Studia medyczne w Polsce kojarzone są z zawodami, które niosą ze sobą prestiż, wysoką pozycję i niemałe wynagrodzenie. Niewątpliwie absolwenci studiów medycznych mogą liczyć na społeczne uznanie oraz docenienie ich pracy w zależności od zawodu, który wykonują. Studia medyczne wiążą się jednak także ze sporymi wymogami oraz ciężką nauką.
Specjaliści dziedzin medycznych muszą być przygotowani do poświęcenia dużej ilości czasu na zdobywanie wiedzy i doświadczenia w wybranym przez siebie kierunku. Niełatwo jest dostać się na studia medyczne i równie ciężko jest się na nich utrzymać. Dlatego przyszli absolwenci kierunków medycznych muszą konsekwentnie uczyć się w trakcie zajęć i poza nimi.
Studenci poznają zarówno podstawy medycyny, jak i jej poszczególne zagadnienia specjalistyczne. Dzięki komplementarnej wiedzy absolwenci studiów medycznych przygotowani są do szeroko rozumianej pracy z pacjentami oraz przedstawicielami personelu medycznego. Polscy studenci mogą rozpocząć profesjonalną pracę w wybranym zawodzie w każdym systemie opieki zdrowotnej – z uwzględnieniem znajomości prawa medycznego, etyki lekarskiej czy elementów zarządzania.
Typ studiów
Studia medyczne w Warszawie możemy podzielić w zależności od typu na:
-
studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie).
-
studia II stopnia (magisterskie);
-
studia podyplomowe.
Typ studiów zależny jest od wybranego kierunku medycznego. Przyszli specjaliści, którzy ukończyli studia medyczne, mogą poszczycić się tytułem licencjata, inżyniera, magistra lub równorzędnego.
Studia jednolite magisterskie
Niektóre dyscypliny oferują absolwentom otrzymanie dyplomu w ramach ukończenia jednolitych studiów magisterskich. Do takich kierunków należą m.in.: analityka medyczna, farmacja, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny czy wojskowy, a także psychologia zdrowia lub weterynaria. Nauka na studiach jednolitych magisterskich trwa zazwyczaj od 5 do 6 lat i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra lub równorzędnego (np. lekarza, lekarza dentysty).
Studia I stopnia
Część kierunków medycznych realizowana jest w formule dwustopniowej. Studenci swoje pierwsze doświadczenia zdobywają na studiach I stopnia, które kończą uzyskaniem dyplomu licencjata lub inżyniera. Ten etap studiowania dziedzin medycznych może trwać od 3 lat do 3,5 roku. W ofercie polskich uczelni znajdują się takie kierunki, których nie można kontynuować po ukończeniu I stopnia. Należą do nich m.in.: analityka weterynaryjna, bezpieczeństwo zdrowotne, higiena stomatologiczna czy medycyna roślin.
Studia II stopnia
Po obronie pracy licencjackiej absolwenci mogą kontynuować swoją ścieżkę kształcenia na tym samym lub zbliżonym kierunku studiów II stopnia. Po 1,5 roku lub 2 latach nauki absolwenci uzyskują tytuł magistra czy równorzędnego.
Studia dwustopniowe to z pewnością znaczna większość kierunków medycznych w Polsce. Naukę dwustopniową mogą rozpocząć kandydaci na takie kierunki jak m.in.: dietetyka, biofizyka, biologia medyczna, kosmetologia, logopedia, pielęgniarstwo czy położnictwo.
W ofercie polskich uczelni znajdują się także kierunki, które realizowane są jedynie w formie studiów II stopnia. Najczęściej dziedziny te stanowią uzupełnienie kompetencji studentów, którzy chcieliby wzbogacić zdobytą wcześniej wiedzę o nowe konteksty medyczne. Do takich kierunków należą m.in.: coaching medyczny, neurobiologia, odnowa biologiczna czy prawo medyczne.
Tryb studiów
Medyczne kierunki studiować można na różne sposoby. Najpopularniejszym z nich jest z pewnością studiowanie stacjonarne, które cieszy się ogromną popularnością. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na codzienną naukę. Z pomocą przychodzą studia niestacjonarne oraz studia online.
Studia medyczne w Polsce można rozpocząć w jednym z trzech dostępnych trybów:
-
stacjonarne
-
niestacjonarne
-
online
Studia stacjonarne
Stacjonarna nauka pozwala studentom kierunków medycznych poznać z bliska specjalistyczne środowisko, w którym kiedyś przyjdzie im pracować. Ten tryb umożliwia uczestnikom zajęć bezpośredni kontakt z profesjonalistami, którzy zawodowo powiązani są ze światem klinicznym i lekarskim. Stacjonarni studenci spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku, najczęściej w godzinach porannych i popołudniowych. Stacjonarna nauka pozwala studentom korzystać z profesjonalnych narzędzi zapewnionych przez uczelnię. Ponadto stacjonarne nauczanie na uczelniach publicznych najczęściej jest darmowe.
Studia niestacjonarne
Niestacjonarne studia programowo zbliżone są do studiów stacjonarnych. Najbardziej zauważalną cechą odróżniającą te dwa tryby nauczania są godziny i dni spotkań uczestników zajęć oraz fakt, że są to zazwyczaj studia płatne. Niestacjonarni studenci mogą kształcić się wieczorowo lub zaocznie.
