Geodezja i kartografia
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Pokaż
Studia geograficzne w Bydgoszczy możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Politechnice Bydgoskiej, Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Akademii Kujawsko-Pomorskiej. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 6 lat. Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: geomonitoringu, klimatologii, gospodarki przestrzennej czy turystyki. Absolwenci studiów geograficznych odnajdują się w pracy w biurach podróży, branży związanej z odnawialnymi źródłami energii, biurach planowania przestrzennego, szkolnictwie, przedsiębiorstwach geoinformatycznych.
Studia geograficzne Bydgoszcz | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 4 lat (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Specjalności
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Geodezja i kartografia | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia |
Geografia | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Rewitalizacja dróg wodnych | stacjonarne | I stopnia |
Kierunki geograficzne:
GEOGRAFIA
REWITALIZACJA DRÓG WODNYCH
Aby dołączyć do grona uczących się na studiach geograficznych w Bydgoszczy, należy wziąć udział w dobrze znanym konkursie świadectw. Należy przyłożyć się do języka obcego nowożytnego, matematyki oraz jednego z grona przedmiotów do wyboru: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 30 punktów na geografię oraz rewitalizację dróg wodnych.
czytaj dalej progi punktowe na studia
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia geograficzne to studia dla ciekawych świata. A dokąd się wybrać, by móc kształcić się w tym kierunku? Do Bydgoszczy, czyli największego miasta województwa kujawsko- pomorskiego, położonego na styku czterech makroregionów Pojezierzy Południowobałtyckich, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim.
Studia geograficzne w Bydgoszczy mają różne założenia i cele. Ważne jest to, aby opuszczając mury uczelni absolwent potrafił badać współzależności między elementami środowiska przyrodniczego, oceny ich stanu, analizy uwarunkowań, tendencji oraz skutków zmian. Aby analizował zagadnienia społeczne, polityczne, prawne i gospodarcze współczesnego świata. Co za tym idzie, by mógł znaleźć pracę w instytucjach zajmujących się środowiskiem przyrodniczym, gospodarką przestrzenną, czy też instytucjach zajmujących się warunkami życia, choć to tylko kilka propozycji na obranie kariery zawodowej.
Studia geograficzne w Bydgoszczy prowadzone są na uczelni publicznej, Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki, który współpracuje z wieloma zagranicznymi uczelniami. W tym gronie znajdują się takie placówki jak: Universite d’Orleans (Francja), Universitatea din Bucuresti (Rumunia), Univerzita Konstantina Filozofa v Nitre (Słowenia).
A jakie przedmioty czekają w programie kształcenia? Między innymi: geomorfologia, geografia gospodarcza, przyrodnicze podstawy zrównoważonego rozwoju, podstawy planowania przestrzennego, czy kartografia społeczno- ekonomiczna. Istotnym punktem studiów geograficznych w Bydgoszczy są ćwiczenia terenowe, a należą do nich, między innymi: meteorologia i klimatologia, gleboznawstwo, geologia, czy też topografia.
Bydgoszcz to miasto ciekawe. Geografia to ciekawa dziedzina. Czy warto dłużej się zastanawiać? Przeczytaj co interesującego możesz znaleźć, wybierając studia geograficzne w Bydgoszczy.
Studia geograficzne w Bydgoszczy to przestrzeń kształcenia, w której funkcjonują kierunki pozwalające pozyskać obszerną wiedzę na temat procesów i zjawisk kształtujących środowisko przyrodnicze oraz społeczno- gospodarcze, użytkowania szlaków wodnych i zarządzania zasobami wodnymi, a także umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami pomiarowymi, geodezyjnej obsługi obiektów inżynieryjnych, gospodarki nieruchomościami czy obsługi aplikacji systemów informacji przestrzennej.
Studia geograficzne w Bydgoszczy są trudne, ale warto podjąć wyzwanie, ponieważ odpowiadają one na potrzeby współczesności, kształcą w istotnych dziedzinach oraz zwracają uwagę na ważne problemy. Programy nauczania wypełnione są przedmiotami, które poświęcone są między innymi: meteorologii i klimatologii, gleboznawstwu, geografii regionalnej świata, tworzeniu i zarządzaniu bazami geoprzestrzennymi, rewitalizacji wód i dróg wodnych.
Studia geograficzne w Bydgoszczy to studia z przyszłością, ponieważ pozwalają zapoznać się z istotnymi problemami oraz potrzebami gospodarczymi. Umożliwiają opanowanie licznych umiejętności, cenionych na rynku i stanowiących fundament wielu interesujących profesji. Absolwenci tych studiów wyróżniają się zdolnością poruszania się w środowisku kartografii cyfrowej, w sferze procesów i zjawisk kształtujących środowisko przyrodnicze oraz społeczno- gospodarcze, projektowania i modelowania zjawisk hydrologicznych czy wykonywania pomiarów sytuacyjno- wysokościowych prac terenowych z wykorzystaniem współczesnych technologii pomiarowych. Posiadając taki wachlarz umiejętności można pracować w licznych miejscach, między innymi w: urzędach wojewódzkich, urzędach powiatowych, urzędach miejskich i gminnych, firmach geodezyjnych i kartograficznych, biurach prognoz i analiz, centrach zarządzania kryzysowego czy biurach technicznych.
Absolwenci studiów geograficznych w Bydgoszczy to świetnie przygotowani do pracy specjaliści. A gdzie mogą pracować po otrzymaniu dobrego wykształcenia? Wszystko zależy do specjalności, którą ukończyli. Mogą znaleźć zatrudnienie w firmach geoinformatycznych, firmach i instytucjach wykorzystujących systemy informacji geograficznej, biurach prognoz i analiz, przedsiębiorstwach geodezyjno- kartograficznych, służbach państwowych, takich jak: centra zagrożenia kryzysowego, biura zarządzania środowiskiem, biura planowania przestrzennego i rozwoju regionalnego, komórki ochrony, monitoringu oraz kształtowania, środowiska przyrodniczego.
Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Na absolwentów studiów geograficznych w Bydgoszczy czekają także organizacje i biura turystyczne, instytucje badawcze takie jak: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, czy Polska Akademia Nauk, służby hydrologiczne, zarządy melioracji i urządzeń wodnych, administracje publicznej.
Studia geograficzne mogą prowadzić także do znalezienia pracy w szkole, w roli nauczyciela, czy tez w branży prywatnej związanej z badaniami geologicznymi, bądź geodezją. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas nauki mogą zostać wykorzystane w różnych miejscach, różnych instytucjach i różnych firmach.
Studia geograficzne w Bydgoszczy gwarantują uzyskanie wiedzy, która pozwala na wyjaśnianie procesów i zjawisk społeczno- ekonomicznych, społeczno- gospodarczych, na wyjaśnianie zjawisk zachodzących między człowiekiem a przyrodą. Należy się tylko zastanowić gdzie dokładnie tę wiedzę wykorzystać.
Wydział Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki:
TEMATY POWIĄZANE |
Jakie studia geograficzne wybrać
Jakie przedmioty zdawać na maturze
Studia geograficzne na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki UKW w Bydgoszczy