Położnictwo studia II stopnia - Gdańsk

Położnictwo studia II stopnia - Gdańsk

Studia na kierunku położnictwo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Gdański Uniwersytet Medyczny

Położnictwo stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

04.08.2023

Położnictwo studia II stopnia Gdańsk | woj. pomorskie

Położnictwo w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) to 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. 

Położnictwo studia II stopnia - Gdańsk
Studia na kierunku położnictwo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

W trakcie zdobywania wiedzy na kierunku położnictwo w Trójmieście możesz nabyć wiedzę odnoszącą się do nauk medycznych, zwłaszcza medycyny perinatalnej, neonatologii, ginekologii i pielęgniarstwa, a także do nauk humanistycznych i społecznych. Studenci wykształcają umiejętności sprowadzające się do wykonywania świadczeń zdrowotnych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej, rodzącej, położnicy i noworodka w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki, profesjonalnej opieki położniczo-ginekologiczne.
Absolwenci zatrudniani są w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, to znaczy w szpitalach, specjalistycznej, ambulatoryjnej i podstawowej opiece zdrowotnej.

 

Uczelnie

W Trójmieście położnictwo (studia II stopnia) możesz studiować w ramach kierunku 1 uczelni publicznej: Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek położnictwo w Gdańsku?

Kandydaci na studia medyczne w Gdańsku w ramach położnictwa muszą spełnić określone warunki kwalifikacyjne. Na studia drugiego stopnia mogą dostać się osoby, które mają tytuł licencjata bądź magistra z tego samego lub pokrewnego kierunku studiów.

W postępowaniu rekrutacyjnym uwzględnia się ocenę na dyplomie oraz średnią z wszystkich ocen uzyskanych w trakcie studiów, a także działalność naukową.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU POŁOŻNICTWO?

Opieka położnicza w życiu kobiety, dziecka i całej rodziny odgrywa niejednokrotnie kluczową rolę. Położna staje się wsparciem nie tylko w okresie przedporodowym, ale przede wszystkim po porodzie, kiedy trzyma pieczę nad dobrostanem matki i dziecka. Studia drugiego stopnia pozwalają zdobyć dodatkowe kompetencje, dzięki którym absolwenci stają się specjalistami w swojej dziedzinie.

Kierunki studiów w Gdańsku takie jak położnictwo poszukują kandydatów pełnych empatii, ale i odporności na stres. W tym zawodzie musisz myśleć zdroworozsądkowo i działać racjonalnie nawet w sytuacjach ekstremalnych. Na studia tego typu mogą się dostać absolwenci posiadający już tytuł licencjata lub magistra nauk medycznych. Studia położnicze są idealne dla osób z powołaniem do niesienia pomocy dziecku i matce, a także do prowadzenia edukacji seksualnej.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku położnictwo w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. 

Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

2. Program studiów i przedmioty

Położnictwo to kierunek w znacznej części sfeminizowany. Studia drugiego stopnia w tej dziedzinie medycznej umożliwiają poszerzenie zdobytych już informacji oraz rozwinięcie dodatkowych umiejętności. Kompleksowe kształcenie łączy nauki medyczne z położnictwem i ginekologią. Studenci przygotowywani są również do samodzielnego ordynowania leków i wypisywania recept zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem właściwego ministra. W planie zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:

  • podstawy dydaktyki i dydaktyka medyczna
  • zarządzanie w położnictwie
  • specjalistyczna opieka położnicza nad ciężarną, rodzącą i położnicą z chorobą współistniejącą
  • onkologia ginekologiczna
  • techniki emisji głosu

 

Studenci zdobywają potrzebną wiedzę i umiejętności, które umożliwią rozpoznawanie i monitorowanie ciąży prawidłowej, samodzielne przyjęcie porodu siłami natury oraz wykrywanie stanów, które odbiegają od normy u matki i jej dziecka w okresie ciąży, porodu i połogu. Zajęcia w dużej części odbywają się w szpitalach bądź specjalistycznych klinikach.

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek położnictwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Gdański Uniwersytet Medyczny (Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku położnictwo w Trójmieście, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek położnictwo w Gdańsku w ramach studiów drugiego stopnia trwa dwa lata, czyli cztery semestry. Są to studia magisterskie, które poszerzają zgłębioną już wiedzę oraz gwarantują zdobycie dodatkowych kompetencji. Absolwenci kierunku szczycą się tytułem magistra, który upoważnia ich do wykonywania zawodu i zajmowania  wysokich stanowisk.  

Położnictwo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat położnictwa
studia II stopnia 2 lata magister położnictwa

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU POŁOŻNICTWO?

Absolwenci położnictwa zajmują się promocją zdrowia, profilaktyką, profesjonalną opieką położniczo-ginekologiczną, ale również edukacją na temat rozrodu i metod planowania rodziny, w okresie dojrzewania, przedkoncepcyjnym, w aspekcie biologicznym, wychowawczym i społecznym, a także  ochrony macierzyństwa i ojcostwa. Twoim miejscem pracy może być szpital bądź klinika, a konkretnie:

  • sala porodowa
  • oddział położniczy
  • oddział patologii ciąży
  • oddział ginekologiczny
  • oddział neonatologiczny
  • oddział patologii noworodka
  • sala operacyjna położniczo-ginekologiczna

 

Studia medyczne w Gdańsku umożliwiają zatrudnienie również w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w lecznictwie zamkniętym oraz specjalistycznej, ambulatoryjnej i podstawowej opiece zdrowotnej w ramach praktyki indywidualnej i grupowej.

Możesz pracować także w szkołach rodzenia, żłobkach i klubikach dziecięcych, sanatoriach, które posiadają jednostki położnicze, w domach narodzin i poradniach ginekologiczno-położniczych, onkologii ginekologicznej, patologii ciąży czy okresu pokwitania i przekwitania.

Gdzie studiować na kierunku położnictwo (studia II stopnia) w Trójmieście?

 

Kierunek położnictwo (studia II stopnia) - uczelnie w Trójmieście:

czytaj dalej uczelnie w Trójmieście

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)