Matematyka w technice

Matematyka w technice

29.11.2024

Matematyka w technice – Politechnika Poznańska

Kierunki studiów w Poznaniu to szerokie morze edukacyjnych możliwości. Osoby zainteresowane studiami matematycznymi mogą wybrać między innymi Matematykę w technice, czyli kierunek przygotowujący do rozwiązywania problemów w szeroko rozumianej technice poprzez pogłębienie i poszerzenie wiedzy i umiejętności matematycznych oraz niezbędnych kompetencji inżynierskich. Takie połączenie stanowi podstawę do rozpoczęcia pracy w różnych firmach, zarówno tych bliżej związanych z elektrotechniką, jak i matematyką czy statystyką.

Studia na kierunku matematyka w technice w PUT; PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Matematyka w technice w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu zagadnień odnoszących się do dwóch dziedzin: nauk inżynieryjno- technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: różnymi działami matematyki wyższej, zastosowaniem technik oraz metod i narzędzi matematycznych, modelowaniem matematycznym, językami programowania, budową oraz zasadami działania i eksploatacji urządzeń oraz maszyn i obiektów, zasadami grafiki inżynierskiej i komputerowego wspomagania projektowania.

Ponadto poznają rozmaite uwarunkowania działalności inżynierskiej, wpływ społecznych i cywilizacyjnych zmian na styl życia społeczeństwa, zasady ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w przemyśle, zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości, jak również pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem prawa autorskiego i prawa patentowego.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Matematyki w technice poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących głównie sfery automatyki, matematyki oraz elektroniki i elektrotechniki. Realizują bogaty program kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

  • mechanika,
  • metody numeryczne,
  • analiza matematyczna,
  • podstawy elektrotechniki,
  • numeryczna algebra liniowa,
  • podstawy elektroenergetyki,
  • algorytmy i struktury danych,
  • podstawy techniki wysokich napięć,
  • materiałoznawstwo elektrotechniczne

Studenci mogą wybrać jedną z dwóch specjalności, dzięki którym mogą nie tylko rozwijać indywidualne zainteresowania, ale również przygotowywać się do wykonywania określonych obowiązków zawodowych. Specjalnościami są: Modelowanie w technice oraz Programowanie w technice. Pozwalają poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące: wytrzymałości materiałów, wytrzymałości i stateczności konstrukcji cienkościennych, technik mikroprocesorowych, programowania robotów czy też projektowania elementów maszyn.

 

Nabywane umiejętności

Matematyka w technice jest kierunkiem dostarczającym określonej wiedzy, ale studenci rozwijają także umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie jej w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: konstruowania i analizowania złożonych modeli matematycznych, wykorzystywania technik oraz narzędzi i metod matematycznych do rozwiązywania zaawansowanych zadań inżynierskich, formułowania i testowania hipotez, przeprowadzania badań stosując metody analityczne i symulacyjne, dokonywania pomiarów wybranych wielkości fizycznych, projektowania oraz budowania i testowania urządzeń i obiektów czy opracowywania dokumentacji.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Matematyka w technice w Politechnice Poznańskiej posiadają określoną wiedzę oraz konkretne umiejętności. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: matematyki dyskretnej, rachunku prawdopodobieństwa, programowania, metod optymalizacji czy algebry abstrakcyjnej. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: sektorze informatycznym, sektorze finansowym, sektorze produkcyjnym, sektorze handlowym.

 

Opinie

Podejmując studia w Poznaniu można mieć pewność, że w szerokiej przestrzeni kształcenia odnajdzie się wiele interesujących kierunków. Osoby zainteresowane studiowaniem Matematyki w technice, która pozwala pozyskać wiedzę złożoną z licznych elementów, powinny obrać kurs na Politechnikę Poznańską, ponieważ tylko ta uczelnia prowadzi ten kierunek. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Igor, student Matematyki w technice mówi:

„Studia w Politechnice Poznańskiej to świetny wybór, zwłaszcza dla tych, którzy chcą rozwijać zdolności matematyczne, a oprócz tego zdobyć trochę kompetencji inżynierskich. Takie połączenie daje dużą przewagę na rynku i dość szeroko otwiera przestrzeń zawodowych możliwości. Ja oceniam studia bardzo dobrze. Są ciekawe, praktyczne, konkretne. Warto się na nie zdecydować.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Matematykę w technice w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Matematyka w technice w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • modelowania matematycznego,
  • elektrotechniki, mechaniki konstrukcji oraz automatyki,
  • projektowania, budowy, zasad działania i eksploatacji urządzeń, maszyn i układów,
  • grafiki inżynierskiej i komputerowego wspomagania projektowania,
  • analizy harmonicznej,
  • modelowania przetworników elektromechanicznych,
  • technik mikroprocesorowych,
  • programowania robotów,
  • statystyki opisowej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Matematyce w technice:

Absolwent studiów na kierunku Matematyka w technice w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • sektorze informatycznym,
  • sektorze finansowym,
  • sektorze produkcyjnym,
  • sektorze handlowym.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)