Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Czasami warto jest odpocząć od nauki i zobaczyć, co znajduje się w mieście, w którym mieszkamy. A Wrocław poza świetnymi uczelniami to również miasto, które żyje kulturą. Masz wiele możliwości — miejsca związane z szeroko pojętą sztuką wciąż rozszerzają swoją ofertę. Co roku we Wrocławiu odbywa się też kilkadziesiąt festiwali a te najciekawsze są skierowane przede wszystkim do młodych ludzi, w tym do studentów. To przede wszystkim miejsca dobrej zabawy!
We Wrocławiu działa 6 multipleksów i 2 kina niszowe. W tych ostatnich zobaczysz nie tylko wysokobudżetowe nowości kinowe, ale także starsze filmy i te z krajów, które nie mają takiego monopolu na światowe kino jak USA czy Wielka Brytania. Organizowane są w nich imprezy tematyczne, maratony filmowe i spotkania z ludźmi związanymi z filmem (we Wrocławiu działa Dolnośląskie Centrum Filmowe w miejscu dawnego kina Warszawa i kino Nowe Horyzonty, które powstało po starym kinie Helios).
Prawdziwą ciekawostką jest kino na Dworcu Głównym — jest to jedyne takie kino w Europie, działa w mieście od ponad 60 lat. W 2008 roku placówka ta została Akademickim Centrum Filmowym, dziś wyświetla arcydzieła kinematografii, nowości filmowe a także produkcje niezależnych artystów. Filmy swoich twórców wyświetlała tutaj słynna łódzka „Filmówka”, Katowicki Wydział Telewizyjno-Filmowy i Warszawska Szkoła Andrzeja Wajdy.
Multipleksy to przede wszystkim placówki należące do sieć kin Helios, Multikino i Cinema City. Należy ich szukać przy centrach handlowych.
We Wrocławiu możesz również przebierać w teatrach. Na prowadzenie wysuwa się Teatr Polski, wojewódzka instytucja kultury i Teatr Współczesny, który jest organizatorem festiwalu DIALOG-WROCŁAW. Ważne w mieście są także teatry muzyczne: Opera Wrocławska, Filharmonia Wrocławska, Teatr Muzyczny Capitol. Oprócz nich działa kilkanaście scen, w tym kilka eksperymentalnych grup teatralnych, które wciąż zaskakują swoją ofertą i wychodzą ze ścisłych ram teatralnych: przykładem może być spektakl „Domena publiczna” zagrany na Dworcu Głównym z udziałem publiczności.
Przy Politechnice Wrocławskiej działa teatr „młodych zapaleńców” — Teatr Sztampa, w którym działają studenci z niemal wszystkich wrocławskich uczelni. To świetna okazja by zaangażować się w rozwijającą działalność a przy okazji pochwalić się swoim talentem.
Kojarzą się z nudnymi przewodnikami w garniturach, dziełami sztuki w szklanych gablotach… być może, ale nie we Wrocławiu! Tutaj naprawdę można zobaczyć jedyne w swoim rodzaju zbiory. Najbardziej znana atrakcja turystyczną jest Panorama Racławicka oraz Muzeum Narodowe. W odrestaurowanym pałacu królewskim mieści się Muzeum Miejskie, w którym można zobaczyć nie tylko zbiory muzealne, ale także pieczołowicie odnowione komnaty książąt pruskich.
We Wrocławiu działają także placówki oryginalne, niespotykane w żadnym innym mieście w Polsce: Muzeum Poczty i Telekomunikacji czy Muzeum Sztuki Medalierskiej. Dla studentów wrocławskich ważne mogą być zbiory udostępnione przy uczelniach, tak jak Muzeum Geologiczne, Muzeum Człowieka (przy Katedrze Antropologii UW), Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego czy Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.
Co roku zorganizowana zostaje Noc Muzeów, która jest popularna także w innych większych miastach Polski. We Wrocławiu bogata oferta kulturalna przyciąga rzesze turystów. Analogicznie do tej imprezy powstała Noc Kościołów a w jej czasie można zwiedzać miejsca na co dzień niedostępne dla turystów, jak krypta Katedry Wrocławskiej.
Wrocław reklamuje się jako „miasto spotkań”, ale równie dobrze mogłoby być to „miasto festiwalowe” — odbywa się ich tutaj ponad 70 i dedykowane są praktycznie każdej formie sztuki.
