Studia muzyczne Katowice

Studia muzyczne Katowice

Studia muzyczne Katowice

Największy wybór studiów

muzycznych w Katowicach

Odkryj kierunki muzyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia muzyczne Katowice | woj. śląskie

Studia muzyczne w Katowicach i woj. śląskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA MUZYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej stacjonarne I stopnia, II stopnia
Instrumentalistyka stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Jazz i muzyka estradowa stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Kompozycja, dyrygentura i teoria muzyki stacjonarne I stopnia, II stopnia
Muzyka w multimediach stacjonarne I stopnia, II stopnia
Wokalistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są studia muzyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI MUZYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia muzyczne w Katowicach

Aby dostać się na studia muzyczne na Akademię im. Karola Szymanowskiego trzeba nie tylko ukończyć szkołę muzyczną I i II stopnia, ale także zdać egzaminy wstępne, praktyczne - ze śpiewu, z gry, z teorii muzyki. Egzaminy maturalne nie odgrywają tu tak znaczącej roli, jak w rekrutacji na inne kierunki studiów.

Najważniejsze są wasze umiejętności i predyspozycje muzyczne, to one są biletem wstępu na studia muzyczne na Akademii. Warto więc od samego początku zadbać o realizowanie ścieżki rozwoju muzycznego. Istnieje taka możliwość, by przyjęto kandydata, który nie ukończył żadnej szkoły muzycznej. Musi to być jednak geniusz muzyczny ze słuchem absolutnym i umiejętnościami gry na wybranym instrumencie, by tak się stało. Oprócz egzaminów praktycznych i teoretycznych, komisja kwalifikacyjna z każdym kandydatem przeprowadza rozmowę wstępną, podczas której sprawdzane są predyspozycje zawodowe.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI MUZYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

STUDIA MUZYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - PODYPLOMOWE

D
I
K
M
R
W

Jak wyglądają studia muzyczne w Katowicach i woj. śląskim?

Początki działalności katowickiej Akademii Muzycznej sięgają roku 1929, kiedy to Witold Friemann, założył Państwowe Konserwatorium Muzyczne, zainaugurowane uroczystym koncertem 28 września. Dziś uczelni mieści się aż w pięciu budynkach, większość z nich to budynki zabytkowe, wpisane na listę dziedzictwa narodowego.

Spora część kampusu uczelni to nowo wybudowane przestrzenie, jak np. atrium zaprojektowane przez Tomasza Koniora, w którym mieści się sala koncertowa na 480 miejsc. Akademia Muzyczna to nie tylko sale wykładowe, ćwiczeniowe, ale i laboratoria dźwięku, sale do zajęć terapeutycznych, pracownie komputerowe oraz biblioteki. Muzyka to nie tylko dźwięki. To również słowa, liczby, komputery. Dzisiejszy świat muzyki jest znacznie bogatszy, niż ten świat z początku istnienia zalążka Akademii.

Karol Szymanowski, którego imię nosi Akademia w Katowicach, to polski kompozytor, pianista, pedagog i pisarz. Należał do grupy Młodej Polski, uważany jest za jednego z najwybitniejszych muzyków polskich, zajmuje miejsce tuż obok Fryderyka Chopina. To wiele znaczy, że śląska Akademia Muzyczna nosi właśnie jego imię. Akademia Muzyczna w Katowicach to bardzo ważny punkt na mapie całej Polski. Odbywają się tu liczne koncerty, warsztaty, sesje naukowe i konkursy. Zespoły, działające przy Akademii, cieszą się niemałą popularnością.

Akademicka Orkiestra Symfoniczna jest uznawana za jedną z najlepszych w Polsce, a Akademicka Orkiestra Barokowa jest rzadkością! Akademicy organizują tu festiwale, takie jak Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Akademickich, Festiwal Grudniowy, Dni Muzyki Wokalnej, Międzynarodowy Festiwal Skrzypcowy, Śląski Festiwal Jazzowy, Festiwal muzyki Instrumentalnej i tak dalej… To chyba wystarczający dowód na to, że Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach to ośrodek naukowy najwyższego poziomu. Sprawdźcie, jakie kierunki studiów prowadzi uczelnia i jak się na nie dostać!

