Dietetyka

29.11.2024

Dietetyka – Śląski Uniwersytet Medyczny rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku dietetyka na Śląskim Uniwersytecie Medycznym to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku dietetyka w ŚUM
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Progi punktowe na kierunek dietetyka - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Kandydaci na Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek dietetyka musieli uzyskać co najmniej 30 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Program kształcenia na kierunku Dietetyka nastawiony jest na pozyskanie dogłębnej wiedzy na temat żywienia człowieka zdrowego i chorego. Studenci zaznajamiają się z fizjologicznymi podstawami żywienia, anatomiczną budową człowieka, chemią żywności, zasadami racjonalnego żywienia oraz sposobami oceny stanu odżywienia ludności. Oprócz tego, uczą się jak zapobiegać chorobom dietozależnym, poznają interakcje leków z żywnością oraz technologię i sposoby oceny jakości żywności.

Absolwenci studiów na kierunku Dietetyka wyróżniają się obszerną wiedzą oraz licznymi umiejętnościami praktycznymi, między innymi w zakresie przeprowadzania wywiadu żywieniowego i dokonywania oceny sposobu żywienia oraz stanu odżywienia, dokonywania pomiarów antropometrycznych człowieka i analizowania wyników badań laboratoryjnych, czy prowadzenia edukacji żywieniowej dla osób zdrowych i chorych. Pozyskane wykształcenie będą mogli wykorzystać na przykład w szpitalach, sanatoriach, czy organizacjach konsumenckich.

 

Program studiów i przedmioty

Dietetyka główne przedmioty:

  • fizjologia człowieka
  • anatomia człowieka
  • podstawy żywienia człowieka
  • biochemia kliniczna
  • analiza żywności
  • higiena i toksykologia żywności

 

Śląski Uniwersytet Medyczny to znacząca uczelnia medyczna w naszym kraju. Górnośląska szkoła wyższa oferuje istotne kierunki kształcenia, a jednym z nich jest Dietetyka, prowadzona na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Celem kształcenia jest przybliżenie tematu żywienia człowieka zdrowego i chorego. Studenci poznają fizjologiczne podstawy żywienia, zasady racjonalnego żywienia oraz sposoby oceny stanu odżywienia ludności. Dietetyka na Śląskim Uniwersytecie Medycznym to także nauka w jaki sposób zapobiegać chorobom dietozależnym, oraz jak oceniać jakość żywności.

Lista przedmiotów do zaliczenia nie jest najkrótsza, a znajdują się na niej, między innymi, takie zagadnienia jak: fizjologia człowieka, podstawy żywienia człowieka, biochemia kliniczna, analiza żywności, higiena i toksykologia żywności.

Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności, absolwenci Dietetyki na Śląskim Uniwersytecie Medycznym mogą wykorzystać w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistycznych (diabetologicznej, chorób metabolicznych, alergologicznej, gastroenterologicznej, pediatrycznej), poradniach dietetycznych i gabinetach odnowy biologicznej, placówkach sportowych.

 

Opinie

Podczas szukania odpowiedniej oferty edukacyjnej, kandydaci na uczelnie zadają wiele pytań by upewnić się w swoim wyborze. Jakie ma Śląski Uniwersytet Medyczny opinie? Kuba, student II- stopnia Dietetyki mówi:

„Śląski Uniwersytet Medyczny to innowacyjna uczelnia, z bogatą historią. Studiować tutaj to przyjemność i prestiż. Wiem, że za jakiś czas niektórzy z nas będą bardzo ważnymi postaciami w dziedzinie medycyny.”

 

Gdzie studiować dietetykę na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Studia na kierunku dietetyka prowadzone są przez Wydział Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zlokalizowany przy ul. Piekarskiej 18 w Bytomiu.

Kontakt:

tel. 32 39-76-530

www.sum.edu.pl/pl/wydział-zdrowia-publicznego-w-bytomiu-2

 

Dietetyka Śląski Uniwersytet Medyczny limity miejsc - rekrutacja 2023/2024

  • studia stacjonarne I stopnia: 168
  • studia stacjonarne II stopnia: 72
  • studia niestacjonarne I stopnia: 24
  • studia niestacjonarne II stopnia: 24

 

Dietetyka Śląski Uniwersytet Medyczny ceny - rekrutacja 2023/2024 (pierwszy rok studiów)

  • studia stacjonarne: bezpłatne
  • studia niestacjonarne: 7700 zł

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

STUDIA W KATOWICACH - ważne informacje

Kierunki studiów w Katowicach

Studia w Katowicach

 

 

DIETETYKA - ważne informacje

Dietetyka studia Katowice

Dietetyka studia

Dietetyka studia online

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Dietetykę na Śląskim Uniwersytecie Medycznym:

Absolwent może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • profilaktyki chorób żywieniowo-zależnych,
  • technologii przygotowywania potraw,
  • planowania żywienia,
  • doboru właściwej diety w stanach chorobowych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po Dietetyce:

Absolwent Dietetyki może znaleźć zatrudnienie w:

  • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
  • poradniach dietetycznych i gabinetach odnowy biologicznej,
  • szkołach,
  • domach pomocy społecznej,
  • placówkach sportowych,
  • firmach produkujących żywność specjalnego przeznaczenia,
  • stacjach sanitarno-epidemiologicznych,
  • organizacjach konsumenckich.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku dietetyka brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, chemia, fizyka, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Przyjęcia kandydatów odbywać się będą na podstawie posiadania dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz średniej ocen uzyskanej z przebiegu studiów I stopnia na kierunku dietetyka lub kierunku zdrowie publiczne specjalność dietetyka, kierunku żywienie człowieka, kierunku żywienie człowieka i ocena żywności, kierunku technologia żywności i żywienia. O kolejności umieszczenia na liście rankingowej decydować będzie liczba punktów uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Komentarze (5)

Xyz odpowiedz

Jestem zadowolony 10/10 Myślę o podyplomowych na sum

Rak odpowiedz

Świetna nauka w odpowiednio skupionej atmosferze dobre podejście wykładowców. Sporo szczegółow dzięki czemu można zabłysnąć na obronie.

Dadrian odpowiedz

Niewielu facetów było na roku, ale skończyłem suma i jestem dziś przed otwarciem gabinetu dietetycznego. Chwilami było ciężko, ale jestem już na ostatnim roku i daje radę.

Gosia odpowiedz

Uczenie ludzi zdrowego stylu życia i odżywiania od zawsze było moim marzeniem. Dlatego nie poszłam na byle jaki kurs, tylko zapisałam się na sum by mieć klinicznego. Jestem pod wrażeniem ogromu wiedzy, jaki został mi zainstalowany przez ostatnie kilka lat. Skończyłam te szkołę z poczuciem własnej wartości i wiedzy.

Karolina n odpowiedz

Świetny kierunek 5/5