"Sto razy ja" – Wystawa Ewy Kuryluk w Gdańsku w hołdzie dla ikony polskiej sztuki

"Sto razy ja" – Wystawa Ewy Kuryluk w Gdańsku w hołdzie dla ikony polskiej sztuki

Studia Gdańsk | Gdynia | Sopot - Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

07.10.2024

"Sto razy ja" – Wystawa Ewy Kuryluk w Gdańsku w hołdzie dla ikony polskiej sztuki

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprasza na wyjątkową wystawę Ewy Kuryluk "Sto razy ja", która towarzyszy uroczystości nadania artystce tytułu Doctor Honoris Causa. Ekspozycja, prezentowana w Wielkiej Zbrojowni, stanowi unikalną okazję do zapoznania się z twórczością jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej sztuki, łączącej malarstwo, fotografię i instalacje przestrzenne.

Ewa Kuryluk

Ewa Kuryluk to artystka awangardowej instalacji tekstylnej i sztuki powietrza, malarka i fotografka, pisarka, eseistka, poetka, historyczka sztuki. Jej twórczość wykracza poza tradycyjne ramy sztuki, odważnie czerpiąc z własnych doświadczeń, co widać w jej pełnym autobiograficznych wątków dorobku. W 1978 roku porzuciła klasyczne malarstwo na rzecz instalacji przestrzennych, tworzonych z wizerunków rysowanych/malowanych na bawełnie i jedwabiu, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. Do najważniejszych instalacji tekstylnych należą m.in. "Villa dei Misteri" (1984) i cykl "Krzesła" (1980). Kuryluk od 1959 roku uprawia także autofotografię.

Artystyka prezentowała prace na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz w Argentynie, brała udział w ważnych wystawach zbiorowych. Prace artystki znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i publicznych, w tym m.in.: 

  • Muzeach  Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu,
  • Muzeum Sztuki w Łodzi,
  • Bibliotece Narodowej w Paryżu,
  • Zbiorach Graficznych Albertina w Wiedniu, 
  • Kettle’s Yard Museum w Cambridge i wielu innych.

EwaKuryluk otrzymała Srebrny Medal Zasłużony dla Kultury "Gloria Artis" w 2012 roku.

Szczegóły wydarzenia:  Ewa Kuryluk | Sto razy ja

Na wystawę "Sto razy ja", zaprasza  Ania Muszyńska, kuratorka Starak Collection, która wyjąśnia, iż wsytawa ta prezentuje twórczość ikony polskiej sztuki, od zawsze przekraczającej granice artystyczne, geograficzne i intelektualne. Kuryluk, znana z przełamywania barier w takich dziedzinach jak fotorealizm, instalacja tekstylna czy autofotografia, nieustannie wyznaczała nowe ścieżki w sztuce. Jej działania z lat 70. i 80. redefiniowały ówczesny język artystyczny, a ich echo wciąż odbija się w dyskursie sztuki współczesnej. Artystka-kosmopolitka na wzbierającej fali sukcesu hiperrealizmu (lata 70.), w odważnym geście bezpowrotnie porzuciła malarstwo, oddając się instalacji tekstylnej. Dedykowała ją intymnym tematom ciała, erotyki, bliskości i pamięci, która wciąż mówi zaskakująco i otwarcie o feminizmie i relacjach między ludźmi. Jej autobiograficzne dzieła ujawniają osobę o głębokiej wrażliwości i intelekcie, stale poszukującą nowych form wyrazu.

  • wystawa czynna: od 7 do 10 października 2024, w godz.10.00-18.00
  • miejsce: Mała Aula, Targ Węglowy 6, Gdańsk
  • kuratorka: Ania Muszyńska | kuratorka Starak Collection, prezeska Fundacji PSW Promocji Sztuki Współczesnej.

Wystawa będzie częścią uroczystości nadania Kuryluk tytułu Doctor Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

fot.1. 
Ewa Kuryluk “Hitchcock” z cyklu “Ekrany”, 1972, Starak Collection.
fot.2.Ewa Kuryluk “Lektura Zakazanego Owocu”, 1971, Starak Collection.

Komentarze (0)