21.10.2024
Egzamin ósmoklasisty ma za zadanie sprawdzenie wiedzy po uczniów po całej szkole podstawowej. Jest to pierwszy tak ważny egzamin. Odbywa się on z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego – najczęściej jest nim język angielski.
Choć egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, to warto zatroszczyć się o to, by podejść do niego naprawdę dobrze przygotowanym. Dlaczego? To właśnie między innymi punkty zdobyte przez ucznia na tym egzaminie zdecydują, czy dostanie się on do wymarzonej szkoły średniej. Przed przystąpieniem do egzaminu z każdego przedmiotu uczeń powinien powtórzyć sobie najważniejsze informacje, które były do tej pory omawiane na lekcjach. Sprawdź arkusze egzamin ósmoklasisty
Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego bardzo ważna jest znajomość lektur. To właśnie na ich podstawie mogą być ułożone niektóre zadania. Jedynym z tekstów, które powinien znać każdy ósmoklasista, jest "Świtezianka" autorstwa Adama Mickiewicza. Poniżej prezentujemy najważniejsze zagadnienia dotyczące tego utworu.
Co znajdziesz w artykule
Dalsza część artykułu pod reklamą
Świtezianka główni bohaterowie
Dalsza część artykułu pod reklamą
Nie jest podany czas, w którym dzieje się akcja tej baśniowej opowieści. Rozciąga się ona na przełomie kilku miesięcy – od lata do jesieni. Zawsze jednak odbywa się w porze nocnej. Możemy się jednak domyślać, że wydarzenia prawdopodobnie miały miejsce w bardzo odległej przeszłości. Miejsce akcji: Jezioro Świteź i las w okolicy jeziora.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
"Świtezianka" autorstwa Adama Mickiewicza pojawiła się na próbnym egzaminie ósmoklasisty w 2018 roku.
Jedno z poleceń dotyczących tego tekstu brzmiało następująco: "Zacytuj wers świadczący o tym, że narrator ma ograniczoną wiedzę o wydarzeniach i bohaterach" (uczniowie musieli to zrobić na podstawie fragmentu tekstu).
Polecenie kolejnego zadania brzmiało następująco: Wyjaśnij, jakie funkcje pełnią: a) pytania rozpoczynające wypowiedź bohaterki. b) wyliczenie czasowników we fragmencie Burzy się, wzdyma i wre aż do dna".
Ósmoklasiści musieli zmierzyć się także z następującym zadaniem: "Uzupełnij zdanie. Wybierz odpowiedzi A lub B i C lub D. Pojawiający się w tekście wyraz żarzewie pochodzi od słowa A/B i można go zastąpić synonimem C/D
A. żarzyć się B. żarliwość C. męka D. Ogień".
Oto kolejne zadanie dotyczące "Świtezianki" Adama Mickiewicza: Zaznacz poprawne dokończenie zdania. W przytoczonym fragmencie charakterystyka bezpośrednia tytułowej bohaterki pojawia się w strofie A. pierwszej. B. drugiej. C. czwartej. D. ostatniej.
Kolejne zadanie, jakie musieli rozwiązać uczniowie: "a) Którym z poniższych cytatów można wyrazić wymowę utworu Adama Mickiewicza? Zaznacz poprawną odpowiedź.
A. Przebaczenie jest najtrudniejszą miłością. (Albert Schweitzer) B. Nic w naturze nie ginie. Nie ma kary bez winy. (Tadeusz Dołęga-Mostowicz) C. Nie winię nikogo, gdyż to nie ludzie winni, tylko sytuacja. (Witold Gombrowicz)". Ósmoklasiści musieli także uzasadnić swój wybór odwołując się do znaczenia cytatu i całego tekstu Adama Mickiewicza.
Pojawiło się również takie zadanie: "Zaznacz poprawne dokończenie zdania. Woda się dotąd burzy i pieni – podkreślony wyraz pełni w tym zdaniu funkcję
A. okolicznika sposobu. B. okolicznika czasu. C. dopełnienia. D. Przydawki".
Jedno z poleceń brzmiało również tak: "Motyw zdrady pojawia się w wielu utworach literackich. Wymień bohaterkę Zemsty Aleksandra Fredry, która złamała dane przez siebie słowo, i przypomnij, na czym ta zdrada polegała".
Dalsza część artykułu pod reklamą
W sieci nie pojawiają się informacje na temat opinii zdających w odniesieniu do "Świtezianki" Adama Mickiewicza. Choć dzieła tego wieszcza uchodzą za trudne dla uczniów, to "Świtezianka" jest zazwyczaj odbierana przez nich jako łatwy i co ważne – bardzo ciekawy utwór.
Dlatego z pewnością część osób ucieszyłaby się, gdy pojawił się on na egzaminie ósmoklasisty. Należy jednak pamiętać, że opinie starszych kolegów na temat danej lektury lub pytań na egzaminie ósmoklasisty nie są wyrocznią. Najważniejsze jest to, co uczeń ma w głowie i jakie umiejętności posiadł.
Zobacz także
harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2025
Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających
egzamin ósmoklasisty 2025 język polski
egzamin ósmoklasisty 2025 matematyka
co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia