Pielęgniarstwo i Położnictwo najpopularniejszymi kierunkami medycznymi - WUMED

Pielęgniarstwo i Położnictwo najpopularniejszymi kierunkami medycznymi - WUMED

Studia Warszawa - Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka w Warszawie

29.05.2024

Pielęgniarstwo i Położnictwo najpopularniejszymi kierunkami medycznymi - WUMED

Trwa rekrutacja na rok akademicki 2024 / 2025. Pośród kierunków medycznych największym zainteresowaniem cieszą się Pielęgniarstwo oraz Położnictwo. Warszawska Uczelnia Medyczna oferuje liczne kierunki przygotowujące do wykonywania zawodów medycznych. W trwającej obecnie rekrutacji na studia największą popularnością wśród kandydatów cieszą się Pielęgniarstwo i Położnictwo. Trudno się temu dziwić, bowiem prestiż tych profesji zauważalnie rośnie.

 

Zawody pielęgniarki i położnej

Zawody pielęgniarki i położnej to obecnie profesje wysoko specjalistyczne. Kompetencje wykwalifikowanych pielęgniarek i położnych z roku na rok są wyższe. Współczesna pielęgniarka i położna to osoba samodzielna, gotowa ponieść odpowiedzialność za swoje decyzje, wykształcona i odważna. Od kilku lat pielęgniarka jest w pierwszej trójce najbardziej poważanych przez Polaków profesji. Trzeba pamiętać, że jest to profesja zaufania publicznego. - mówi prof. Joanna Jasińska, prorektor do spraw dydaktycznych i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej.

Pielęgniarka i położna to zawody wymagające oraz odpowiedzialne. Na przestrzeni lat zakres obowiązków pielęgniarek i położnych znacznie się powiększył. Obszar samodzielnie wykonywanych działań, to między innymi zlecanie leków, w tym leków na receptę. Ponadto kadry pielęgniarek i położnych posiadają wysokie kompetencje w systemie promocji, profilaktyki oraz edukacji zdrowotnej.

Warszawska Uczelnia Medyczna kształci przyszłe pielęgniarki i położne podczas studiów licencjackich, magisterskich oraz pomostowych licencjackich. Studia licencjackie (czyli studia I stopnia) przygotowują do samodzielnego pełnienia zadań; studia magisterskie (czyli II stopnia) zwiększają samodzielność w zakresie wykonywanych obowiązków zawodowych, natomiast studia pomostowe adresowane są do medyków posiadających prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej posiadających wykształcenie średnie, dając możliwość podnoszenia kwalifikacji.

 

Nowoczesna baza dydaktyczna

Mówiąc o kształceniu w Warszawskiej Uczelni Medycznej trudno nie wspomnieć o modernizowanej przestrzeni do nauki. Uczelnia może pochwalić się nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej, dedykowanym między innymi studentom Położnictwa i Pielęgniarstwa. CSM służy nabywaniu praktycznych umiejętności, rozwijaniu zdolności wykorzystywania nabytej wiedzy w konkretnym działaniu, jak również rozwijaniu istotnych kompetencji miękkich, takich jak: umiejętność pracy w zespole, komunikacja z pacjentem czy podejmowanie decyzji.

Centrum Symulacji Medycznej składa się z pracowni umiejętności pielęgniarskich, sali porodowej i opieki położniczej, pracowni symulacji z zakresu BLS (Basic Life Support – Podstawowe zabiegi resuscytacyjne), ALS (Advanced Life Support – zaawansowane zabiegi resuscytacyjne). Każda pracownia CSM wyposażona została w system wirtualnej rzeczywistości VR. Nasi studenci mają możliwość ćwiczenia w warunkach zbliżonych do realnych z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie symulatorów pacjenta i wysokiej klasy sprzętu medycznego, na podstawie wystandaryzowanych scenariuszy. Wyposażenie Centrum Symulacji Medycznej umożliwia również symulowanie przypadków rzadkich i skomplikowanych, których przećwiczenie z udziałem prawdziwego pacjenta byłoby trudne bądź niemożliwe. – mówi prof. Joanna Jasińska.

Rektor Warszawskiej Uczelni Medycznej, prof. Waldemar Dębski dodaje: Centrum Symulacji Medycznej będzie na bieżąco wzbogacane o kolejne, potrzebne do dydaktyki medycznej trenażery. Wśród nich m.in. dodatkowe zaawansowane realistyczne fantomy - Human Patient Simulator. Umożliwiają one prezentację stanów fizjologicznych np. parametrów życiowych człowieka a także stanów chorobowych i objawów patologicznych. Kolejnym etapem rozwoju tych szczególnych pracowni jest adaptacja i dobudowanie kolejnych pomieszczeń, m.in. pracowni umiejętności chirurgicznych oraz szpitalnego oddziału ratunkowego z symulatorem karetki oraz salą intensywnej opieki medycznej.

Warszawska Uczelnia Medyczna już po raz trzeci została wyróżniona tytułem „Studia z przyszłością”, a w tym roku również Nadzwyczajnym Laurem Pracodawców. Pełna oferta dydaktyczna dostępna jest na stronie internetowej uczelni: wumed.edu.pl

 

Komentarze (0)