Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja

01.09.2024

Sztuczna inteligencja – Politechnika Poznańska

Sztuczna inteligencja to zagadnienie, z którym spotykamy się coraz częściej, a na jej temat prowadzone są liczne dyskusje. Trudno się dziwić zatem temu, że kierunki studiów jej poświęcone cieszą się rosnącą popularnością. Na kandydatów wybierających studia w Poznaniu czeka oferta Politechniki Poznańskiej, która wprowadza w szeroką przestrzeń zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją. Cechą charakterystyczną procesu kształcenia w Politechnice Poznańskiej jest ścisłe powiązanie gruntownej wiedzy teoretycznej z jej nowoczesnymi, praktycznymi zastosowaniami.

Studia na kierunku sztuczna inteligencja w PUT, PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Sztuczna inteligencja w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: procesami zachodzącymi w programowych i sprzętowych systemach informatycznych, analizą złożoności obliczeniowej algorytmów, zasadami projektowania i realizowania systemów informatycznych, językami i paradygmatami programowania, metodami i technikami odkrywania wzorców z różnego typu danych, kierunkami rozwoju i najważniejszymi osiągnięciami sztucznej inteligencji, zasadami modelowania i projektowania systemów robotycznych czy wnioskowaniem indukcyjnym. Ponadto poznają ogólne zasady tworzenia oraz prowadzenia działalności gospodarczej czy pojęcia i zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego, jak również ekonomiczne, prawne i inne uwarunkowania działalności firm IT.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Sztucznej inteligencji w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących w szczególności informatykę techniczną i telekomunikację. W realizowanym programie odnaleźć można wiele przedmiotów, w tym między innymi takie jak:

  • analiza matematyczna,
  • matematyka dyskretna,
  • metody probabilistyczne,
  • architektura systemów komputerowych z programowaniem niskopoziomowym,
  • systemy operacyjne z programowaniem współbieżnym,
  • algorytmy i struktury danych,
  • programowanie obiektowe,
  • inżynieria oprogramowania,
  • przetwarzanie języka naturalnego

Prowadzony program zawiera wiele przedmiotów obieralnych. Należą do nich między innymi: przetwarzanie sygnałów, masywne dane i przetwarzanie rozproszone, obliczenia ewolucyjne, pikujące sieci neuronowe czy metody kompresji danych.

 

Nabywane umiejętności

Sztuczna inteligencja to kierunek dostarczający obszernej wiedzy, ale istotnym elementem kształcenia jest także rozwijanie umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie jej w praktycznym działaniu. Jakie umiejętności zdobywają studenci? Między innymi w zakresie: planowania i przeprowadzania pomiarów i symulacji komputerowych, pozyskiwania i analizowania danych, formułowania i rozwiązywania problemów stosując podejście analityczne lub symulacyjne bądź eksperymentalne, analizy złożoności obliczeniowej algorytmów, programowania z użyciem popularnych języków, użytkowania systemów operacyjnych, analizy oraz oceny sposobu funkcjonowania systemów informatycznych oraz działania metod sztucznej inteligencji, adaptacji istniejących oraz formułowania i implementacji nowych algorytmów.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Sztuczna inteligencja w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: algorytmiki, uczenia maszynowego i sieci neuronowych, analizy i eksploracji danych, pozyskiwania i przetwarzania informacji, technik optymalizacji i analizy decyzji, a także wykorzystania sztucznej inteligencji w robotyce. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: krajowych i międzynarodowym koncernach i firmach informatycznych, krajowych i międzynarodowych ośrodkach badawczo- rozwojowych, instytucjach i przedsiębiorstwach wykorzystujących nowoczesne inteligentne technologie.

 

Opinie

Sztuczna inteligencja to coraz popularniejszy kierunek, a zatem można go odnaleźć w wielu katalogach dydaktycznych. Planując studia w Poznaniu warto zainteresować się propozycją omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Michał, student Sztucznej inteligencji mówi:

„Politechnika Poznańska ma bardzo ciekawą i różnorodną ofertę kształcenia i myślę, że wiele osób z różnymi zainteresowaniami znajdzie tutaj coś dla siebie. Poza tym mnóstwo kierunków posiada przedmioty obieralne albo specjalności, więc każdy może zdobyć szerszy wachlarz wiadomości. Ja, studiując Sztuczną inteligencję na drugim roku mogę powiedzieć, że dobrze wybrałem.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Sztuczną inteligencję w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Sztuczna inteligencja w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • modelowania problemów sztucznej inteligencji i analizy danych,
  • uczenia maszynowego,
  • wnioskowania indukcyjnego,
  • technik optymalizacji oraz analizy decyzji,
  • procesów zachodzących w programowych i sprzętowych systemach informatycznych,
  • transferu technologii,
  • kodeksów etycznych związanych z pracą naukowo- badawczą prowadzoną w zakresie informatyki i sztucznej inteligencji.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Sztucznej inteligencji:

Absolwent studiów na kierunku Sztuczna inteligencja w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • krajowych i międzynarodowym koncernach i firmach informatycznych,
  • krajowych i międzynarodowych ośrodkach badawczo- rozwojowych,
  • instytucjach i przedsiębiorstwach wykorzystujących nowoczesne inteligentne technologie.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku sztuczna inteligencja brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą przyjęcia na studia drugiego stopnia jest: pozytywny wynik egzaminu wstępnego oraz średnia ocen z całego przebiegu studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)