Studia wieczorowe zazwyczaj są tylko z nazwy, ponieważ przeważnie studenci uczęszczają na zajęcia razem ze studentami dziennymi od poniedziałku do piątku.
Zaoczne studia, które cieszą się nieco większą popularnością wśród studentów niestacjonarnych, odbywają się najczęściej w formie zjazdów, które organizowane są w weekendy (średnio co 2 tygodnie). Taka nauka umożliwia studentom rozwijanie własnych zainteresowań, pracę dorywczą lub wypełnianie obowiązków domowych poza godzinami zajęć, czyli w trakcie tygodnia.
Studia online
Nauczanie online to najszybciej rozwijający się współcześnie tryb nauczania na polskich uczelniach. Jest on wynikiem technologicznego rozwoju oraz dynamicznych zmian, które są wynikiem nowych potrzeb społeczeństwa. Co istotne, studiowanie online nie wyklucza obecności studentów w szkole wyższej – uczestnicy zajęć okazjonalnie muszą pojawić się na terenie uczelni, np. podczas sesji lub w ramach praktycznych zajęć.
Zdalne nauczanie pozwala jednak studentom pogodzić aktywny i nieregularny tryb życia, podróże czy obowiązki zawodowe lub domowe z nauką. Studia online dają także możliwość studiowania osobom, które nie mogą uczyć się stacjonarnie ze względów zdrowotnych.
Tryb studiów zależny jest od preferencji i potrzeb studenta. Przed rozpoczęciem nauki na studiach medycznych warto zapoznać się z ofertami poszczególnych szkół wyższych w Polsce – niektóre kierunki studiować można jedynie w określonym przez uczelnię trybie.
Zobacz jakie są: studia medyczne jednolite | studia medyczne I stopnia | studia medyczne II stopnia
Gdzie studiować kierunki medyczne w Polsce?
Kierunki medyczne to prestiżowe studia, które najczęściej znaleźć można w ofercie uczelni znajdujących się w dużych miastach. Nie oznacza to jednak, że mniejsze miejscowości nie kształcą przyszłych specjalistów dziedzin medycznych.
O tym, czy na danej uczelni znajduje się kierunek medyczny, decyduje najczęściej charakter danej szkoły wyższej. Takie studia rozpocząć można na uniwersytetach medycznych, które zatrudniają profesjonalną kadrę składającą się z doświadczonych specjalistów klinicznych. Dzięki temu studenci przygotowywani są do profesjonalnego wykonywania zawodów medycznych, a także częściej mają okazję do odbywania praktyk w instytucjach ochrony zdrowia.
Popularne uczelnie medyczne w Polsce:
Poszczególne kierunki medyczne znaleźć można także w ofercie innych szkół wyższych, np. w tradycyjnych uniwersytetach lub na politechnikach. Przed rozpoczęciem nauki na studiach medycznych, warto zapoznać się ze szczegółową charakterystyką danego kierunku, a także z tym, w jaki sposób organizowane są zajęcia na wybranej uczelni.
Liczba kandydatów na kierunki medyczne (studia I stopnia i jednolite - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025
analityka medyczna:
-
Collegium Medicum w Bydgoszczy: 286
-
Gdański Uniwersytet Medyczny: 381
-
Uniwersytet Medyczny w Lublinie: 356
-
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu: 438
dietetyka:
-
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu: 566
-
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląśkich we Wrocławiu: 450
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu: 358
-
Warszawski Uniwersytet Medyczny: 1151
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: 613
-
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie: 222
-
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu: 570
farmacja:
-
Collegium Medicum w Bydgoszczy: 286
-
Gdański Uniwersytet Medyczny: 454
-
Uniwersytet Medyczny w Lublinie: 407
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 259
-
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu: 338
fizjoterapia:
-
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu: 1345
-
Gdański Uniwersytet Medyczny: 714
-
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu: 894
-
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu: 1261
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 535
kosmetolgia:
-
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie: 614
-
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu: 407
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny: 364
-
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: 281
lekarski:
-
Collegium Medicum w Bydgoszczy: 3533
-
Gdański Uniwersytet Medyczny: 3377
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie: 1085
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 3500
-
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu: 3266
-
Uniwersytet Rzeszowski: 2056
lekarsko dentystyczny:
-
Gdański Uniwersytet Medyczny: 1066
-
Śląski Uniwersytet Medyczny: 1631
-
Uniwersytet Medyczny w Lublinie: 1424
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 1500
-
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu: 1065
pielęgniarstwo:
-
Uniwersytet Medyczny w Lublinie: 832
-
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: 589
-
Gdański Uniwersytet Medyczny: 580
-
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie: 471
-
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu: 732
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny: 661
-
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu: 562
-
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie: 399
-
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie: 220
-
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach: 1007
-
Uniwersytet Rzeszowski: 518
-
Warszawski Uniwersytet Medyczny: 1329
położnictwo:
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 281
-
Uniwersytet Rzeszowski: 196
Zobacz jakie są: uczelnie oferujące kierunki medyczne