Prym wiodą festiwale muzyczne o międzynarodowym znaczeniu w tym bardzo popularny wśród studentów Thanks Jimi Festival. To zlot miłośników gry na gitarze i rockowego brzmienia, na którym co roku podejmowana jest próba bicia rekordu Guinnessa w największej liczbie osób grających „Hey Joe”. Festiwal to chyba jeden z najpopularniejszych we Wrocławiu sposobów na spędzenie majówki.
Fanom takiego brzmienia dedykowany jest także Wrocławski Festiwal Gitarowy.
Amatorzy muzyki jazzowej również znajdą dla siebie kilka festiwali, takich jak Jazz nad Odrą, Jazztopad czy Ethno Jazz Festival. Organizatorzy imprez ściągnęli już do Wrocławia największe, zagraniczne gwiazdy jak Wayne Shorter, Bill Frisell, Kenny Wheeler i innych.
Wiele imprez jest poświęconych muzyce klasycznej: Musica Polonica Nova, Wratislavia Cantans.
Odbywa się także we Wrocławiu kilka festiwali filmowych i teatralnych, w tym ciekawy Międzynarodowy Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN, gdzie wyświetlane zostają filmy młodych, amatorskich twórców. Nie zobaczysz ich na żadnym innym festiwalu. Niezapomniane chwile zapewnia także Miesiąc Spotkań Autorskich, na którym możesz spotkać swoich ulubionych twórców, nie tylko z Polski.
Co roku odbywa się także Festiwal Dobrego piwa oraz festiwale, podczas których możemy poznać tradycje mniejszości narodowych i etnicznych. A prawdziwym świętem studentów są Juwenalia! Brać akademicka wcześniej bawiła się na Polach Marsowych, obecnie główne koncerty organizowane są na Wyspie Słodowej i osiedlach akademickich. Studenci Politechniki Wrocławskiej tradycyjnie zajmują się projektem P.I.W.O. Light Show (Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy). Żacy z Uniwersytetu Wrocławskiego bawią się na Wyspie, a Uniwersytet Ekonomiczny organizuje także mniejsze koncerty tematyczne w swoim kampusie. Równie tradycyjny jak Projekt P.I.W.O. jest marsz juwenaliowy, a podczas niego odbywa się symboliczne przekazanie studentom kluczy do miasta.
Jak widać, Wrocław to szczególne miejsce, w którym rozwija się kultura i sztuka, ale studenci wychodzą tutaj także na imprezy! Większość lokali z rozbawioną młodzieżą znajduje się w centrum miasta. Od ulicy Wita Stwosza znajdziemy Kultową oraz Klub Domówka. Inne polecane przez internautów miejsca w centrum to m. in.: Klubo-Kawiarnia PRL, Speakeasy, Nietota. W pobliżu Katedry Medioznawstwa i Instytutu Informatyki działa ulubiony klub studentów — Przekręt. Według tygodnika „Polityka” najmodniejszym klubem we Wrocławiu jest Szajba a głosami studentów w rankingu portalu „dla studenta” wygrał Klub Salvador.
Ciekawostką jest, ze najstarszy lokal we Wrocławiu ma ponad 700 lat! Piwnica Świdnicka to miejsce, w którym możemy napić się piwa i spróbować lokalnej kuchni a powstała ona w XIV wieku.
Prawdziwym zagłębiem klubowym jest Pasaż Niepolda (ul. Ruska 51), znajduje się tutaj słynny Głuchy Telefon, Bezsenność, Drugie Dno, Melanż, Klub Niebo. A przed Pasażem możemy zajrzeć do Klubu Eter, gdzie występowały gwiazdy światowego formatu, miedzy innymi Selah Sue.
Obok Pasażu funkcjonuje również Mały Pasaż Niepolda, mniejszy i bardziej niszowy. Bawić się tu można w Czarnym Kocie, Felicicie czy Dymku z Papierosa. Oprócz miejsc do imprezowania ma tutaj swoją siedzibę szkołą tańca i kilka organizacji.
Niedaleko Uniwersytetu Przyrodniczego mieści się Klub „Katakumby” — to prawdziwe miejsce dedykowane studentom, z karaoke i imprezami tematycznymi. Na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej znajdują się dwa kluby: Dziekanat i Tawerna.
(Dominika Chachuła)