Jakie lektury trzeba znać, żeby zdać maturę z polskiego? Wystarczą trzy?

Jakie lektury trzeba znać, żeby zdać maturę z polskiego? Wystarczą trzy?

Jakie lektury trzeba znać, żeby zdać maturę z polskiego? Wystarczą trzy?

16.05.2024

Jakie lektury trzeba znać, żeby zdać maturę z polskiego? Wystarczą trzy?

Nastąpił początek maja, a to może oznaczać tylko jedno – już 7 maja rozpoczną się egzaminy maturalne. Uczniowie na samym początku tego "maturowego maratonu" przystąpią do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

W tym roku ten egzamin odbędzie się w dwóch różnych formułach – Formule 2015 oraz Formule 2023. Wynika to z przeprowadzonej w 2017 roku reformy, czego konsekwencją było zlikwidowanie gimnazjów, na rzecz przywrócenia 4-letnich liceów oraz 5-letnich techników.

Matura z języka polskiego dla wielu uczniów to bardzo stresujący moment. Wynika to między innymi z faktu, że zdanie tego egzaminu wymaga przeczytania wielu lektur. Dodatkowo każdy uczeń musi napisać wypracowanie, które jest bardzo wysoko punktowane, a niestety z tego rodzaju długimi formami wypowiedzi wielu uczniów ma problemy. Jeżeli jesteście w gronie tegorocznych maturzystów, koniecznie sprawdźcie, jakie lektury należy zdać, by zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania naprawdę satysfakcjonującego wyniku z tego egzaminu.

Sprawdź

matura 2024 polski - podstawowy

matura 2024 polski - rozszerzony

matura 2024 polski - ustny

nowa lista pytań jawnych matura 2024

Matura z polskiego 2024: jakie trzy lektury trzeba znać?

Aktualnie lista lektur obowiązkowych obejmuje około 30 pozycji. Przeczytanie takiej ilości książęk dla wielu uczniów jest naprawdę sporym wyzwaniem. Oczywiście, najlepiej byłoby, gdyby każdy młody człowiek zapoznał się ze wszystkimi lekturami obowiązkowymi, a także tymi dodatkowymi – w ten sposób młodzi ludzie poszerzyliby swoje horyzonty, wzbogacili słownictwo, ale przede wszystkim – mieli dużą wiedzę na temat treści danych książek, a w swoim wypracowaniu mogliby się bez trudu odnieść do wydarzeń z nich.

Tak byłoby w idealnym świecie, jednak rzeczywistość jest bardziej brutalna i prawdą jest, że większość osób w ogóle nie czyta lektur, bazując jedynie na streszczeniach.

Okazuje się, że aby pomyślnie zdać egzamin z języka polskiego uczniowie muszą zapoznać się z treścią trzech najważniejszych lektur. O jakich dziełach mowa? Jest to trzecia część "Dziadów" autorstwa Adama Mickiewicza, "Lalka" Bolesława Prusa oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Będą one przydatne zarówno na maturze w Formule 2023 oraz na egzaminie maturalnym z języka polskiego w Formule 2015. To właśnie w tych książkach jest najwięcej motywów, które uczeń może wykorzystać podczas pisania wypracowania maturalnego. Będą wybawieniem nawet w przypadku pozornie trudnego tematu wypracowania maturalnego.

 

Przez 1 błąd na maturze możecie stracić wszystkie punkty. Czego należy się wystrzegać?

Podczas rozwiązywania jednego z zadań na maturze z języka polskiego, pomyłka może kosztować uczniów naprawdę bardzo wiele. Skutkiem jego popełnienia jest odrzucenie całej pracy, a w konsekwencji – uzyskanie za nią 0 punktów.

czytaj dalej błąd kardynalny na maturze

 

Co trzeba umieć na maturę 2024 z języka polskiego – ostatnie rady

Jeśli masz już tylko kilka dni do egzaminu maturalnego, to warto skoncentrować się na tym, co jest najważniejsze. Oto kilka porad, jak przygotować się do matury na kilka dni przed.

Czytaj dalej co trzeba umieć na maturę z polskiego 2024

 

Jak napisać streszczenie na maturze? Te zasady musi znać każdy uczeń!

Streszczenie jest formą wypowiedzi, z którą często muszą mierzyć się uczniowie na maturze z języka polskiego. Tłumaczymy, jak napisać je poprawnie i o czym należy pamiętać.

Czytaj dalej jak napisać streszczenie na maturze z polskiego 2024

Lektury na maturze z polskiego 2024:"Dziady" musi znać każdy uczeń

"Dziady" czyli dramat romantyczny Adama Mickiewicza, zostały wydane w 1832 roku, czyli rok po klęsce powstania listopadowego. Młodzi ludzie w tym dziele znajdą wiele motywów, które mogą przydać się podczas pisania wypracowania na maturze z języka polskiego.

Jednym z nich jest motyw przemiany – dotyczy on metamorfozy Gustawa-Więźnia – zmienia się on z romantycznego kochanka w bojownika, walczącego o sprawy narodowe. Uczniowie mogą też wykorzystać motyw heroiczny, prezentujący postawy polskich patriotów wobec rosyjskich represji podczas zaborów. W książce pojawia się też popularny motyw dobra i zła, wolności, ale też tęsknoty, Boga, motyw matki oraz zniewolenia.

Czytaj dalej

Matura z języka polskiego 2024: na co zwrócić uwagę w "Lalce"?

Choć powieść "Lalka" Bolesława Prusa kojarzy się przede wszystkim z motywem miłości, to nie tylko to zagadnienie będą mogli wykorzystać uczniowie podczas matury z języka polskiego na poziomie podstawowym w 2024 roku. Uczucie Stanisława Wokulskiego do arystokratki Izabeli Łęckiej to tylko jeden z motywów, który maturzyści mogą wziąć pod uwagę, pisząc wypracowanie maturalne.

"Lalka" to powieść, która naprawdę wyróżnia się bogactwem motywów. Kolejne z nich to motywy przyjaźni, cierpienia, podróży, idealizmu, wartości materialnych, marzeń, społeczeństwa, walki narodowo-wyzwoleńczej, nauki, pracy, ale też pomocy innym – zwłaszcza osobom z najniższych warstw społecznych (w pozytywizmie było to nazywane pracą u podstaw).

Czytaj dalej

"Wesele" pomoże zdać maturę 2024 z języka polskiego

Dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" to również jedna z bardzo przydatnych lektur na maturze z języka polskiego. Wynika to z faktu, że znajdziemy tam symbolizm, impresjonizm, ekspresjonizm, ludomanię, a także dekadentyzm.

Dodatkowo pojawiają się tam motywy, które śmiało można wykorzystać w wypracowaniu z języka polskiego, między innymi postawa chłopstwa i inteligencji, skłócenie narodu, motyw zabawy, motyw wsi, motyw tańca, marzeń, przyrody, szczęścia, nadziei, ale także zdrady narodowej lub braku zgody w narodzie.

Czytaj dalej

Jakie jeszcze lektury do matury 2024 powtórzyć?

Lista lektur, które można wykorzystać na maturze z języka polskiego w 2023 roku, oczywiście nie obejmuje tylko trzech pozycji. Warto powtórzyć również treść tych dzieł, które mogą pojawić się w drugiej części egzaminu maturalnego (teście historyczno-literackim). Oto one:

  • Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy św. Jana

  • Jan Parandowski, Mitologia, cz. I Grecja

  • Sofokles, "Antygona",

  • Jan Kochanowski, "Odprawa posłów greckich",

  • William Szekspir, "Makbet",

  • Molier, "Skąpiec",

  • Adam Mickiewicz, "Konrad Wallenrod" oraz "Dziady cz. III",

  • Juliusz Słowacki, "Kordian",

  • Bolesław Prus, "Lalka",

  • Eliza Orzeszkowa, "Gloria victis",

  • Henryk Sienkiewicz, "Potop",

  • Fiodor Dostojewski, "Zbrodnia i kara",

  • Stanisław Wyspiański, "Wesele",

  • Stefan Żeromski, "Przedwiośnie",

  • Tadeusz Borowski, opowiadania: "Proszę państwa do gazu", "Ludzie, którzy szli",

  • Gustaw Herling-Grudziński, "Inny świat",

  • Hanna Krall, "Zdążyć przed Panem Bogiem",

  • Albert Camus, "Dżuma",

  • George Orwell, "Rok 1984",

  • Sławomir Mrożek, "Tango",

  • Marek Nowakowski, "Raport o stanie wojennym" (wybrane opowiadanie), Górą „Edek",

  • Jacek Dukaj, "Katedra",

  • Andrzej Stasiuk, "Miejsce",

  • Olga Tokarczuk, "Profesor Andrews w Warszawie".

Dlaczego warto czytać lektury szkolne?

Czytanie lektur szkolnych to nie tylko obowiązek, ale również okazja do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Dzięki lekturom szkolnym możemy poszerzać swoją wiedzę o kulturze, historii i ludziach, rozwijać umiejętności językowe, wczuwać się w różne role i sytuacje, rozwijać empatię i wyobraźnię oraz poprawiać koncentrację i pamięć.

Lektury szkolne to także arcydzieła literackie, które warto przeczytać nie tylko ze względu na wartość edukacyjną, ale również literacką, co może przyczynić się do rozwijania zainteresowań literackich. Czytanie lektur szkolnych pomaga również w rozwijaniu umiejętności analitycznych i interpretacyjnych, co może okazać się bardzo przydatne w przyszłości, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, a także na studiach

sprawdź

kalkulator maturalny

harmonogram matur 2024

arkusze maturalne

matura 2024 polski - podstawowy

matura 2024 polski - rozszerzony

matura 2024 polski - ustny

matura 2024 matematyka - podstawowa

matura 2024 matematyka - rozszerzona

matura 2024 angielski - podstawowy

matura 2024 angielski - rozszerzony

matura 2024 angielski - ustny

matura 2024 niemiecki - podstawowy

matura 2024 niemiecki - rozszerzony

matura 2024 niemiecki - ustny

matura 2024 biologia

matura 2024 chemia

matura 2024 fizyka

matura 2024 historia

matura 2024 geografia

matura 2024 informatyka

matura 2024 wos

matura 2024 - wszystko

wyniki matur 2024

matura poprawkowa 2024

niezdana matura 2024

jak wyglądają matury 2024

jak liczyć punkty matura 2024

nowa lista pytań jawnych matura 2024

kierunki studiów 2024

progi punktowe na studia

jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia