Elektroenergetyka

Elektroenergetyka

29.08.2024

Elektroenergetyka – Politechnika Poznańska

Kierunki studiów w Poznaniu oferują pozyskanie bardzo obszernej i różnorodnej wiedzy, na dodatek o praktycznym profilu. Wśród wielu ciekawych propozycji kształcenia odnaleźć można Elektroenergetykę, czyli innowacyjny i perspektywiczny kierunek, odpowiadający potrzebom i wymaganiom współczesnego sektora energetycznego. Studia nastawione są na zdobycie wiedzy i umiejętności, jak również kompetencji społecznych w zakresie identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem energetycznym oraz znaczenia elektroenergetyki dla kraju i społeczeństwa.

Studia na kierunku elektroenergetyka w PUT, PP
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Elektroenergetyka w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych, a mówiąc dokładniej z zakresu inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki, a także automatyki, elektroniki i elektrotechniki. Studenci zaznajamiają się między innymi z: modelami matematycznymi oraz metodami numerycznymi i systemami komputerowego wspomagania obliczeń w elektroenergetyce, strategiami eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych, technicznym wyposażeniem elektrycznych i teleinformatycznych instalacji budynkowych, miernictwem wysokonapięciowym i diagnostyką urządzeń elektroenergetycznych, metodami analizy rozkładu pola elektromagnetycznego, systemami komputerowego wspomagania projektowania i podejmowania decyzji.

Ponadto poznają budowę sieci elektroenergetycznych oraz zachodzące w nich zjawiska, działanie urządzeń do przetwarzania i przekształcania energii elektrycznej, prawo energetyczne, jak również rynek energii oraz funkcjonowanie przedsiębiorstw elektroenergetycznych.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Elektroenergetyki w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, zdobywając solidne przygotowanie do sprawnego poruszania się po dynamicznie rozwijającym się sektorze energetycznym. Bogaty program nauczania realizowany jest w formie wykładów, ćwiczeń, projektów i laboratoriów, a złożony jest między innymi z takich przedmiotów jak:

  • elektrownie i elektrociepłownie,
  • polityka energetyczna i regulacje prawne,
  • projektowanie sieci i urządzeń elektroenergetycznych,
  • wybrane metody analizy obwodów elektrycznych,
  • metody numeryczne w elektroenergetyce,
  • systemy instalacji elektrycznych w budynkach,
  • systemy zasilania trakcji i pojazdów elektrycznych,
  • ochrona środowiska w elektroenergetyce

Studenci omawianego kierunku mogą wybrać jedną spośród trzech specjalności, dzięki którym mogą nie tylko rozwijać indywidualne zainteresowania, ale również przygotowywać się do wykonywania określonych obowiązków zawodowych. Tymi specjalnościami są: Inteligentne sieci dystrybucyjne, Źródła odnawialne  i magazynowanie energii oraz Użytkowanie energii elektrycznej i pozwalają poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: współczesnych technologii OZE, modelowania instalacji budowlanych w technologii BIM, ochrony przepięciowej w systemie elektroenergetycznym czy elektrochemicznych magazynów energii elektrycznej.

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci Elektroenergetyki zdobywają obszerną wiedzę, ale oprócz tego rozwijają konkretne umiejętności, aby móc uzyskaną wiedzę wykorzystać w praktycznym działaniu. Nabywają umiejętności między innymi w zakresie: przeprowadzania pomiarów i analiz stanu urządzeń elektroenergetycznych, oceny zastosowanych środków technicznych oraz organizacyjnych i prawnych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na danym obszarze, projektowania i optymalizowania pracy urządzeń elektroenergetycznych, planowania i wykonywania badań diagnostycznych urządzeń elektroenergetycznych, analizy i oceny ekonomicznej rozwiązań wdrażanych w elektroenergetyce, wykorzystywania metod numerycznych i narzędzi informatycznych do projektowania i analizy pracy systemów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, projektowania i dobierania wyposażenia instalacji elektrycznych oraz teletechnicznych i alarmowych w obiektach budowlanych.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Elektroenergetyka w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się szeroką wiedzą oraz licznymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: systemów sterowania oraz zarządzania i nadzoru w budynkach, ekonomii w elektroenergetyce, inteligentnych sieci rozdzielczych, monitoringu w systemie elektroenergetycznym czy funkcjonowania przedsiębiorstw elektroenergetycznych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: biurach projektowych, firmach energetycznych, administracji rządowej. Ponadto mogą ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie projektowania, wykonawstwa oraz eksploatacji sieci, instalacji.

 

Opinie

Politechnika Poznańska oferuje wiele interesujących kierunków kształcenia, a jednym z nich jest Elektroenergetyka, czyli propozycja pozwalająca pozyskać wiedzę i umiejętności niezbędne do funkcjonowania we współczesnym sektorze energetycznym. Wiemy już, jak wyglądają studia, ale czy warto rozpocząć je w tej właśnie uczelni? Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Krzysiek, student Elektroenergetyki mówi:

„Studia w Politechnice Poznańskiej dają mnóstwo satysfakcji, ponieważ dzięki intensywności zajęć oraz ilości tematów do poznania mam pewność, że zdobywam cenne wykształcenie, faktycznie przygotowujące do wejścia na wymagający rynek pracy.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Elektroenergetykę w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent Elektroenergetyki w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • modeli matematycznych oraz metod numerycznych i systemów komputerowego wspomagania obliczeń w elektroenergetyce,
  • badań i diagnostyki urządzeń elektroenergetycznych,
  • strategii eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych,
  • sterowania systemem elektroenergetycznym,
  • technicznego wyposażenia elektrycznych i teleinformatycznych instalacji budynkowych,
  • projektowania układów izolacyjnych,
  • metod analizy rozkładu pola elektromagnetycznego,
  • budowy sieci elektroenergetycznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Elektroenergetyce:

Absolwent studiów na kierunku Elektroenergetyka w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • biurach projektowych,
  • firmach energetycznych,
  • administracji rządowej.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)