22.10.2024
Egzaminy maturalne budzą olbrzymie emocje, nawet wtedy, kiedy do ich rozpoczęcia pozostaje sporo czasu. Okres przygotowań warto jak najlepiej wykorzystać, bowiem matura nie tylko kończy pewien etap kształcenia, ale stanowi przepustkę do rozpoczęcia kolejnego, znacznie poważniejszego, decydującego o dalszej przyszłości.
Według tradycji pierwszym egzaminem, do którego podchodzą zdający jest język polski, a ten w dużej mierze opiera się na znajomości lektur. Wiedza na temat ich treści to klucz do maturalnego sukcesu. Sprawdź lista lektur matura 2025
„Ferdydurke” – bo tym tytułem będziemy się zajmować – to utwór, który we fragmentach, ale jednak powraca na maturalne salony. Chociaż dzieło Witolda Gombrowicza nigdy nie zostało oficjalnie wykreślone z listy lektur, to przez lata nie pojawiało się w zadaniach egzaminacyjnych. Sprawdź arkusze maturalne
Co ciekawe, kiedy „Ferdydurke” wypadało z obiegu, wielu uczniów krytykowało tę decyzję. Mimo, iż tekst bywa niełatwy w odbiorze, to nie pozostawia czytelnika obojętnym. Można go uwielbiać albo nie znosić, a to wydaje się najlepszą rekomendacją.
Co znajdziesz w artykule
W zestawie pytań jawnych odnajdziemy dwa, które odnoszą się do fragmentów utworu Gombrowicza. Ich treść prezentuje się następująco:
Groteskowy obraz świata. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Ferdydurke Witolda Gombrowicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Człowiek wobec presji otoczenia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Ferdydurke Witolda Gombrowicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Zaznajamiając się z treścią pytań wiemy, na które elementy zwrócić największą uwagę. Elementy te, czyli groteska i presja otoczenia są w utworze bardzo wyraźne, ale czytając najsłynniejszą powieść Gombrowicza odkryjemy coś więcej.
sprawdź lista pytań jawnych matura 2025
Dalsza część artykułu pod reklamą
W utworze Witolda Gombrowicza spotykamy się z wieloma bohaterami. Są nimi:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Akcja powieści toczy się w kilku miejscach, przede wszystkim w szkole dyrektora Piórkowskiego, na stancji u Młodziaków oraz na dworze Hurleckich.
Główny bohater – Józio Kowalski, chociaż jest trzydziestoletnim mężczyzną, został zmuszony do powrotu do szkoły. Szkoła to miejsce, które zostało przedstawione przez autora zdecydowanie negatywnie.
Tłamsi samodzielne myślenie i niezależność, na dodatek nie tylko wśród uczniów, ale i nauczycieli. Grono pedagogiczne, działające pod dyktando Piórkowskiego i Pimki, jest jakby zaprogramowane. Powiela utarte schematy, nie przekazuje uczniom wartościowych treści, nie motywuje do samodzielności.
Co ciekawe, nawet dyrektor nie darzy nauczycieli szacunkiem, choć wykonują jego polecenia. Charakter nauki w szkole najlepiej opisują lekcje prowadzone przez profesora Bladaczkę. Nauczyciel wmawia uczniom, że poezją Juliusza Słowackiego należy się zachwycać. Dlaczego? Ponieważ Słowacki wielkim poetą był!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jak już wspomnieliśmy, głównym bohaterem utworu Gombrowicza jest Józio Kowalski. Powieść przedstawia jego losy jako początkującego pisarza, który przez swojego dawnego nauczyciela został cofnięty do lat szkolnych.
Na płaszczyźnie historii Kowalskiego autor wyraził swoje zdanie na temat edukacji, tradycji szlacheckich czy pozornej nowoczesności. Powieść można podzielić na trzy części, które ukazują losy głównego bohatera w różnych środowiskach, a zatem w szkole, na stacji u Młodziaków oraz na dworze Hurleckich. Oprócz głównych wątków pojawiają się dygresje, które tylko z pozoru nie mają nic wspólnego z Kowalskim, bowiem także ukazują absurd ludzkiej egzystencji.
Można powiedzieć, że w „Ferdydurke” Gombrowicz wziął na tapet kilka istotnych problemów:
Autor w krzywym zwierciadle przedstawia system edukacji czy stosunki społeczne. Sytuacje wydają się wyolbrzymione, ale dzięki takiemu zabiegowi prowokują do myślenia.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Każdy, nawet jeśli nigdy nie sięgnął po omawiany tytuł, kojarzy pewne hasła z nim związane. O jakie hasła chodzi? Pupa, gęba, łydka, pojedynek na miny czy wspomniane już słowa, że Słowacki wielkim poetą był.
Witold Gombrowicz stworzył własny kod językowy, wprowadził do swojego utworu słowa- klucze, pojęcia symboliczne. Bez zrozumienia tych haseł trudno jest odkryć znaczenie całości. Warto sprawnie poruszać się po takich zagadnieniach jak:
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
Dalsza część artykułu pod reklamą
Pupa to pierwsze ze słów- kluczy, które pojawia się w tekście. Symbolizuje zdziecinnienie. Ponadto w utworze spotykamy się z procesem upupiania, któremu poddawani byli uczniowie. Celem tego procesu było pozbawienie młodzieży zdolności samodzielnego myślenia, posiadania własnego zdania.
Uczniom narzucano niewinność i nieświadomość, mieli przypominać kilkuletnie dzieci. Pupa jest także symbolem niższości. Osoba, która została upupiona nie była traktowana poważnie.
Gęba to kolejne słowo- klucz. Oznacza ono maski, które sami zakładamy lub narzucane są nam przez innych. Po co zakładamy te maski? Przede wszystkim po to, aby wpasować się w konkretne środowisko.
Autor pokazuje, że cały czas je nosimy, przybieramy różne pozy, a zatem gęba jest czymś negatywnym. Józio Kowalski próbował przed gębą uciec, poszukiwał drogi do bycia autentycznym, jednak po pewnym czasie przekonał się, że „nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę”.
Łydka to symbol nowoczesności. Nowoczesność ta opierała się na fizycznej atrakcyjności, sprawności, młodości, manifestowaniu zdolności do pokonywania rozmaitych tabu, społecznych zakazów, jak również zmysłowości.
W pojedynku na miny między Syfonem a Miętusem spotykamy się z dużym znaczeniem symbolicznym, ponieważ ścierają się w nim niewinność i nieświadomość oraz brzydota i młodzieńczy bunt. To konflikt między chłopiętami a chłopakami.
Pierwszej grupie przewodzi Syfon, a drugiej Miętus. Uczniowie walczą na miny. Z jednej strony piękne i uduchowione, a z drugiej strony brzydkie, wręcz ohydne. Walkę wygrywa Syfon, ale niepogodzony z porażką Miętus „gwałci go przez uszy”, mówiąc do niego obrzydliwe słowa.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kiedy utwór Witolda Gombrowicza pojawiał się na egzaminach maturalnych, zdający mierzyli się między innymi z takimi pytaniami jak:
Człowiek wtłoczony w „Formę”. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Ferdydurke Witolda Gombrowicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Bohater w poszukiwaniu własnej tożsamości. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Ferdydurke Witolda Gombrowicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Znaczenie schematów w życiu człowieka. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Ferdydurke Witolda Gombrowicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Zobacz także
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia