30.08.2024
Inżynieria bezpieczeństwa i jakości to coraz popularniejsza propozycja kształcenia, której podstawowym założeniem jest zapoznanie z zasadami organizacji tych działań, które mają na celu identyfikację rozmaitych zagrożeń oraz minimalizowanie ryzyka dla zdrowia, życia, mienia i środowiska. Podejmując studia w Poznaniu warto wybrać ofertę Politechniki Poznańskiej, kładącej szczególny nacisk na praktyczny aspekt kształcenia. Na tej podstawie studenci uczą się jak analizować ryzyko, monitorować i oceniać zagrożenia czy też organizować pracę innych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i ergonomii.
Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa i jakości w PUT; PP | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa i jakości w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu zagadnień odnoszących się przede wszystkim do nauk społecznych oraz nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: systemami jakości i bezpieczeństwa technicznego, zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, zasadami analizy i szacowania ryzyka w kontekście jakości i bezpieczeństwa w środowisku pracy, metodami matematycznymi i statystycznymi stosowanymi w analizie danych, zasadami zarządzania i organizacji.
Ponadto poznają zjawiska związane z cyklem życia produktów, urządzeń, obiektów, układów i systemów technicznych, jak również zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości oraz problemy wynikające z działalności przedsiębiorstw w otoczeniu rynkowym.
Studenci Inżynierii bezpieczeństwa i jakości w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących głównie nauki o zarządzaniu i jakości oraz inżynierię mechaniczną i inżynierię bezpieczeństwa. W realizowanym programie kształcenia odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:
Warto odnotować, że studenci pierwszego stopnia otrzymują szereg przedmiotów do wyboru, natomiast studenci drugiego stopnia mogą wybrać jedną z dwóch specjalności: Bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe oraz Jakość i ergonomię w bezpieczeństwie pracy. Dzięki temu możliwe jest poszerzenie wiedzy o wiadomości dotyczące między innymi: bezpieczeństwa transportu materiałów niebezpiecznych, projektowania uniwersalnego w zarządzaniu kryzysowym, kultury bezpieczeństwa informacyjnego czy też bezpieczeństwa zdrowotnego.
Inżynieria bezpieczeństwa i jakości to propozycja kształcenia dostarczająca szerokiej wiedzy, złożonej z licznych zagadnień. Co warto podkreślić, studenci rozwijają także konkretne umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie tej wiedzy w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: wykorzystywania metod analitycznych oraz symulacyjnych i eksperymentalnych, przygotowywania niezbędnych środków do pracy w środowisku przemysłowym, dokonywania analizy i optymalizacji istniejących rozwiązań technicznych, stosowania standardów i norm jakościowych, planowania oraz organizowania i zarządzania pracą zespołową i indywidualną, analizy i interpretacji wyników eksperymentów, planowania i zarządzania przedsięwzięciami biznesowymi.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa i jakości w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: bezpieczeństwa układów zasilania maszyn, metod i narzędzi zarządzania przedsiębiorstwem, normalizacji i certyfikacji wyrobów, zarządzania różnorodnością w organizacji czy oceny zdolności jakościowej procesów. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: działach bezpieczeństwa i higieny pracy, działach kontroli jakości, działach kontroli technicznej, firmach szkoleniowych, firmach doradczych, centrach zarządzania kryzysowego.
Inżynieria bezpieczeństwa i jakości cieszy się rosnącą popularnością. Coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem sprawia, że można go odnaleźć w licznych ofertach dydaktycznych. Planując studia w Poznaniu warto zapoznać się z propozycją omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Patryk, student Inżynierii bezpieczeństwa i jakości:
„Warto studiować w Politechnice Poznańskiej, ponieważ studia odpowiadają zapotrzebowaniu rynku pracy. Ważna jest nie tylko wiedza oraz umiejętności, ale także kompetencje społeczne i zdolności menedżerskie. Takie połączenie daje dużą przewagę w poszukiwaniu pracy oraz pewność, że znajdzie się taką, która spełni nasze oczekiwania.”
Absolwent kierunku Inżynieria bezpieczeństwa i jakości w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent studiów na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa i jakości w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa i jakości brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka, geografia
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Podstawą przyjęcia na studia drugiego stopnia jest: pozytywny wynik egzaminu wstępnego oraz średnia ocen z całego przebiegu studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska