Jak przygotować się do matury z matematyki? To musisz wiedzieć, żeby dobrze zdać maturę!

Jak przygotować się do matury z matematyki? To musisz wiedzieć, żeby dobrze zdać maturę!

Jak przygotować się do matury z matematyki? To musisz wiedzieć, żeby dobrze zdać maturę!

01.11.2022

Jak przygotować się do matury z matematyki? To musisz wiedzieć, żeby dobrze zdać maturę!

Egzamin maturalny z matematyki budzi strach wśród wielu uczniów. Przystąpić do niej na poziomie podstawowym jednak musi każdy uczeń. Jest to jeden z trzech obowiązkowych przedmiotów na egzaminie maturalnym poza językiem polskim oraz językiem obcym nowożytnym.

Co zrobić, żeby dobrze przygotować się do matury z matematyki w 2023 roku? Jakie wzory należy znać? W tym artykule przedstawiamy wymagania egzaminacyjne, z którymi powinien zapoznać się każdy uczeń.

Egzamin pisemny z matematyki 2023: najważniejsze informacje

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem jest zapoznanie się z procedurami, które będą obowiązywać podczas egzaminu maturalnego z matematyki. Egzamin maturalny w 2023 roku będzie przeprowadzany w dwóch formułach: Formule 2015 i Formule 2023. Na samym początku warto zauważyć, jakie różnice będą pomiędzy tymi egzaminami:

W Formule 2015 egzamin maturalny z matematyki będzie trwał 170 minut. W Formule 2023 będzie to 180 minut. W obu formułach uczniowie będą mogli zdobyć taką samą ilość punktów. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 46 punktów, w tym: 29 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte. W Formule 2015 liczba zadań otwartych wynosi 7, natomiast w Formule 2023 jest to od 7 do 13 zadań.

W Formule 2023 egzamin maturalny z matematyki będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (do jednego), brak zadania na dowód geometryczny, usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich, ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów, ograniczenie wymagań ze stereometrii, m.in. całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych).

W Formule 2015 egzamin maturalny z matematyki będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego [LO i technikum] dotyczących ostrosłupów).

czytaj dalej 

zmiany na maturze 2023

matura 2023

Co musi opanować uczeń na egzamin maturalny z matematyki?

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wymagania, jakie stoją przed przyszłymi maturzystami.

Uczeń na maturę z matematyki na poziomie podstawowym musi mieć wiedzę i umiejętności z następujących zagadnień:

 • Liczby rzeczywiste
 • Wyrażenia Algebraiczne
 • Równania i nierówności
 • Układy równań
 • Funkcje
 • Ciągi
 • Trygonometria
 • Planimetria
 • Geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej
 • Stereometria
 • Kombinatoryka
 • Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka
 • Optymalizacja i rachunek różniczkowy

 

Warto zauważyć, że podczas egzaminu maturalnego z matematyki uczniowie będą mogli korzystać z kart wzorów i tablic matematycznych. Oznacza to, że nie musicie znać ich na pamięć (musicie jednak umieć posługiwać się tablicami i kartami).

Każdy uczeń na salę egzaminacyjną powinien przynieść ze sobą kalkulator prosty, linijkę, cyrkiel, długopis z czarnym tuszem. Nie można zapomnieć również o dowodzie osobistym, dzięki któremu komisja będzie mogła potwierdzić waszą tożsamość.

Szalenie ważne jest, by uczeń zapoznał się z Informatorem o egzaminie maturalnym z matematyki (ważne: informator należy czytać razem z aneksem).

Przykładowe zadania i wymagania można znaleźć w Informatorze o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023 (Formuła 2023) pobierz, a także Informatorze o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2014/2015 (Formuła 2015) pobierz.

UWAGA: W roku 2023 i 2024 Informatory należy czytać łącznie z Aneksem. Aneks zawiera informacje o treściach Informatora, które nie obowiązują na egzaminie w 2023 i 2024 roku pobierz.

Jak przygotować się do matury z matematyki w 2023 roku?

Przede wszystkim zacznijcie od odpowiedniego rozplanowania swojej pracy. Nie zostawiajcie wszystkiego na ostatni moment – to zdecydowanie najgorsza rzecz, jaką maturzysta może zrobić. Uczcie się spokojnie i systematycznie. Dobrą metodą jest przerabianie wszystkich działów po kolei – wtedy będziecie mieć pewność, że nic wam nie umknie. Na około dwa miesiące przed maturą zacznijcie rozwiązywać całe arkusze maturalne.

