Automatyka, cybernetyka i robotyka

Automatyka, cybernetyka i robotyka

05.04.2024

Automatyka, cybernetyka i robotyka – Politechnika Gdańska 2024/2025

Automatyka, cybernetyka i robotyka to propozycja kształcenia, wychodząca naprzeciw potrzebom i wymaganiom współczesności. Zagadnienia z jej obszaru wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia, w tym między innymi w: gospodarce, przemyśle czy nauce. Oznacza to, że absolwenci mogą wykorzystać zdobyte wykształcenie na wiele sposobów.

Studia na kierunku automatyka, cybernetyka i robotyka w PG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Automatyka, cybernetyka i robotyka w Politechnice Gdańskiej umożliwia pozyskanie interdyscyplinarnej wiedzy, czyli złożonej z licznych zagadnień. W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z: metodami i technikami programowania, zasadami tworzenia oprogramowania komputerów oraz programowania urządzeń i sterowników, procesami zachodzącymi w cyklu życia urządzeń, metodami i technikami projektowania i eksploatacji systemów regulacji automatycznej i sterowania.

Progi punktowe na kierunek automatyka, cybernetyka i robotyka - Politechnika Gdańska

Kandydaci na Politechnika Gdańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek automatyka, cybernetyka i robotyka musieli uzyskać co najmniej 129.24 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Gdańska

Program studiów i przedmioty

Najistotniejszym elementem studiów na kierunku Automatyka, cybernetyka i robotyka jest zdobycie wiedzy dotyczącej projektowania i implementacji układów sterowania, w tym elementów pomiarowych i wykonawczych automatyki, procesorów sygnałowych, sterowników, sieci komputerowych, metod i systemów sterowania i wspierania decyzji oraz zarządzania informacją.

Automatyka, cybernetyka i robotyka główne przedmioty:

  • technika cyfrowa,
  • analiza matematyczna,
  • techniki programowania,
  • obwody i sygnały,
  • elementy wykonawcze automatyki,
  • układy elektroniczne,
  • przetwarzanie sygnałów,
  • sztuczna inteligencja w automatyce,
  • programowalne sterowniki logiczne i wizualizacja procesów

 

Nabywane umiejętności

Studenci Automatyki, cybernetyki i robotyki zdobywają szeroką wiedzę, ale oprócz tego rozwijają jasno określone umiejętności. Umiejętności te dotyczą między innymi: projektowania i wykonywania urządzeń, obiektów i systemów, projektowania i eksploatacji systemów regulacji automatycznej i sterowania, stosowania komputerów do sterowania i monitorowania systemów dynamicznych, planowania i przeprowadzania eksperymentów, stosowania właściwych metod i narzędzi programistycznych w tworzeniu oprogramowania komputerów albo programowania urządzeń lub sterowników wykorzystujących mikroprocesory, integracji systemów sterowania i diagnostyki.

 

Praca po studiach

Absolwenci omawianego przez nas kierunku wyróżniają się złożoną wiedzą oraz konkretnymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: programowania obiektowego, sterowania analogowego, metod modelowania matematycznego, przetwarzania sygnałów, przetwarzania obrazów w robotyce. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: firmach projektujących systemy sterowania i systemy robotyki, instytutach naukowo- badawczych, jednostkach przemysłowych i projektowych, firmach sektora IT.

 

Opinie

Uczelnią, która oferuje kształcenie w zakresie automatyki, cybernetyki i robotyki jest Politechnika Gdańska. Czy warto skorzystać z jej oferty? Jakie ma Politechnika Gdańska opinie? Robert, student Automatyki, cybernetyki i robotyki mówi:

„Studia w Politechnice Gdańskiej nastawione są na zdobywanie wiedzy praktycznej, znajdującej konkretne zastosowanie. Dużym atutem jest ciekawy program, realizowane przedmioty oraz praktyczne zajęcia.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Automatykę, cybernetykę i robotykę w Politechnice Gdańskiej:

Absolwent Automatyki, cybernetyki i robotyki w Politechnice Gdańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • zasad, metod i technik programowania,
  • zasad tworzenia oprogramowania komputerów,
  • metod analizy liniowych układów analogowych i elementarnych układów nieliniowych,
  • metod projektowania i eksploatacji układów automatyki,
  • zasad optymalizacji w automatyce,
  • programowalnych sterowników logicznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Automatyce, cybernetyce i robotyce:

Absolwent Automatyki, cybernetyki i robotyki w Politechnice Gdańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • firmach projektujących systemy sterowania i systemy robotyki,
  • instytutach naukowo- badawczych,
  • jednostkach przemysłowych i projektowych,
  • firmach sektora IT.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku automatyka, cybernetyka i robotyka brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, fizyka, informatyka, język polski, język obcy nowożytny

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest kryterium pokrewieństwa, średnia ważona ocen ze studiów oraz ocena na dyplomie.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska

Komentarze (0)