Technologie obiegu zamkniętego

Technologie obiegu zamkniętego

02.09.2024

Technologie obiegu zamkniętego – Politechnika Poznańska

Studia w Poznaniu to niemal nieograniczona przestrzeń, w której funkcjonuje mnóstwo ciekawych kierunków, odpowiadających potrzebom i wymaganiom współczesności. Jednym z nich są Technologie obiegu zamkniętego, wprowadzające zainteresowanych w obszar zagadnień dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym. Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym? Jest to model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. Oznacza to, że studenci Technologii obiegu zamkniętego zdobywają wiedzę w zakresie szeroko rozumianej produkcji przemysłowej, gospodarowania surowcami naturalnymi i odnawialnymi, planowania nowych proekologicznych rozwiązań technologicznych czy gospodarowania odpadami.

Studia na kierunku technologie obiegu zamkniętego w PUT, PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Technologie obiegu zamkniętego w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: metodami matematycznymi, zjawiskami i przemianami występującymi w procesach technologicznych oraz środowiskowych, zasadami funkcjonowania i strukturą organizacyjną gospodarki obiegu zamkniętego, zasadami ochrony środowiska naturalnego związanymi z produkcją chemiczną i gospodarką surowcami oraz materiałami i odpadami w obiegu zamkniętym, procesami neutralizacji i odzysku odpadów przemysłowych i komunalnych, negatywnym oddziaływaniem technologii wytwórczych i przetwórczych na środowisko naturalne, technikami i metodami monitoringu typowych chemicznych zanieczyszczeń środowiska, surowcami oraz produktami i procesami stosowanymi w technologiach obiegu zamkniętego, technikami i metodami identyfikacji i charakteryzowania produktów głównych i ubocznych w technologiach obiegu zamkniętego.

Ponadto poznają podstawowe trendy rozwojowe związane z technologiami obiegu zamkniętego, nowoczesne technologie przemysłowe, technologie oparte na materiałach odnawialnych, sposoby wytwarzania i obróbki materiałów konstrukcyjnych stosowanych w budowie maszyn i urządzeń, jak również rozwiązania technologiczne i zasady eksploatacji urządzeń stosowanych w uzdatnianiu wody, oczyszczaniu ścieków i gazów odlotowych oraz w gospodarce odpadami.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Technologii obiegu zamkniętego poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących głównie obszar nauk chemicznych. Realizowany program kształcenia jest bardzo bogaty, a można w nim odnaleźć między innymi takie przedmioty jak:

  • chemia ogólna i nieorganiczna,
  • struktura gospodarki obiegu zamkniętego,
  • chemia analityczna,
  • geologia stosowana,
  • aparatura procesowa,
  • mikrobiologia,
  • podstawy inżynierii procesowej,
  • polimery i tworzywa sztuczne,
  • podstawy technologii elektrochemicznej

Co warto odnotować, studenci otrzymują szeroki zestaw przedmiotów obieralnych. W zestawie tym znajdują się między innymi: struktura i właściwości fizykochemiczne minerałów, strategia zarządzania ryzykiem w warunkach gospodarki obiegu zamkniętego, sterowanie w procesach przemysłowych czy strategie zapobiegania i ograniczania emisji.

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci Technologii obiegu zamkniętego zdobywają szeroką, złożoną z wielu zagadnień wiedzę. Co ważne, rozwijają także konkretne umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie tej wiedzy w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: posługiwania się programami komputerowymi, wykonywania badań i analiz, dobierania metod kontroli przebiegu procesów i oceny jakości oraz surowców, produktów i odpadów, analizowania i weryfikowania istniejących rozwiązań technicznych, dobierania metod analitycznych do jakościowego i ilościowego oznaczania związków chemicznych, planowania i dozorowania realizacji technologii związanych z recyklingiem odpadów komunalnych i przemysłowych, sporządzania bilansu masy i energii, czytania i wykonywania rysunków technicznych i schematów technologicznych czy też szacowania kosztów produkcji w instalacjach opartych na technologiach obiegu zamkniętego.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Technologie obiegu zamkniętego w Politechnice Poznańskiej posiadają szczegółową wiedzę, liczne umiejętności, jak również cenne kompetencje społeczne. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: recyklingu i odzysku materiałów polimerowych, zrównoważonych procesów separacji, surowców naturalnych i wtórnych w technologii organicznej, materiałów biodegradowalnych czy gospodarki ścieków przemysłowych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: zakładach przemysłu chemicznego, instytutach naukowych i badawczych, zakładach gospodarki komunalnej, przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem oraz wykonawstwem i eksploatacją systemów oczyszczania ścieków, przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem oraz wykonawstwem i eksploatacją systemów zagospodarowania i unieszkodliwiania odpadów.

 

Opinie

Kierunki studiów w Poznaniu tworzą razem bogatą i różnorodną przestrzeń, w której propozycję dla siebie odnajdą kandydaci z różnymi zainteresowaniami i planami na zawodową przyszłość. Technologie obiegu zamkniętego to kierunek interesujący, pozwalający zdobyć praktyczną wiedzę, ale rzadko występujący w katalogach dydaktycznych. Chcąc podjąć studia należy wybrać omawianą przez nas uczelnię. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Dominik, student Technologii obiegu zamkniętego mówi:

„Do studiowania na Politechnice Poznańskiej przekonał mnie ciekawy program, a także możliwość odbywania praktyk w różnych firmach chemicznych. Ważne jest także to, że na studiach można pozyskać wiedzę i umiejętności, które można wykorzystać na różne sposoby, na przykład projektując i nadzorując procesy biotechnologiczne.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Technologie obiegu zamkniętego w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Technologie obiegu zamkniętego w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • matematyki, fizyki i chemii,
  • zasad funkcjonowania i struktury organizacyjnej gospodarki obiegu zamkniętego,
  • procesów neutralizacji i odzysku odpadów przemysłowych i komunalnych,
  • negatywnego oddziaływania technologii wytwórczych i przetwórczych na środowisko naturalne,
  • technologii zero- emisyjnych,
  • technologii opartych na materiałach odnawialnych,
  • metod i zasad graficznego zapisu konstrukcji,
  • podstawowych aktów prawnych dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Technologiach obiegu zamkniętego:

Absolwent studiów na kierunku Technologie obiegu zamkniętego w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • zakładach przemysłu chemicznego,
  • instytutach naukowych i badawczych,
  • zakładach gospodarki komunalnej,
  • przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem oraz wykonawstwem i eksploatacją systemów oczyszczania ścieków,
  • przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem oraz wykonawstwem i eksploatacją systemów zagospodarowania i unieszkodliwiania odpadów.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku technologie obiegu zamkniętego brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)