Edukacja techniczno-informatyczna

Edukacja techniczno-informatyczna

29.08.2024

Edukacja techniczno- informatyczna – Politechnika Poznańska

Edukacja techniczno- informatyczna to propozycja kształcenia, łącząca kompetencje w zakresie technik informatycznych i inżynierskich. Osoby podejmujące studia w Poznaniu mogą ją odnaleźć w katalogu Politechniki Poznańskiej, oferującej kształcenie w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia posiadają praktyczny charakter, a ich celem jest rozwinięcie umiejętności identyfikacji i rozwiązywania podstawowych problemów technicznych z zastosowaniem narzędzi informatycznych, projektowych, aparatury pomiarowej, symulacji numerycznych oraz nanotechnologii i materiałów funkcjonalnych.

Studia na kierunku edukacja techniczno-informatyczna w PUT, PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Edukacja techniczno- informatyczna w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie obszernej wiedzy z zakresu nauk inżynieryjno- technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: aparatem matematycznym niezbędnym do opisu i analizy podstawowych zagadnień inżynierii materiałowej oraz mechaniki i informatyki, podstawowymi procesami technologicznymi, podstawowymi pojęciami pedagogiki i dydaktyki oraz psychologii społecznej, ekologicznymi aspektami podejmowanych działań technicznych, zasadami grafiki inżynierskiej i rysunku technicznego, technologią wytwarzania i obróbki materiałów inżynierskich, metodami pomiaru wielkości fizycznych oraz analizy wyników.

Progi punktowe na kierunek edukacja techniczno-informatyczna - Politechnika Poznańska

Kandydaci na Politechnika Poznańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek edukacja techniczno-informatyczna musieli uzyskać co najmniej 353 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Poznańska

Ponadto poznają podstawowe pojęcia z zakresu przedsiębiorczości oraz organizacji pracy i zarządzania, ogólne zasady konstrukcji inżynierskich, podstawy sterowania i automatyki, technologię i działanie sieci komputerowych czy też procedury optymalizacyjne projektowania konstrukcji.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Edukacji techniczno- informatycznej w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących przede wszystkim inżynierię materiałową oraz nauki fizyczne. Realizowany program, oprócz podstawowych wiadomości z inżynierii materiałowej, informatyki, fizyki oraz przedmiotów ogólnotechnicznych, pozwala opanować szereg tematów dotyczących: projektowania inżynierskiego, procesów technologicznych i administrowania systemów informatycznych. Do przykładowych przedmiotów należą między innymi:

  • pedagogika i metody nauczania,
  • mechanika techniczna,
  • wytrzymałość materiałów,
  • inżynieria środowiska,
  • komputerowe wspomaganie projektowania,
  • podstawy konstrukcji maszyn,
  • informatyka kwantowa,
  • elektrotechnika i elektronika,
  • przetwórstwo tworzyw sztucznych

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że Edukacja techniczno- informatyczna jest kierunkiem dostarczającym szerokiej wiedzy, ale warto pamiętać o tym, że studenci rozwijają także konkretne umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: pozyskiwania informacji z literatury i baz danych, rysowania i wymiarowania podstawowych elementów konstrukcji inżynierskich, wykonywania obliczeń wytrzymałościowych elementów konstrukcji inżynierskich, dobierania narzędzi analitycznych i numerycznych do rozwiązywania problemów technicznych, korzystania z programów komputerowych wspomagających proces projektowania, projektowania konstrukcji mechanicznych i układów elektronicznych, tworzenia programów komputerowych z wykorzystaniem języków programowania wysokiego poziomu, przeprowadzania wstępnej analizy ekonomicznej podejmowanych działań inżynierskich, konfigurowania systemów informatycznych opartych na bazach danych, projektowania i przeprowadzania symulacji numerycznych zjawisk fizycznych i procesów technicznych, sporządzania dokumentacji technicznej.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed osobami kończącymi naukę? Absolwenci studiów na kierunku Edukacja techniczno- informatyczna w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się szeroką wiedzą oraz wieloma umiejętnościami praktycznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: podstawowych procesów zachodzących w cyklu życia urządzeń oraz obiektów i systemów technicznych, programowania robotów, fizyki doświadczalnej czy programowania proceduralnego i obiektowego. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: jednostkach badawczych, obsłudze systemów informatycznych, przemyśle, sektorze edukacji.

 

Opinie

Studia w Poznaniu to bardzo pojemne zagadnienie, ponieważ stolica województwa wielkopolskiego należy do największych ośrodków akademickich w kraju. Co oczywiste, kandydaci zainteresowani zdobyciem wykształcenia z obszarów technicznych i inżynieryjnych powinni zapoznać się bliżej z ofertą omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Kamil, student Edukacji techniczno- informatycznej mówi:

„Studiując na Politechnice Poznańskiej można mieć pewność, że zdobywa się praktyczną wiedzę, która szeroko otworzy morze zawodowych możliwości. Nauki jest dużo, ale ma ona wymiar praktyczny, a poza tym jest po prostu ciekawa i satysfakcjonująca.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Edukację techniczno- informatyczną w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Edukacja techniczno- informatyczna w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • matematyki, chemii oraz fizyki doświadczalnej,
  • ekologicznych aspektów podejmowanych działań technicznych,
  • programowania proceduralnego i obiektowego,
  • zasad grafiki inżynierskiej i rysunku technicznego,
  • metod pomiaru wielkości fizycznych i analizy wyników,
  • wykonywania obliczeń wytrzymałościowych elementów konstrukcji inżynierskich,
  • programów komputerowych wspomagających proces projektowania,
  • sporządzania dokumentacji technicznej,
  • projektowania i przeprowadzania symulacji numerycznych zjawisk fizycznych i procesów technicznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Edukacja techniczno- informatyczna:

Absolwent studiów na kierunku Edukacja techniczno- informatyczna w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • jednostkach badawczych,
  • obsłudze systemów informatycznych,
  • przemyśle,
  • sektorze edukacji.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku edukacja techniczno-informatyczna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą przyjęcia na studia drugiego stopnia jest: pozytywny wynik egzaminu wstępnego oraz średnia ocen z całego przebiegu studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)