Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
27.11.2022
Gdy uczeń zostanie już zakwalifikowany do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej – musi zrobić jeszcze jedną, szalenie ważną rzecz, a mianowicie – potwierdzić chęć chodzenia do tej konkretnej placówki. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Niektórzy uczniowie po otrzymaniu wyników rekrutacji do liceum cieszą się, innym pozostaje wzięcie udziału w rekrutacji uzupełniającej. Grupa uczniów, której udało się zakwalifikować do danej placówki, powinna pamiętać, że na tym wcale nie kończy się proces rekrutacji – uczeń musi jeszcze złożyć potwierdzenie woli przyjęcia.
Co znajdziesz w artykule
Po złożeniu wszystkich dokumentów, rozpatrzeniu ich przez komisje rekrutacyjne oraz ustaleniu list kandydatów, którzy znaleźli miejsce w wybranych klasach – szkoły ogłaszają listę kandydatów zakwalifikowanych. Nie jest to jednak koniec całej procedury. Uczniowie koniecznie muszą potwierdzić wolę uczęszczania do danej szkoły. Dopiero wtedy szkoła stworzy listę uczniów przyjętych.
Na potwierdzenie woli uczęszczania do danej szkoły jest określony czas, którego uczniowie muszą się trzymać. I nie ma od tego wyjątków.
Terminy są nieprzekraczalne – nie można spóźnić się nawet o jeden dzień lub... o godzinę (w większości terminów przy dacie kończącej kolejny etap widnieje adnotacja, że z formalnościami trzeba się uporać najdalej do godziny 12.00 lub 15.00). Jeżeli uczeń nie dotrzyma danego terminu – traci możliwość uczęszczania do danej szkoły.
Sprawdź
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jeśli uczeń został zakwalifikowany w procesie rekrutacji do danej placówki w odpowiednim terminie powinien zanieść do tej placówki: świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.
Mogą być potrzebne również następujące dokumenty:
Dalsza część artykułu pod reklamą
W przypadku rekrutacji do szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe uczeń musi dostarczyć również zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
W razie braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia rodzic kandydata lub pełnoletni kandydat informują o tym dyrektora szkoły w ustalonym przed daną placówkę terminie. Należy wtedy wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września (w różnych szkołach ta data może być inna).
Nieprzedłożenie do 25 września zaświadczenia lub orzeczenia będzie jednoznaczne z rezygnacją z kontynuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jeżeli uczeń nie dostanie się do danej szkoły ponadpodstawowej – może wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, która odbywa się wtedy, gdy w szkole zostaną jeszcze wolne miejsca. Rekrutacja uzupełniająca jest dodatkowym naborem do szkoły ponadpodstawowej. Decyzja o jej przeprowadzeniu zostaje podjęta przez dyrektora szkoły. Wtedy właśnie o przyjęcie mogą ubiegać się osoby, którym nie powiodło się w pierwszym terminie.
Podczas rekrutacji uzupełniającej uczniowie ponownie muszą złożyć wniosek o przyjęcie do placówki. Jeśli uda im się zakwalifikować – muszą potwierdzić wolę uczęszczania do danej szkoły oraz złożyć niezbędne dokumenty: świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
W rekrutacji uzupełniającej mogą wziąć udział wszyscy kandydaci – ci, którzy nie złożyli wcześniej podań oraz ci, którzy nie zostali zakwalifikowani lub przyjęci podczas rekrutacji w pierwszym terminie.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Terminy potwierdzenia woli przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej mogą być inne w każdym województwie, dlatego kandydat powinien je szczegółowo sprawdzić w wybranej przez siebie placówce.
W 2022 roku terminy potwierdzenia woli przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej wyglądały następująco:
zachodniopomorskie: 25 lipca
Powyższe terminy mogą być przydatne również dla osób, które będą brały udział w rekrutacji do szkół średnich w 2023 roku. Pozwolą zorientować się, kiedy mniej więcej wypada ta część rekrutacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia