penitencjarnego; zapobiegania zachowaniom przestępczym; przeprowadzania profesjonalnych ekspertyz.

W programie psychologii sądowo-penitencjarnej znajdują się przedmioty, które pozwalają studentom zgłębić problemy dotyczące m.in.: psychotraumatologii i badań zjawisk patologii społecznej; skutecznych metod resocjalizacji; zastosowania prawa w opiniowaniu sądowym. Ponadto uczestnicy zajęć poznają np.: rodzaje czynników wpływających na zeznania świadków; sposób organizacji placówek resocjalizacyjnych oraz reżimu więziennego; problematykę izolacji więziennej; zasady profilowania nieznanych sprawców przestępstw.

W programie studiów na psychologii sądowo-penitencjarnej znajdziesz takie przedmioty, jak np.:

  • Psychologia penitencjarna
  • Rozmowa kliniczna
  • Resocjalizacja i funkcjonowanie instytucji resocjalizacyjnych
  • Psychologia uczestników procesu sądowego
  • Psychologiczne metody badania sądowego
  • Opiniowanie. Ekspertyzy psychologiczno-sądowe
  • Elementy prawa dla psychologów
  • Alternatywne metody oddziaływań psychokorekcyjnych
  • Etyka w pracy biegłego psychologa

 

Praca po studiach

Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: zasad diagnozowania sądowego i penitencjarnego; psychologicznych metod badania sądowego; sposobów opiniowania sądowego dorosłych lub nieletnich sprawców czynów karalnych; rodzajów patologii społecznych i zaburzeń zachowań; narzedzi i metod psychoprofilaktyki społecznej.

Absolwenci psychologii sądowo-penitencjarnej mogą podjąć pracę np. w: policji, sądzie, więzieniu, kuratorskiej służbie sądowej, zakładzie karnym czy areszcie śledczym. Psychologowie po tej ścieżce kształcenia mogą również liczyć na zatrudnienie m.in. w: oddziale psychiatrii sądowej, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, schronisku lub zakładzie poprawczym, rodzinnym ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym, świetlicy socjoterapeutycznej czy ośrodku profilaktyki zachowań ryzykownych.

Absolwent psychologii sądowo-penitencjarnej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:

  • poradnie, gabinety psychologiczne
  • instytucje naukowo-badawcze
  • szpitale psychiatryczne
  • zakłady karne i poprawcze
  • ośrodki psychoterapii
  • ośrodki interwencji kryzysowej
  • świetlice socjoteraeptuyczne
  • własna działalność gospodarcza

 

Na jakim kierunku

Psychologia sądowo-penitencjarna to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku psychologia.

 

Psychologia studia w Poznaniu

Uczestnicy zajęć na kierunku psychologia zdobywają wiedzę na temat m.in. emocji i motywacji, osobowości, zaburzeń czy psychopatologii. Studenci poznają nowoczesne technologie, a także badają ich wpływ na rozwój i funkcjonowanie jednostki czy grupy. Absolwenci psychologii mają szeroką wiedzę psychologiczną połączoną z niektórymi naukami społecznymi , do których należą np.: socjologia, komunikacja społeczna, zarządzanie czy antropologia. Ponadto studenci tego kierunku poznaj również biomedyczne podstawy rozwoju człowieka.

Dowiedz się więcej: psychologia studia w Poznaniu

 

Zobacz także:

rekrutacja na studia

rekrutacja na studia w Poznaniu

kierunki studiów w Poznaniu

 

Komentarze (1)

Paula Q odpowiedz

Do jakich ksiazek warto spojrzec przed samymi studiami