Architektura wnętrz

Architektura wnętrz

29.08.2024

Architektura wnętrz – Politechnika Poznańska

Kierunki studiów w Poznaniu tworzą bardzo długą listę propozycji kształcenia. Już na początku tej listy odnaleźć można ciekawy kierunek, w którego tematyce odnajdą się osoby zainteresowane kreowaniem przestrzeni. Architektura wnętrz w Politechnice Poznańskiej pozwala zdobyć wysokiej jakości wykształcenie, oparte na wiedzy i umiejętnościach, które rozwijane są za sprawą licznych zajęć praktycznych, prowadzonych w jednym z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych w kraju.

Studia na kierunku architektura wnętrz w PUT, PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Architektura wnętrz w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie szerokiej i praktycznej wiedzy z zakresu sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Studenci zaznajamiają się między innymi z: metodami realizacji prac artystycznych i projektowych, technikami warsztatowymi, zasadami kompozycji oraz odpowiedniego doboru środków ekspresji, zasadami sporządzania dokumentacji technicznej projektu, tendencjami rozwojowymi poszczególnych dyscyplin artystycznych, stylami w sztuce i związanymi z nimi tradycjami twórczymi i odtwórczymi, jak również prawnymi oraz ekonomicznymi uwarunkowaniami działalności zawodowej. Ponadto poznają materiały i technologie wykorzystywane w projektowaniu wnętrz, programy komputerowe wspomagające projektowanie, a także zasady ochrony dóbr intelektualnych i materialnych twórców.

Progi punktowe na kierunek architektura wnętrz - Politechnika Poznańska

Kandydaci na Politechnika Poznańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek architektura wnętrz musieli uzyskać co najmniej 564 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Poznańska

Program studiów i przedmioty

Studenci Architektury wnętrz w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, w szczególności dotyczących projektowania i kreowania przestrzeni. W toku kształcenia realizują bogaty program nauczania, na który składają się między innymi takie przedmioty jak:

  • historia sztuki,
  • historia architektury i wnętrz architektonicznych,
  • teoria i podstawy projektowania architektonicznego wnętrz i technologia we wnętrzu,
  • psychofizjologia widzenia,
  • geometria wykreślna,
  • podstawy budownictwa z materiałoznawstwem,
  • podstawy konstrukcji budowlanych,
  • ergonomia z anatomią w projektowaniu uniwersalnym

 

Nabywane umiejętności

Architektura wnętrz jest kierunkiem dostarczającym obszernej wiedzy, ale bardzo istotnym elementem kształcenia jest rozwijanie umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie tej wiedzy w praktycznym działaniu. Jakie umiejętności opanowują studenci tego kierunku? Między innymi w zakresie: tworzenia i realizowania własnych koncepcji artystycznych, posługiwania się narzędziami warsztatu artystycznego oraz właściwą techniką i technologią, posługiwania się warsztatem plastycznym, jak również prezentowania pomysłów i projektów.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Architektura wnętrz w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się specjalistyczną wiedzą, licznymi umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: projektowania elementów wyposażenia wnętrz, ekonomii w procesie projektowym, oświetlenia w architekturze wnętrz, sztuki współczesnej czy prawa budowlanego. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: biurach projektowo- architektonicznych, biurach deweloperskich, pracowniach wnętrzarskich, agencjach reklamowych, agencjach graficznych, firmach wystawienniczych, ośrodkach kultury.

 

Opinie

Architekturę wnętrz możemy nazwać specyficznym kierunkiem, ponieważ wymaga od kandydatów konkretnych zdolności i zainteresowań. Pomimo tego, że jest to kierunek ciekawy, pozwalający zdobyć wykształcenie, na bazie którego można wykonywać interesujące zawody, to jednak nie występuje w katalogach dydaktycznych wszystkich uczelni. Planując studia w Poznaniu należy zapoznać się z ofertą omawianego przez nas miejsca. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Daria, studentka Architektury wnętrz mówi:

„Bardzo chwalę sobie studia w Politechnice Poznańskiej. Nauki jest bardzo dużo, ale największy nacisk położony jest na rozwijanie umiejętności, bo to one torują drogę do kariery zawodowej. Poza tym w uczelni są świetne warunki do nauki, a także panuje w niej przyjazna atmosfera. Wszystko sprawia, że kierunek, choć niełatwy, jest przyjemny i satysfakcjonujący.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Architekturę wnętrz w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent Architektury wnętrz w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • sposobu realizacji prac artystycznych i projektowych,
  • zasad kompozycji oraz odpowiedniego doboru środków ekspresji,
  • projektowania wnętrz w obiektach mieszkalnych,
  • projektowania elementów wyposażenia wnętrz,
  • projektowania wnętrz w obiektach usługowych,
  • prawa autorskiego i budowlanego,
  • materiałów i technologii wykorzystywanych w projektowaniu wnętrz,
  • metod prezentacji architektonicznej,
  • historii sztuki.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Architekturze wnętrz:

Absolwent studiów na kierunku Architektura wnętrz w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • biurach projektowo- architektonicznych,
  • biurach deweloperskich,
  • pracowniach wnętrzarskich,
  • agencjach reklamowych,
  • agencjach graficznych,
  • firmach wystawienniczych,
  • ośrodkach kultury.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Podstawą kwalifikacji na studia jest wynik sprawdzianu z uzdolnień praktycznych, języka obcego, języka polskiego, historii, historii muzyki, historii sztuki.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą przyjęcia na studia drugiego stopnia jest: pozytywny wynik egzaminu wstępnego, dla kierunków architektura i architektura wnętrz dodatkowo pozytywny wynik sprawdzenia uzdolnień artystycznych, oraz średnia ocen z całego przebiegu studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)