Międzynarodowa polityka społeczna i analityka

Międzynarodowa polityka społeczna i analityka

18.03.2024

Międzynarodowa polityka społeczna i analityka – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Pod pojęciem polityki społecznej kryją się różnego rodzaju działania państwa i innych organizacji na rzecz zaspokajania potrzeb i rozwiązywania problemów społecznych. Celem tych działań jest przede wszystkim zabezpieczenie bytu oraz podstawowych potrzeb materialnych i niematerialnych osób i rodzin oraz wyrównywanie szans życiowych tych grup społeczeństwa, które są niewydolne ekonomicznie i słabsze socjalnie. Podstaw polityki społecznej należy doszukiwać się w działalności charytatywnej kościołów i gmin na rzecz osób ubogich i bezdomnych. Z czasem, należało stawić czoła nowym problemom, które wiązały się między innymi z bezrobociem, uzależnieniami czy też niepełnosprawnościami, a z racji tego, że siły organizacji charytatywnych okazały się zbyt małe i niewystarczające, to państwo musiało wziąć na siebie odpowiedzialność za ich rozwiązywanie. Jak dzisiaj wygląda polityka społeczna? Jak realizowana jest w Polsce, a jak w innych krajach? Na te oraz inne pytania odpowiedź uzyskają osoby, które podejmą studia na kierunku Międzynarodowa polityka społeczna i analityka w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Studia na kierunku międzynarodowa polityka społeczna i analityka w UKEN KRAKÓW
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Międzynarodowa polityka społeczna i analityka w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk społecznych, a konkretyzując z zakresu kilku jej dyscyplin, w tym przede wszystkim nauki o polityce i administracji. W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z: teoriami i modelami polityki społecznej w różnych krajach, relacjami między działaniem jednostki a strukturą społeczną, problemami współczesnych społeczeństw i społeczeństwa polskiego, zasadami stosowania mechanizmów i instrumentów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Oprócz tego, poruszają się po zagadnieniach praw człowieka, bezpieczeństwa międzynarodowego, metod i technik badań społecznych, zarządzania usługami społecznymi czy też zasad funkcjonowania podmiotów wdrażających i realizujących politykę społeczną.

 

Program studiów i przedmioty

Międzynarodowa polityka społeczna i analityka główne przedmioty:

  • administracja publiczna i samorząd terytorialny
  • dezorganizacja społeczna i profilaktyka
  • polityka regionalna UE i fundusze strukturalne
  • polityka ludnościowa i procesy migracyjne
  • metody badań społecznych
  • zarządzanie w organizacjach publicznych i pozarządowych
  • organizacja i zarządzanie usługami społecznymi
  • międzynarodowa polityka ochrony praw dziecka

Co warto odnotować, realizowany program zawiera liczne moduły kursów do wyboru. Dzięki nim studenci mogą bliżej zaznajomić się z zagadnieniami między innymi: psychologii społecznej, geografii politycznej i ekonomicznej, dyskryminacji i polityki antydyskryminacyjnej czy mediacji i negocjacji.

 

Nabywane umiejętności

Program nauczania na Międzynarodowej polityce społecznej i analityce jest obszerny i złożony z wielu problemów, ale nie można zapominać o tym, że studenci oprócz wiedzy teoretycznej zdobywają również umiejętności praktyczne. O jakich umiejętnościach mowa? Między innymi w zakresie: posługiwania się odpowiednią terminologią, obserwacji procesów i zjawisk społecznych, analizowania danych, przeprowadzania badań, prognozowania przebiegu procesów społecznych, projektowania rozwiązań indywidualnych i grupowych problemów społecznych, poszukiwania nowatorskich sposobów realizacji zadań różnych podmiotów polityki społecznej oraz animowania współpracy z europejskimi strukturami kreującymi i realizującymi zadania z zakresu polityki społecznej.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe stoją przed osobami kończącymi naukę? Absolwenci Międzynarodowej polityki społecznej i analityki w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie posiadają wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: polityki gospodarczej, analizy i ewaluacji polityk publicznych, zarządzania projektami społecznymi, polityki zatrudnienia czy też integracji społecznej i resocjalizacji. Z pozyskanym wykształceniem będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w: sektorze publicznym, sektorze prywatnym i pozarządowym, instytucjach i organizacjach międzynarodowych, instytucjach i ośrodkach badawczych, organizacjach analiz i prognoz społecznych.

 

Opinie

Międzynarodowa polityka społeczna i analityka to kierunek wyjątkowy i unikatowy. Pozwala pozyskać dogłębną wiedzę na temat przyczyn i przejawów różnorakich problemów społecznych, sposobów zabiegania, rozwiązywania i łagodzenia tych problemów oraz różnych instrumentów polityki społecznej oraz zadań i funkcjonowania instytucji sfery społecznej. Jak wiemy, kierunek ten dostępny jest w ofercie omawianej przez nas uczelni. Czy warto w niej studiować? Jakie ma Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie opinie? Sandra, studentka Międzynarodowej polityki społecznej i analityki mówi:

„Uniwersytet KEN jest idealnym miejscem dla ludzi, którzy chcą mieć wybór. Uczelnia oferuje szeroki wachlarz kierunków, które reprezentują różne dyscypliny naukowe, więc propozycję dla siebie odnajdą osoby o różnych zainteresowaniach, potrzebach edukacyjnych i planach na przyszłość. Poza tym, liczy się atmosfera. To ona jest olbrzymim atutem tego miejsca.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Międzynarodową politykę społeczną i analitykę w UKEN:

Absolwent kierunku Międzynarodowa polityka społeczna i analityka w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • teorii i modeli polityki społecznej w różnych krajach,
  • procesów zachodzących we współczesnym świecie, mających wpływ na sytuację jednostki, grup społecznych, społeczności lokalnych oraz społeczeństwa w perspektywie globalnej,
  • problemów współczesnego społeczeństwa polskiego,
  • patologii społecznych,
  • zasad stosowania mechanizmów i instrumentów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu,
  • praw człowieka,
  • prowadzenia działalności analitycznej,
  • prawnych i finansowych instrumentów polityki społecznej,
  • zasad zarządzania zasobami ludzkimi i usługami społecznymi.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Międzynarodowa polityka społeczna i analityka:

Absolwent kierunku Międzynarodowa polityka społeczna i analityka w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • sektorze publicznym,
  • sektorze prywatnym i pozarządowym,
  • instytucjach i organizacjach międzynarodowych,
  • instytucjach i ośrodkach badawczych,
  • organizacjach analiz i prognoz społecznych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Kryteria kwalifikacji obowiązujące kandydatów: warunkiem przyjęcia na studia jest posiadanie świadectwa dojrzałości oraz pozytywny wynik postępowania kwalifikacyjnego.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Kryteria kwalifikacji: konkurs dyplomów studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich (kryterium rozstrzygające: przy jednakowych ocenach na dyplomach decyduje średnia arytmetyczna ocen ze studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich).

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Komentarze (0)