Takie propozycje kształcenia, jak między innymi poradnictwo i pomoc psychopedagogiczna mają charakter interdyscyplinarny, ponieważ korzystają z dorobku naukowego kilku odrębnych dziedzin. Jeżeli zdecydujesz się na wybór tej ścieżki edukacji, zyskasz szansę na przyswojenie rozległych zagadnień psychologicznych, pedagogicznych, socjologicznych, a nawet z obszaru filozofii, aby jak najskuteczniej udzielać poradnictwa i pomocy osobom najbardziej tego potrzebującym.
Podczas kształcenia szczególny nacisk zostanie położony na wykształcenie w przyszłych absolwentach umiejętności prowadzenia efektywnych z diagnostycznego punktu widzenia rozmów, które będą podstawą do wdrożenia odpowiednich działań pomocowych. Uprzednio zapoznasz się z zagadnieniami z obszaru psychologii rozwojowej, czy resocjalizacji, niektóre z przedmiotów znajdujących się w programie to: poradnictwo rodzinne z metodyką, metodologia projektów społeczno-edukacyjnych, socjologia w praktyce społecznej.
Po ukończeniu poradnictwa i pomocy psychopedagogicznej będziesz mógł poszukać zatrudnienia w obszarze instytucji oświatowych, takich jak przedszkola, czy szkoły, staniesz przed możliwością zdobycia pracy w instytucjach diagnostycznych i resocjalizacyjnych, placówkach doradczych, czy nastawionych na niesienie pomocy psychologicznej.
Studenci poradnictwa i pomocy psychopedagogicznej rozwijają cenne umiejętności oraz wiedzę w zakresie m.in.: diagnozowania potrzeb osobom w różnych kategoriach wiekowych; świadczenia pomocy i formalnego wsparcia podopiecznym; prowadzenia działalności coachingowej; nawiązywania współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za profilaktykę społeczną; projektowania efektywnych programów pedagogicznych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, które funkcjonują w zróżnicowanych rolach społecznych, rodzinnych lub pedagogicznych.
W programie studiów na poradnictwie i pomocy psychopedagogicznej znajdują się takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: narzędzi i metod diagnozy problemów wychowawczych i edukacyjnych indywidualnych osób oraz grup społecznych; sposobów projektowania programów coachingowych; technik komunikacyjnych stosowanych w poradnictwie zawodowym i rodzinnym.
Studia na poradnictwie i pomocy psychospołecznej umożliwiają absolwentom podjęcie pracy np. w: prywatnej lub publicznej szkole, poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradni rodzinnej, ośrodku pomocy rodzinie, domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej, centrum interwencji kryzysowej, ośrodku wsparcia, organizacji pozarządowej, fundacji lub stowarzyszeniu, które działa na rzecz dzieci, młodzieży lub rodzin. Ponadto osoby te mogą rozpocząć własną działalność pedagogiczną.
Absolwent poradnictwa i pomocy psychopedagogicznej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Poradnictwo i pomoc psychopedagogiczna to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku pedagogika.
Absolwenci pedagogiki, w zależności od ukończonej ścieżki kształcenia, są kompleksowo przygotowani np. do projektowania, wdrażania i poprawiania programów edukacyjnych, wychowawczych lub dydaktycznych; prowadzenia skutecznej komunikacji społecznej; prowadzenia terapii dzieci, młodzieży lub osób dorosłych o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą szukać zatrudnienia np. w szkole, przedszkolu, instytucji kulturalnej, ośrodku wychowawczym lub resocjalizacyjnym, przedsiębiorstwie, korporacji czy biurze doradztwa zawodowego.
Dowiedz się więcej: pedagogika studia w Poznaniu
Zobacz także: