30.08.2024
Kierunki studiów w Poznaniu tworzą razem długą listę interesujących propozycji kształcenia. Jedną z nich jest Inżynieria farmaceutyczna, pozwalająca poznać tajniki przemysłowej produkcji leków. Studia kształcą specjalistów, którzy mogą pracować nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale również chemicznym, kosmetycznym czy biotechnologicznym, a wszystko za sprawą programu, wprowadzającego w zagadnienia nauk farmaceutycznych, jak również projektowania procesów technologicznych oraz bezpośredniej kontroli procesów technologicznych i wytwarzanych produktów.
Studia na kierunku inżynieria farmaceutyczna w PUT; PP | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na kierunku Inżynieria farmaceutyczna w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Studenci zaznajamiają się między innymi z: technikami oraz metodami charakteryzowania i identyfikacji produktów farmaceutycznych, metodami stosowanymi w ocenie jakości substancji do celów farmaceutycznych, regułami ochrony środowiska naturalnego związanymi z technologią farmaceutyczną i gospodarką odpadami, surowcami naturalnymi i syntetycznymi, produktami i procesami stosowanymi w przemyśle farmaceutycznym, zasadami tworzenia charakterystyki produktu leczniczego.
Progi punktowe na kierunek inżynieria farmaceutyczna - Politechnika Poznańska
Kandydaci na Politechnika Poznańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek inżynieria farmaceutyczna musieli uzyskać co najmniej 494 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.
Sprawdź progi na Politechnika Poznańska
Ponadto poznają metody poszukiwania nowych substancji leczniczych oraz leku roślinnego i syntetycznego, podstawy kinetyki oraz termodynamiki i katalizy procesów chemicznych, procesy rozdzielania oraz oczyszczania surowców i produktów występujących w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym i chemicznym, jak również budowę aparatury i instalacji w przemyśle farmaceutycznym oraz przemysłach pokrewnych.
Studenci Inżynierii farmaceutycznej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących w szczególności nauki chemiczne i farmaceutyczne. Realizują bogaty program nauczania, na który składają się między innymi takie przedmioty jak:
Warto zaznaczyć, że program oferuje szereg przedmiotów obieralnych. Wśród nich znajdują się między innymi: nanotechnologia w medycynie i farmacji, techniki analitycznej spektrometrii atomowej, aparatura przemysłu farmaceutycznego, surowce pochodzenia naturalnego w kosmetykach czy przetwórstwo tworzyw sztucznych w przemyśle farmaceutycznym.
Inżynieria farmaceutyczna jest kierunkiem dostarczającym obszernej i specjalistycznej wiedzy, ale studenci rozwijają także wiele umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie wiedzy w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: stosowania technik oraz sprzętu i aparatury badawczej, prowadzenia izolacji ciał czynnych z surowców roślinnych, opracowywania postaci leku, wykonywania badań w zakresie oceny jakości postaci leku, prowadzenia badań chemicznych oraz farmaceutycznych i toksykologicznych substancji aktywnych farmaceutycznie i produktów leczniczych, stosowania metod i technik analitycznych w analizie jakościowej i ilościowej, projektowania i realizowania podstawowej aparatury przemysłu farmaceutycznego, czytania i wykonywania rysunków technicznych i schematów technologicznych.
Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed osobami kończącymi naukę? Absolwenci studiów na kierunku Inżynieria farmaceutyczna w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się specjalistyczną wiedzą, licznymi umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: niekonwencjonalnych metod separacji związków organicznych z produktów naturalnych, identyfikacji związków organicznych, projektowania produktu farmaceutycznego, krystalografii, nowoczesnych metod syntezy środków leczniczych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przemyśle farmaceutycznym, przemyśle kosmetycznym, laboratoriach kontroli jakości.
Inżynieria farmaceutyczna to propozycja kształcąca specjalistów posiadających szerokie kompetencje. Jak wiemy, decydując się na studia w Poznaniu, należy wybrać omawianą przez nas uczelnię. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Agnieszka, studentka Inżynierii farmaceutycznej mówi:
„Inżynieria farmaceutyczna to niełatwy, ale satysfakcjonujący kierunek, pozwalający zdobyć praktyczne wykształcenie, które można wykorzystać na różne sposoby. Politechnika Poznańska daje świetne warunki do rozwijania praktycznych umiejętności, które są najcenniejsze i otwierają drogę do ciekawej kariery zawodowej.”
Absolwent studiów na kierunku Inżynieria farmaceutyczna w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent studiów na kierunku Inżynieria farmaceutyczna w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku inżynieria farmaceutyczna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska