21.10.2024
Żona modna nie znajduje się na liście lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku, jednak zdający mogą odwołać się do tej lektury w wypracowaniu.
Ostatni rok edukacji w szkole podstawowej jest czasem intensywnego przygotowywania się do egzaminu ósmoklasisty. Składa się on z trzech części – egzaminu z języka polskiego, matematyki, a także języka obcego nowożytnego (zazwyczaj jest nim język angielski). Jeśli chodzi o język polski – egzamin składa się zarówno z zadań zamkniętych, jak i zadań otwartych.
Uczniowie często obawiają się tego "sprawdzianu" ze względu na lektury, które trzeba przeczytać. Jaki jest cel czytania tych obowiązkowych dzieł? Mają one rozbudzić ciekawość świata w młodym czytelniku i zamiłowanie do czytania. Zadania egzaminacyjne sprawdzają znajomość konkretnych lektur, podanych w spisie opracowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Mogą pojawić się one w krótszych zadaniach lub być tematem wypracowania.
Jedną z takich lektur jest "Żona modna" Ignacego Krasickiego". "Żona modna" pochodzi z pierwszego zbioru satyr Ignacego Krasickiego. Jego celem jest ośmieszenie bezkrytycznego naśladowania mody, która przychodzi z zachodu. Ma charakter jest dialogowy i przedstawia rozmowę, która toczy się między młodym mężem, a jego znajomym. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące tej lektury, czas i miejsce akcji oraz głównych bohaterów.
Co znajdziesz w artykule
Zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty dotyczące utworu "Żona modna" Ignacego Krasickiego, to:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Żona modna - główni bohaterowie
Pan Piotr – jest szlachcicem, sarmatą, przywiązanym do tradycji i wiary. To świeżo upieczony małżonek, który decyduje się na małżeństwo bez miłości – robi to dla majątku, ponieważ jest zachłannym materialistą. Jest uległy i potulny, Nie wytykał nosa poza swój majątek i nie interesował się tym, co dzieje się w mieście. Jest zrozpaczony, nieporadny i rozżalony skutkami swojej decyzji o małżeństwie. Podczas opisywania swojej żony wyolbrzymia jej cechy, tym samym podkreśla to, jak bardzo on sam jest nieszczęśliwy.
Żona modna – jest to zamożna i piękna szlachcianka. Pogardza wsią, jednak uwielbia wszystko, co wielkomiejskie. W sposób bezmyślny naśladuje francuska modę, jednak właśnie tak została wychowana. Nie szanuje starszych ludzi, ale też tego, co polskie i odziedziczone po przodkach, Wszelkie tradycje określa po prostu jako przestarzałe, niemodne, a także świadczące o złym guście. Jest kapryśna, arogancka i ma bardzo duże wymagania.
Przyjaciel – słuchacz opowieści Pana Piotra, który niewiele komentuje, jednak doradza mu spokój i rozwagę.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Akcja utworu dzieje się w drugiej połowie XVlll wieku. Toczy się w Warszawie, a także wiejskich posiadłościach ziemskich głównego bohatera.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Fragment utworu "Żona modna" pojawił się na próbnym egzaminie ósmoklasisty (opublikowanym przez Gazetę Wyborczą) w 2021 roku.
Oto zadania, jakie się w nim pojawiły. Jedno z pierwszych poleceń brzmiało następująco: "Jaką funkcję pełni wyolbrzymienie zastosowane w ostatnich trzech wersach przywołanego wyżej fragmentu tekstu (opis potrzebnych żonie modnej pokojów)? Udziel odpowiedzi w postaci zdania pojedynczego".
"W jakim celu w satyrze zostały zastosowane cudzysłowy?" - brzmi polecenie kolejnego zadania.
Kolejne polecenie to: "Problem ulegania modzie i bezkrytycznego naśladowania obcych wzorów jest aktualny także dzisiaj. Sformułuj dwa argumenty uzasadniające to stwierdzenie".
Uczniowie musieli poradzić sobie również z takim zadaniem: "Odwołując się do całego tekstu, wskaż, czyje i jakie inne zachowania (oprócz żony modnej) zostały ośmieszone w satyrze Krasickiego". Drugie polecenie do tego zadania brzmi: "Wykorzystując ustalenia z podpunktu a), zaproponuj inny tytuł utworu".
Ósmoklasiści mierzyli się także z takim poleceniem: "W imieniu żony modnej napisz ogłoszenie o poszukiwaniu architekta krajobrazu, który miałby zaprojektować jej ogród. Odwołując się do poniższego fragmentu utworu, określ swoje wymagania i oczekiwania.
Niech będą z cyprysów gaiki, Mruczące po kamyczkach gdzieniegdzie strumyki, Tu kiosk, a tu meczecik, holenderskie wanny, Tu domek pustelnika, tam kościół Dyjanny. Wszystko jak od niechcenia, jakby od igraszki, Belwederek maleńki, klateczki na ptaszki, A tu słowik miłośnie szczebiocze do ucha, Synogarlica jęczy, a gołąbek grucha, A ja sobie rozmyślam pomiędzy cyprysy Nad nieszczęściem Pameli albo Heloisy... ".
Dalsza część artykułu pod reklamą
W sieci nie pojawiają się opinie uczniów na temat "Żony modnej" Ignacego Krasickiego. Muście jednak pamiętać, że to, co np. dla waszego kolegi byłoby trudnym zadaniem – dla was może okazać się banalnie proste. I odwrotnie. Wszystko zależy przede wszystkim od rzetelnego przygotowania się, znajomości utworu, a także umiejętności jego analizy i interpretacji.
Zobacz także
harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2025
Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających
egzamin ósmoklasisty 2025 język polski
egzamin ósmoklasisty 2025 matematyka
co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia