Mechanical and Automotive Engineering

Mechanical and Automotive Engineering

02.09.2024

Mechanical and Automotive Engineering – Politechnika Poznańska

Mechanical and Automotive Engineering to jeden z przedstawicieli anglojęzycznego kształcenia, które można podjąć w Politechnice Poznańskiej. Kierunek, realizowany w ramach studiów drugiego stopnia, pozwala przygotować się do pracy wymagającej wysokich kwalifikacji organizacyjnych, kierowniczych oraz inżynierskich, na różnych stanowiskach w wielu branżach przemysłowych związanych z mechaniką oraz budową i eksploatacją pojazdów. Studia kładą szczególny nacisk na rozwój umiejętności praktycznego wykonywania działań inżynierskich, w tym w szczególności wykorzystywania technik komputerowych w różnych obszarach działalności projektowej i eksploatacyjnej oraz w realizacji procesów obsługowo- naprawczych, wytwórczych i badawczych.

Studia na kierunku mechanical and automotive engineering w PUT, PP
Forma studiów
Poziom studiów
Czas trwania
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na anglojęzycznym kierunku Mechanical and Automotive Engineering w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: metodami numerycznymi stosowanymi w zadaniach optymalizacji, zasadami działania i obliczeń procesów termodynamicznych i przepływowych zachodzących w maszynach roboczych, procesami zachodzącymi w warstwie wierzchniej elementów konstrukcyjnych maszyn, zasadami bezpieczeństwa i ergonomii w projektowaniu i eksploatacji maszyn, nowoczesnymi materiałami konstrukcyjnymi, metodami obliczeń funkcjonalnych i wytrzymałościowych.

Ponadto poznają zasady eksploatacji maszyn roboczych i procesy destrukcyjne zachodzące w trakcie eksploatacji, jak również główne tendencje rozwojowe z zakresu budowy maszyn.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku Mechanical and Automotive Engineering w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących głównie inżynierię lądową i transport oraz inżynierię mechaniczną. W bogatym programie nauczania odnaleźć można wiele przedmiotów, w tym między innymi takie pozycje jak:

  • zarządzanie procesami projektowymi,
  • zarządzanie jakością,
  • badania i atestacja maszyn roboczych,
  • podstawy dynamiki pojazdów,
  • eksperymentalne metody badania pojazdów,
  • budowa nadwozi,
  • symulacyjne badania dynamiki pojazdów,
  • układy napędów hybrydowych,
  • pokładowe systemy diagnostyczne

W ramach studiów prowadzona jest specjalność – Product Engineering, czyli Inżynieria produktu. Dzięki niej można poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: nowoczesnych systemów zarządzania, marketingu czy ekotechnologii.

 

Nabywane umiejętności

Mechanical and Automotive Engineering to kierunek, który dostarcza obszernej wiedzy. Co wydaje się zatem oczywiste, należy opanować szereg umiejętności, aby móc stosować tę wiedzę w praktycznym działaniu. Jakie umiejętności rozwijają studenci? Między innymi w zakresie: programowania procesu technologicznego wytwarzania części maszyn, pisania instrukcji obsługi oraz instrukcji bezpieczeństwa dla zaprojektowanej maszyny roboczej lub pojazdu, szacowania kosztu wykonania maszyny roboczej lub pojazdu o znacznym stopniu złożoności, szacowania potencjalnego zagrożenia dla środowiska naturalnego i ludzi, opracowywania opisu technicznego oraz dokumentacji ofertowej i konstrukcyjnej, planowania i przeprowadzania eksperymentalnych badań specyficznych procesów zachodzących w maszynach, przeprowadzania podstawowych pomiarów wielkości mechanicznych czy kierowania pracą zespołu.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Mechanical and Automotive Engineering w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się obszerną wiedzą, wieloma umiejętnościami, jak również cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: modelowania matematycznego systemów fizycznych i mechanicznych, aglomeracji termiczno- ciśnieniowej, współczesnych metod inżynierskiej grafiki komputerowej, nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych czy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: pracowniach konstrukcyjnych, biurach projektowych, ośrodkach badawczych, zakładach produkcyjnych, przedsiębiorstwach handlowych, przedsiębiorstwach eksploatujących maszyny i urządzenia  różnych branż przemysłu.

 

Opinie

Omawiany przez nas kierunek to anglojęzyczny przedstawiciel kształcenia technicznego. Planując studia w Poznaniu należy wybrać Politechnikę Poznańską, ponieważ tylko w tej uczelni można go odnaleźć. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Dawid, student kierunku Mechanical and Automotive Engineering mówi:

„Studiując na Politechnice Poznańskiej można zdobyć praktyczne wykształcenie i rozwinąć umiejętności językowe. Jeśli posiada się wiedzę i umiejętności, a do tego sprawnie posługuje się językiem angielskim, znacznie szerzej otwiera się przestrzeń zawodowych możliwości.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując kierunek Mechanical and Automotive Engineering:

Absolwent kierunku Mechanical and Automotive Engineering w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • metod numerycznych,
  • mechaniki brył i układów dyskretnych o wielu stopniach swobody,
  • termodynamiki i mechaniki płynów,
  • procesów zachodzących w warstwie wierzchniej elementów konstrukcyjnych maszyn,
  • nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych,
  • systemów zarządzania jakością,
  • zasad i metod konstruowania maszyn roboczych,
  • rodzajów badań i metod badania maszyn roboczych z zastosowaniem nowoczesnych technik pomiarowych i akwizycji danych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Mechanical and Automotive Engineering :

Absolwent studiów na kierunku Mechanical and Automotive Engineering w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • pracowniach konstrukcyjnych,
  • biurach projektowych,
  • ośrodkach badawczych,
  • zakładach produkcyjnych,
  • przedsiębiorstwach handlowych,
  • przedsiębiorstwach eksploatujących maszyny i urządzenia różnych branż przemysłu.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)