Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Harmonogram rekrutacji na studia wyższe w Warszawie obejmuje czas składania kandydatur oraz dokumentów do dziekanatu. Studia na kierunku budownictwo nie są pod tym względem innowacyjne. Kandydaci mogą rejestrować się na nie już w maju za pośrednictwem platform internetowych.
W przypadku uczelni publicznych nie liczy się jednak kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów, jaka została uzyskana przez kandydatów. Warto, byś szczegółowo zapoznał się z harmonogramem rekrutacji poszczególnych uczelni, gdzie możesz rozpocząć studia na kierunku budownictwo. Znajdziesz go na stronach internetowych poszczególnych ośrodków kształcenia wyższego.
Pierwszy etap rekrutacji obydwa się w lipcu, niedługo po ogłoszeniu wyników maturalnych. Na ogół rekrutacja na studia ma kilka tur, tak by osoby, które nie dostały się podczas pierwszej z nich, mogły ubiegać się o ponowne przyjęcie wraz z drugą turą osób rekrutowanych (w przypadku wolnych miejsc). Pamiętaj, że studia na kierunku budownictwo cieszą się dużą popularnością, przez co liczba miejsc jest zawsze dość mocno ograniczona.
Czas składania dokumentów rekrutacyjnych jest bardzo ważny. Zaniedbanie tego etapu sprawi, że zostaniesz wykreślony z listy osób przyjętych. By nie dopuścić do tego, musisz bardzo skrupulatnie przestrzegać terminów, które związane są z czasem ich składania. W przypadku studiów na kierunku budownictwo musisz na ogół dostarczyć dokumenty takie jak:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
aktualna fotografia;
różnego rodzaju podpisane umowy.
Zorientuj się, jakie dokumenty musisz dostarczyć w pierwszej kolejności, ponieważ ich brak w systemie uczelni oznaczać będzie rezygnację ze studiów.
Jeżeli chcesz być kandydatem na studia na kierunku budownictwo w Warszawie, to obligatoryjnie musisz uiścić opłatę rekrutacyjną. Jej dokładna wysokość zależeć będzie od poszczególnych ośrodków akademickich. Konkretne informacje znajdziesz na poszczególnych stronach internetowych ośrodków akademickich. Na ogół wynosi ona od 85 do 100 zł. Pamiętaj, by dokonać jej odpowiednio wcześnie. Możesz to zrobić przy pomocy płatności elektronicznych, przelewu bankowego lub za pośrednictwem poczty. Zachowaj jedynie potwierdzenie takiego przelewu, ponieważ będziesz musiał je dostarczyć wraz z zestawem dokumentów rekrutacyjnych.
Studia na kierunku budownictwo należą do grona inżynierskich kierunków kształcenia. Jak zapewne się domyślasz, to bardzo wymagający profil, więc studia te zarezerwowane są dla wyjątkowo ambitnych osób, które już na poziomie rekrutacji zaprezentują rozbudowaną wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych. Powinieneś szczególną uwagę przyłożyć do nauki matematyki, fizyki lub fizyki oraz astronomii (wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni). Dziś także w procedurze rekrutacyjnej bardzo często uwzględniane są wyniki otrzymane z języka obcego nowożytnego.
Przyszłych studentów najbardziej zawsze interesuje to, w jaki sposób zostaną przeliczone ich punkty. Każda z uczelni w Polsce dowolnie ustala swój przelicznik punktów. Na ogół przedmioty podzielone są na kilka grup, które różnie są punktowane w zależności od rangi przedmiotu. Inaczej też punktuje się poziom podstawowy oraz rozszerzony wybrany na maturze. Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że zawsze najbardziej opłacalne jest zdawanie wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.
Osoby ambitne mogą pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Trzeba od razu jednak pamiętać, że przygotowania do niej wiązać się będą z bardzo intensywnym intelektualnie czasem. Wiedza uczniów szkół średnich, którzy decydują się na wystartowanie w takiej olimpiadzie, musi znacznie wykraczać poza ramy szkoły średniej. Studia to idealna okazja, by pomyśleć o tego typu konkursie i sprawdzić swoje uzdolnienia z zakresu przedmiotów ścisłych. Jeżeli czujesz, że takie wyzwanie intelektualne jest dla ciebie, to rozważ olimpiady takie jak:
Olimpiada Fizyczna;
Olimpiada Matematyczna;
Olimpiada Lingwistyki Matematycznej;
Olimpiada Wiedzy Technicznej i Wynalazczości itd.
Musisz mieć jednak świadomość, że nawet bycie laureatem lub finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do matury, jeżeli chcesz aplikować na studia wyższe.