Technologia i chemia żywności

Technologia i chemia żywności

18.07.2024

Technologia i chemia żywności – Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Technologia i chemia żywności to propozycja kształcenia, pozwalająca zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności, na bazie których można prowadzić rozmaite działania związane między innymi z tworzeniem nowych produktów spożywczych. Studia adresowane są do osób zainteresowanych poznaniem nowoczesnych technologii, materiałów i metod badawczych, zgodnych ze współczesnymi osiągnięciami naukowymi i technicznymi, które wykorzystywane są nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i chemicznym czy farmaceutycznym.

Studia na kierunku technologia i chemia żywności w PB
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Technologia i chemia żywności w Politechnice Bydgoskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk chemicznych, technologii żywności i żywienia oraz inżynierii chemicznej. Studenci zaznajamiają się między innymi z: zjawiskami zachodzącymi podczas wytwarzania oraz przetwarzania i przechowywania materiałów i żywności, urządzeniami i przyrządami stosowanymi do przetwarzania i badania materiałów oraz żywności, nowoczesnymi metodami analizy i kontroli, zasadami projektowania i doskonalenia nowych produktów żywnościowych, jak również zasadami zarządzania procesem produkcji i zasobami ludzkimi.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Technologii i chemii żywności zdobywają wiedzę, która łączy nauki podstawowe i techniczno- inżynieryjne z obszaru chemii, technologii żywności i żywienia oraz inżynierii chemicznej. W toku kształcenia realizują takie przedmioty jak:

  • zarządzanie procesem produkcji,
  • podstawy projektowania uniwersalnego,
  • modyfikatory produktów spożywczych,
  • nowoczesne procesy technologiczne,
  • automatyczne systemy analizy żywności,
  • nowoczesne metody instrumentalne w analizie żywności,
  • projektowanie nowych produktów i procesów produkcji w technologii żywności

Warto zaznaczyć, że w programie znajduje się wiele przedmiotów do wyboru, które przyporządkowane są do różnych bloków. Przedmioty te pozwalają poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: innowacji i trendów w żywieniu, regulacji prawnych w gospodarce bioodpadami, kontroli procesowej w technologii żywności czy też technologii wytwarzania i recyklingu opakowań polimerowych.

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci Technologii i chemii żywności poruszają się po licznych zagadnieniach. Warto zatem zwrócić uwagę także na fakt, że rozwijają określone umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: projektowania procesu wytwarzania materiałów oraz przetwarzania surowców i przechowywania, a także przeprowadzania eksperymentów i stosowania właściwych metod i narzędzi.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Technologia i chemia żywności w Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: kontroli i analizy w łańcuchu produkcyjnym, barwników naturalnych i sztucznych, oceny stanu odżywienia i planowania diety. Przygotowani są do prowadzania badań związanych z obszarem technologii, tworzenia nowych koncepcji, projektowania, realizacji i modernizacji linii technologicznych stosowanych w przemyśle spożywczym a także tworzenia nowych, innowacyjnych produktów spożywczych w oparciu o aktualne trendy i nurty w przemyśle spożywczym, zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dbałością o środowisko. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: instytutach naukowo- badawczych, przemyśle spożywczym, laboratoriach, jednostkach administracji.

 

Opinie

Politechnika Bydgoska jest uczelnią, która modyfikuje i urozmaica swoją ofertę dydaktyczną, czego przykładem jest między innymi Technologia i chemia żywności. W katalogu kierunków każdy znajdzie interesującą, odpowiadającą zainteresowaniom propozycje. A jakie ma Politechnika Bydgoska opinie? Patrycja, studentka Technologii i chemii żywności mówi:

„Studia w Politechnice Bydgoskiej są wymagające i satysfakcjonujące. Co najważniejsze, mają wymiar praktyczny i pozwalają zdobyć wykształcenie, które faktycznie poszukiwane jest przez pracodawców.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Technologię i chemię żywności w Politechnice Bydgoskiej:

Absolwent kierunku Technologia i chemia żywności w Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • zarządzania procesem produkcji,
  • nowoczesnych procesów technologicznych,
  • nowoczesnych metod instrumentalnych w analizie żywności,
  • metod badań opakowań do żywności,
  • kontroli procesowej w technologii żywności i biotechnologii,
  • społecznych aspektów żywienia.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Technologia i chemia żywności:

Absolwent kierunku Technologia i chemia żywności w Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • instytutach naukowo- badawczych,
  • przemyśle spożywczym,
  • laboratoriach,
  • jednostkach administracji.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Komentarze (0)