22 stycznia 2024 r. ruszyła rekrutacja zimowa na UMCS

22 stycznia 2024 r. ruszyła rekrutacja zimowa na UMCS

Studia Lublin - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

29.01.2024

22 stycznia 2024 r. ruszyła rekrutacja zimowa na UMCS

Tydzień temu wystartowała rekrutacja śródroczna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na wybrane kierunku drugiego stopnia. Kandydaci mają do wyboru trzy kierunki studiów takie jak: geoinformatyka, gospodarka przestrzenna czy fizyka techniczna. Internetowa rejestracja zakończy się 19 lutego 2024 roku.


Geoinformatyka

Geoinformatyka to kierunek realizowany na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Podczas kształcenia na tym kierunku student poszerzy swoją wiedzę na temat wykorzystywania i tworzenia baz danych przestrzennych w badaniach naukowych i pracach wdrożeniowych z różnych dziedzin (nauk o środowisku, planowania przestrzennego czy biznesu), zapozna się z metodami statystycznymi i geostatystycznymi służącymi do analizy procesów zachodzących w środowisku geograficznym oraz będzie sprawnie posługiwał się aplikacjami GIS (komercyjnymi i open source).
Absolwenci studiów na kierunku geoinformatyka znajdują zatrudnienie w instytucjach odpowiedzialnych za gromadzenie i udostępnianie krajowych rejestrów informacji przestrzennej, w organach państwowych związanych z tworzeniem i rozwijaniem Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej, służbach mundurowych, instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz w jednostkach sektora prywatnego zajmujących się rozwojem i dystrybucją programów komputerowych z zakresu GIS i dziedzin pokrewnych.


Gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna to studia idealne dla absolwentów studiów inżynierskich I stopnia kierunków: gospodarka przestrzenna, geodezja i kartografia, budownictwo czy z zakresu architektury i urbanistyki, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę dotyczącą zjawisk społecznych i ekonomicznych w przestrzeni geograficznej oraz doskonalące warsztat planistyczny. Studenci tego kierunku rozwijają umiejętność przygotowania ekspertyz i opinii z zakresu gospodarki przestrzennej oraz wykorzystywania technologii i systemów informatycznych niezbędnych w zarządzaniu przestrzenią. Warto zaznaczyć, że kształcenie uwzględnia mechanizmy i narzędzia planowania stosowane przez polskie podmioty publiczne, a także instrumenty Unii Europejskiej.
Po ukończeniu studiów na kierunku gospodarka przestrzenna absolwenci pracują m.in. w instytucjach publicznych związanych z gospodarką przestrzenną, w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, pracowniach planistycznych i projektowych czy w organizacjach działających na rzecz wspomagania rozwoju.


Fizyka techniczna

Studia na kierunku fizyka techniczna realizowane są na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Program kształcenia przewiduje naukę zaawansowanych narzędzi, programów oraz systemów informatycznych wykorzystywanych we współczesnej fizyce, technologii czy medycynie. Uczestnicy zajęć zapoznają się również z zaawansowanymi technikami pomiarowymi oraz obsługą specjalistycznej aparatury, będą mieli także możliwość przeprowadzania licznych eksperymentów. Student fizyki technicznej zdobędzie liczne praktyczne umiejętności oraz zgłębi teorię z klasycznych obszarów fizyki, takich jak: fizyka fazy skondensowanej, mechanika kwantowa czy fizyka jądrowa, a także elementy matematyki.
Absolwenci studiów na kierunku fizyka techniczna znajdują zatrudnienie w różnorodnych instytucjach badawczych, przemysłowych, a także centrach rozwojowych. Doskonale odnajdują się również w firmach prowadzących badania kliniczne, w placówkach ochrony zdrowia, instytucjach związanych z medycyną, biologią, biotechnologią oraz w specjalistycznych laboratoriach policyjnych czy instytucjach wojskowych.


Przebieg rekrutacji zimowej

Rekrutacja śródroczna na powyżej wymienione kierunki studiów magisterskich odbędzie się na podstawie złożonego kompletu dokumentów. Natomiast postępowanie kwalifikacyjne będzie prowadzone na podstawie konkursu ocen na dyplomie ukończenia studiów wyższych. Warto zaznaczyć, że w przypadku identycznych ocen, o miejscu na liście rankingowej decyduje średnia ocen ze studiów, wykazana w suplemencie do dyplomu lub potwierdzona stosownym zaświadczeniem z dziekanatu. W przypadku rekrutacji na geoinformatykę nabór odbywa się na podstawie konkursu średnich ocen z: oceny na dyplomie ukończenia studiów wyższych oraz wyniku pisemnego testu kompetencyjnego z zakresu studiów I stopnia z geoinformatyki. Test składa się z 30 pytań i trwa godzinę.


Harmonogram zimowej rekrutacji UMCS:

  • 22 stycznia 2024 r. – rozpoczęcie rejestracji
  • 19 lutego 2024 r. – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat
  • 20 lutego 2024 r. – test kompetencyjny na kierunkach, które go przewidują
  • 21 lutego 2024 r. – ogłoszenie wyników
  • 22-23 lutego 2024 r. – przyjmowanie dokumentów od zakwalifikowanych kandydatów

Weź udział w rekrutacji do 19 lutego!

Komentarze (0)