 

Studia muzyczne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Jeżeli twoja przygoda ze studiami muzycznymi w Katowicach i województwie śląskim ma się wkrótce rozpocząć, prawdopodobnie już wkrótce staniesz przed wyborem jednego z kierunków studiów. Kształcenie pierwszego stopnia będzie trwało przez trzy lata, a po ukończeniu każdego z sześciu wypełnionych przedmiotami kierunkowymi semestrów, przystąpisz do obrony pracy licencjackiej.

Następnie możesz rozpocząć pracę w interesującym cię zawodzie lub przygotować się do dalszego kształcenia na studiach magisterskich drugiego stopnia. Będą one trwały dwa lata i pozwolą ci na wzbogacenie posiadanych umiejętności oraz wiedzy teoretycznej i zdobycie całkiem nowych kompetencji. W Katowicach znajdziesz wiele atrakcyjnych kierunków podyplomowych, które podejmiesz posiadając dyplom ukończenia studiów dowolnego stopnia.

Uczyć możesz się stacjonarnie oraz zaocznie, w zależności od preferowanej organizacji kształcenia oraz programu wybranej uczelni wyższej. Studia dzienne pozwolą ci na naukę regularną, rozłożoną pomiędzy pięcioma dniami roboczymi każdego tygodnia. Kształcenie niestacjonarne natomiast będzie miało charakter weekendowych zjazdów, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie.

czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim

 

Kierunki studiów muzycznych w Katowicach i woj. śląskim

Dwie placówki edukacyjne w Katowicach są przystosowane do prowadzenia zajęć i wykładów z zakresu teorii oraz praktyki muzycznej. Oznacza to, że zarówno na tamtejszym Uniwersytecie Śląskim oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego możesz realizować kilka interesujących kierunków pierwszego i drugiego stopnia oraz podyplomowych.

Wśród nich znajdziesz takie propozycje, jak na przykład wokalistykę, stworzoną dla aspirujących artystów scenicznych, zachwycających niebanalnym głosem. Rozpoczniesz muzykę w multimediach, która da ci szerszy pogląd na wszechstronne zastosowanie efektów dźwiękowych w filmie czy grach komputerowych. Instrumentalistyka będzie idealna dla osób chcących opanować grę na wybranym instrumencie muzycznym.

Na Śląsku możesz realizować również jazz i muzykę estradową, czyli kierunek stworzony dla osób zainteresowanych klasyczną stroną muzyki. Kompozycja, dyrygentura i teoria muzyki to interdyscyplinarna propozycja, dzięki której staniesz się wszechstronnie uzdolnionym muzykiem. Jeżeli natomiast wybierzesz edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej, stworzysz sobie stabilną podstawę pod ukształtowanie kariery zawodowej w placówkach oświatowych.

 

Kierunki studiów muzycznych w Katowicach i woj. śląskim

 • Muzyka w multimediach
 • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
 • Instrumentalistyka
 • Jazz i muzyka estradowa
 • Kompozycja, dyrygentura i teoria muzyki
 • Wokalistyka

czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

 

Gdzie studiować kierunki muzyczne w Katowicach i woj. śląskim

Wśród uczelni w Katowicach, które umożliwiają podjęcie studiów muzycznych, można wymienić Uniwersytet Śląski oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego. Każda z nich wyróżnia się własnym, unikalnym programem oraz zapewnia możliwość wszechstronnego rozwoju dla każdego adepta sztuki muzycznej, marzącego o kształceniu wiedzy i umiejętności pod okiem profesjonalistów.

Każda z dwóch placówek, w których możesz realizować wybrane kierunki muzyczne, może poszczycić się doskonale wyposażonymi pracowniami, w których studenci weryfikują w sposób praktyczny zdobywaną wiedzę teoretyczną. Wykwalifikowani wykładowcy dbają o jakość i przejrzystość przekazywanej wiedzy, a sami studenci doceniają liczne możliwości rozwoju swoich kompetencji.

Można tutaj wymienić chociażby zagraniczne wymiany studenckie, atrakcyjne programy stażowe oraz stypendia dla najzdolniejszych młodych muzyków. Szczegóły poznasz odwiedzając stronę internetową katowickich uczelni wyższych.

 

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim, na których możesz studiować kierunki muzyczne:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
czytaj dalej uczelnie w Katowicach i woj. śląskim

 

 

Jakie studia muzyczne w Katowicach i woj. śląskim wybrać, aby mieć dobrą pracę

Czym tak naprawdę jest dobra praca? Co właściwie kryje się pod tą enigmatyczną definicją tak chętnie używanego sformułowania? Właśnie na te pytania powinien odpowiedzieć każdy, kto planuje wkrótce przystąpić do wyboru wymarzonego kierunku kształcenia. Szybko uświadomi sobie, że jedna uniwersalna odpowiedź nie istnieje, jest ona bowiem wynikiem subiektywnych planów i oczekiwań każdego człowieka.

Dla jednych dobrą pracą będzie ta, która każdego miesiąca zapewni wysokie wpływy na konto bankowe, inni docenią elastyczność, a dla jeszcze innych najcenniejsza okaże się możliwość ciągłego rozwoju intelektualnego w wybranej przez nich dziedzinie. Do której grupy ty należysz? Kiedy już sprecyzujesz swoje oczekiwania, pozostanie ci zebranie odpowiednich informacji na temat danego kierunku muzycznego w Katowicach oraz uczelni, na których można realizować wybrane studia wyższe.

Przede wszystkim zapoznaj się z opisem kierunku, który znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni. Bez trudu powinieneś odnaleźć tam również przedmioty tworzące program nauki w danym semestrze. Nie rezygnuj z możliwości poznania opinii absolwentów. W końcu właśnie oni najlepiej zdają sobie sprawę z realnych szans zawodowych po ukończeniu edukacji w określonym obszarze.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • Wokalista
 • Multiinstrumentalista
 • Nauczyciel muzyki
 • Dyrygent
 • Kompozytor
 • Teoretyk muzyki
 • Jazzman
 • Sprawozdawca radiowy
 • Krytyk muzyczny
 • Montażysta
 • Prelegent

 

Osoby po studiach muzycznych mogą pracować w rozmaitych instytucjach związanych z kulturą i nauką, w różnych mediach, a także w ramach własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj, że największe szanse na odniesienie sukcesu będą mieli ci, którzy w stu procentach wykorzystają czas przeznaczony na studiowanie.

Jeżeli zależy ci na nabyciu kompetencji nieocenionych w wielu obszarach zawodowych, które okażą się unikalne i pożądane przez pracodawców, bierz aktywny udział w pozauczelnianych aktywnościach. Postaraj się o staże zawodowe w ciekawych miejscach i nieustannie ćwicz swój talent. Najzdolniejsi mogą liczyć na atrakcyjne stypendia, pozwalające na przykład na zakup wysokiej klasy instrumentów muzycznych lub zagraniczne staże.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim

O fakcie, że wybór miejsca edukacji wyższej może nie być łatwy najlepiej wiedzą niezdecydowani absolwenci szkół średnich, którzy już wkrótce będą musieli podjąć jedną ze swoich ważniejszych decyzji. Przede wszystkim pamiętaj, aby podejść do całego procesu decyzyjnego ze spokojem. Stres, choć czasem nieunikniony, zwykle nie jest dobrym doradcą.

Twoja decyzja powinna być samodzielna, jednak warto, abyś zapytał o zdanie zaufane osoby. Ponadto zapoznaj się z opiniami studentów i absolwentów interesujących cię uczelni, o ile pomoże ci to w wyrobieniu własnego zdania na temat możliwych efektów kształcenia. Corocznie większość uczelni organizuje dni otwarte dla zainteresowanych przyszłych kandydatów.

Udział w nich jest doskonałą okazją do zapoznania się z rozkładem budynku oraz wyposażeniem pracowni, co w przypadku aspirujących muzyków, chcących kształcić się na najwyższej klasy instrumentach, powinno mieć kluczowe znaczenie. Pamiętaj, że każda z dwóch śląskich uczelni, które mają w swojej ofercie kierunki muzyczne, zaoferuje ci wysoką jakość kształcenia.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

 

Czy warto iść na studia muzyczne w Katowicach i woj. śląskim

Studia to bardzo ważny czas w życiu młodych ludzi. Jest związany z rozwijaniem pasji i odkrywaniem nowych, eksploracją atrakcyjnych możliwości zawodowych, a także gromadzenia emocji, przeżyć i wspaniałych wspomnień. Adepci różnorakiej sztuki muzycznej mogą odnaleźć na studiach swoją indywidualną drogę oraz wiele inspiracji, mającej ogromny wpływ na kształtowanie ich artystycznej drogi.

Pomimo wszelkich zalet wynikających ze studiowania kierunków muzycznych w Katowicach i województwie śląskim, nie warto zapominać, że nie są to studia dla każdego. Nie każdy bowiem posiada wrodzony talent do nauki nut, wyjątkowy słuch muzyczny, ułatwiający przyswajanie nieocenionych umiejętności. Nie bez znaczenia pozostaje również zaangażowanie, cierpliwość oraz ambicja, pozwalająca na osiąganie wielkich sukcesów. Bliscy i znajomi nieustannie powtarzają ci, że tworzona przez ciebie muzyka jest poruszająca?

Uwielbiasz poznawać nowe gatunki, jednak to właśnie tworzenie jest twoją największą pasją? Podczas gdy jedni uczą się na własną rękę, ty marzysz o podjęciu kształcenia na studiach wyższych? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na te pytania, to najprawdopodobniej wybór jednego z kierunków muzycznych w województwie śląskim okaże się strzałem w dziesiątkę!

Śląskie uczelnie zachęcają do czynnego udziału w pozauczelnianych aktywnościach związanych z doskonaleniem umiejętności i teoretycznej wiedzy na temat muzyki. Szerokie możliwości szlifowania swojego warsztatu oraz doskonalenia warsztatu pod okiem wybitnych muzyków, będących jednocześnie pracownikami uczelni wyższych, zostaną docenione przez najbardziej ambitnych świeżo upieczonych maturzystów, planujących podjęcie nauki na studiach. To tylko niektóre z licznych zalet studiowania kierunków muzycznych na Śląsku. Wybierz interesujący cię kierunek i daj sobie szansę na optymalne ukształtowanie przyszłości zawodowej.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach muzycznych

Gdzie pracują muzycy? W zespołach muzycznych, w teatrach, przy produkcjach filmowych i telewizyjnych. Niektóre osoby, którym kariera muzyczna umknęła, specjalizują się w realizacji dźwięku i zajmują się nagłośnieniem scen, koncertów etc. Najbardziej popularnym miejscem zatrudnienia wykwalifikowanych muzyków są filharmonie i opery, które rokrocznie wyszukują najzdolniejszych absolwentów Akademii.

Dostanie się do filharmonii co prawda graniczy z cudem, jednak nie jest niemożliwe. Absolwenci studiów muzycznych to także osoby przygotowane do pracy dydaktycznej, uczące przyszłe pokolenie muzyków, jak i starające się wykształcić wrażliwość muzyczną u młodzieży. Dziś jest to wybitnie trudne zadanie. Aby dostać pracę w szkole, należy zdobyć dodatkowe uprawnienia pedagogiczne.

Absolwenci studiów muzycznych to także animatorzy społeczni i kulturalni, zajmujący się organizacją eventów, kółek muzycznych, pracujący w domach kultury. Muzycy, którym niepokorne dusze każą iść we własnym kierunku, uprawiają zawód artysty, jeden z najcięższych, najtrudniejszych zawodów - walki z popędami, z samym sobą, z powołaniem. Tę drogę wybierają prawdziwe osobowości twórcze, którym spokój wewnętrzny zapewnia li i jedynie możliwość tworzenia.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA MUZYCZNA W KATOWICACH STUDIA MUZYCZNE

Studia muzyczne w Katowicach prowadzi Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, możecie wybrać tu studia na kierunkach:

 • Kompozycja, dyrygentura i teoria muzyki, spec. kompozycja, teoria muzyki, dyrygentura symfoniczno-operowa, dyrygentura chóralna na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu, studia I i II stopnia, stacjonarne
 • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, spec. edukacja muzyczna (prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych oraz przedmioty ogólnomuzyczne), rytmika i przedmioty ogólnomuzyczne, muzykoterapia na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu, studia I i II stopnia, stacjonarne
 • Jazz i muzyka estradowa, spec. kompozycja i aranżacja, instrumentalistyka jazzowa (fortepian, gitara, gitara basowa, kontrabas, skrzypce, flet, saksofon, trąbka, puzon, perkusja, wibrafon, elektroniczne instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne, akordeon), wokalistyka jazzowa, realizacja nagłośnienia na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Instrumentalistyka spec. gra na instrumencie (fortepian, organy, klawesyn, akordeon, gitara, harfa, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, fagot, saksofon, trąbka, róg, puzon, tuba, perkusja, skrzypce barokowe, wiolonczela barokowa, viola da gamba, lutnia, obój barokowy, fagot barokowy), organy - muzyka kościelna, korekcja i strojenie fortepianu na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • Wokalistyka, spec. wokalno-aktorska na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym, studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)