Możecie również zapoznać się z arkuszami maturalnymi, które obowiązywały w latach poprzednich. Koniecznie też przeanalizujcie rozwiązania poszczególnych zadań – wtedy zauważycie, że opierają się one na poszczególnych schematach. Podsumowując: bądźcie systematyczni i naprawdę dużo ćwiczcie.

Sprawdź arkusze maturalne

 

Szalenie ważne jest również to, by postawić sobie realne cele. Jedni maturę z matematyki chcą po prostu zdać, innym zależy, by zrobić to z bardzo dobrym wynikiem. Minimum, by zdać egzamin maturalny z matematyki to skupienie się na prostych treściach i typach zadań, które na maturze z matematyki pojawiają się bardzo często. Rozwiązując arkusze, uczeń z pewnością sam zauważy, które zadania idą mu lepiej – na nich powinien skupić się przede wszystkim.

Bardzo ważne jest również, by pracować samodzielnie. Pozwala to zdiagnozować, z którymi zagadnieniami uczeń ma problem. Rozwiązując zestawy maturalne, koniecznie sprawdzajcie jednak swoje rozwiązania z kluczem odpowiedzi.

Konsekwencja i regularność to również klucz do sukcesu. Zrozumienie najtrudniejszych zagadnień matematycznych może okazać się niewystarczające na maturze z matematyki, jeżeli nie będziemy ich ćwiczyć systematycznie. Wiadomości i umiejętności utrwalają się właśnie podczas rozwiązywania zadań.

Zobacz także

matura z matematyki poziom podstawowy

matura z matematyki poziom rozszerzony

 

Dobrym pomysłem jest również korzystanie z mniej oczywistych źródeł wiedzy, na przykład YouTube. Jest tam bardzo wiele nagrań, podczas których nauczyciele w łatwy i przystępny dla ucznia sposób tłumaczą zagadnienia matematyczne.

Istnieje wiele kanałów objaśniających poszczególne działy matematyki. Bardzo ważny jest również fakt, że uczeń do danego filmu może powracać bardzo wiele razy – w skrócie: aż zrozumie dany materiał. Istnieje również wiele platform matematycznych w internecie, które także mogą być przydatne podczas przygotowań do matury w 2023 roku.

W przygotowaniu do matury pomoże także dobre repetytorium maturalne. Pozwala on zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ cala wiedza umieszczona jest w jednym miejscu. Często również dzięki repetytorium uczeń jest w stanie samodzielnie opanować podstawy jakiegoś zagadnienia, a w szkole lub na korepetycjach ta wiedza może być utrwalana i rozwijana.

 

Kiedy odbędą się matury w 2023 roku

Matura 2023 w terminie głównym na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym odbędzie się w okresie od 4 do 23 maja 2023 roku zgodnie z harmonogramem:

 • 4 maja 2023 (czwartek) - język polski – pp, godz. 9:00, czas trwania 240 minut (formuła 2023) lub 170 minut (formuła 2015)
 • 5 maja 2023 (piątek) - język angielski – pp, godz. 9:00, czas trwania 120 minut
 • 5 maja 2023 (piątek) - język francuski – pp, godz. 14:00, czas trwania 120 minut
 • 5 maja 2023 (piątek) - język hiszpański – pp, godz. 14:00, czas trwania 120 minut
 • 5 maja 2023 (piątek) - język niemiecki – pp, godz. 14:00, czas trwania 120 minut
 • 5 maja 2023 (piątek) - język rosyjski – pp, godz. 14:00, czas trwania 120 minut
 • 5 maja 2023 (piątek) - język włoski – pp, godz. 9:00, czas trwania 120 minut
 • 8 maja 2023 (poniedziałek) - matematyka – pp, godz. 9:00, czas trwania 180 minut (formuła 2023) lub 170 minut (formuła 2015)
 • 8 maja 2023 (poniedziałek) - język hiszpański – prgodz. 14:00, czas trwania 150 minut
 • 8 maja 2023 (poniedziałek) - język hiszpański – djgodz. 14:00, czas trwania 180 minut

Zobacz więcej harmonogram matur 2023

Komentarze (0)