Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza to propozycja kształcenia, adresowana do osób zainteresowanych szeroko rozumianym rozwojem jako procesem dotyczącym ludzi w każdym wieku, od momentu urodzenia aż do śmierci. Jeżeli chcesz związać przyszłość z dziedzinami społecznymi, powinieneś rozważyć tę opcję.
Podczas procesu kształcenia zyskasz szansę do opanowania złożonych zagadnień, odnoszących się do podstaw psychologii rozwojowej, diagnostyki zaburzeń rozwojowych oraz wdrażania konkretnych działań resocjalizacyjnych. Ponadto dowiesz się, jak wygląda działanie placówek opiekuńczo-wychowawczych od wewnątrz, przez co staniesz się odpowiedzialnym pracownikiem współczesnego rynku pracy. W programie znajdują się przedmioty takie jak: wychowanie w biegu życia, pedagogika zabawy, warsztaty teatralne.
Niewątpliwym atutem pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej jest szeroki wachlarz możliwości zawodowych. Dotyczą one bowiem zarówno placówek wychowania pozaszkolnego, jednostek związanych z oświatą, jak i obszarów związanych z resocjalizacją i więziennictwem. Jako absolwent zatrudnisz się na przykład w przedszkolach, szkołach, uczelniach wyższych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, czy ośrodkach resocjalizacyjnych.
Studenci pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie m.in.: organizacji pracy w placówkach opiekuńczych, wychowawczych lub pomocowych; planowania i wdrażania działań profilaktyki społecznej; projektowania programów terapeutycznych dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym lub dla osób dorosłych i starszych. Uczestnicy zajęć poznają np.: specyfikę środowisk dysfunkcyjnych; narzędzia diagnostyki psychopedagogicznej; różne rodzaje terapii pedagogicznej skierowanej do indywidualnych jednostek oraz całych grup.
W programie studiów na pedagogice opiekuńczo-wychowawczej znajdują się takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: tradycyjnych i nowoczesnych technik pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi lub starszymi w zakresie wychowania i edukacji; prawnych, społecznych i psychologicznych aspektów sprawowania opieki nad małymi dziećmi oraz nad osobami w podeszłym wieku; roli pedagoga w rozwoju człowieka na różnych etapach życia.
Osoby, które ukończyły pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą, mogą aplikować na takie stanowiska jak np.: wychowawca i opiekun w świetlicach, klubach, bursach, internatach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, hospicjach, placówkach opieki paliatywnej, organizacjach pozarządowych, fundacjach czy stowarzyszeniach działających na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin. Ponadto absolwenci tej ścieżki kształcenia mogą rozpocząć własną działalność opiekuńczą lub wychowawczą.
Absolwent pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku pedagogika.
Studia na pedagogice umożliwiają studentom rozwinięcie cennych kompetencji miękkich, które związane są m.in. z: komunikacją społeczną, autoprezentacją, prowadzeniem warsztatów i szkoleń, budowaniem ścieżki kariery zawodowej. W trakcie nauki uczestnicy zajęć poznają np. techniki i narzędzia, które umożliwiają im m.in. projektowania, wdrażanie i ewaluowanie projektów wychowawczych - zarówno indywidualnych, jak i grupowych w środowiskach wielokulturowych. Absolwenci pedagogiki mogą szukać zatrudnienia m.in. w szkołach, przedszkolach, instytucjach kulturalnych, przedsiębiorstwach, ośrodkach pomocy społecznej czy biurach doradztwa zawodowego.
Dowiedz się więcej: pedagogika studia w Poznaniu
Zobacz także: