Elektronika i telekomunikacja

Elektronika i telekomunikacja

27.03.2024

Elektronika i telekomunikacja – Politechnika Bydgoska rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja na Politechnice Bydgoskiej to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra inżyniera).

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja w PBS
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

Elektronika i telekomunikacja główne przedmioty:

  • elementy elektroniczne
  • programowanie urządzeń
  • optoelektronika
  • miernictwo elektroniczne
  • anteny i propagacja fal
  • fizyka
  • obwody i sygnały
  • matematyka dyskretna
  • metrologia
  • cyfrowe przetwarzanie sygnałów
  • języki programowania wysokiego poziomu

 

W dzisiejszych czasach chyba nikt nie potrafi wyobrazić sobie komunikacji, choćby tej w wymiarze zawodowym, bez korzystania z poczty elektronicznej. Pomimo rozwoju Internetu i wszelakiej maści komunikatorów, to jednak telefon dzierży koszulkę lidera w aspekcie szeroko pojętej komunikacji. Prawdą jest, że telefon posiada zupełnie odmienną definicję niż kiedyś, a jego funkcje już dawno temu przestały wiązać się wyłącznie z rozmowami. Należy przyznać, że telefonom nie udałoby się przeprowadzić takiej rewolucji bez pomysłowych inżynierów i naukowców, zajmujących się elektroniką i przetwarzaniem sygnałów w postaci prądów i napięć elektrycznych lub pól elektromagnetycznych, a także telekomunikacją. Między innymi taką przestrzeń obejmuje Elektronika i telekomunikacja, czyli kierunek na Politechnice Bydgoskiej, który prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy i umiejętności, niezbędnych do wdrażania i eksploatacji układów, urządzeń i systemów elektronicznych oraz systemów, sieci i usług telekomunikacyjnych. Studenci zdobywają wiedzę w zakresie jakości transmisji, systemów i sieci telekomunikacyjnych i komputerowych, propagacji fal elektromagnetycznych i anten nadawczo-odbiorczych, multimedialnych usług interaktywnych, przetwarzania i kodowania dźwięków i obrazów. Ponadto, zaznajamiają się z anglojęzyczną terminologią stosowaną w elektronice i telekomunikacji. Kierunek posiada europejski certyfikat jakości EUR-ACE Label nadany przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych (KAUT) potwierdzający wysoką jakość kształcenia.

Jakie przedmioty znajdują się w programie nauczania? Na przykład: elementy elektroniczne, fizyka, obwody i sygnały, matematyka dyskretna, metrologia, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, języki programowania wysokiego poziomu, protokoły komunikacyjne, techniki bezprzewodowe, układy i systemy scalone, technika obliczeniowa i symulacyjna, pomiary sieci cyfrowych, systemy wbudowane.

Realizowany program kształcenia na kierunku Elektronika i telekomunikacja ma przygotować studentów do kreowania postępu technicznego, podejmowania twórczych przedsięwzięć inżynierskich oraz kierowania zespołami ludzkimi pracującymi w szeroko pojętej elektronice i telekomunikacji. Konkretyzując, absolwenci omawianego przez nas kierunku znajdą zatrudnienie w biurach projektowych i rozwojowych przedsiębiorstw, przedsiębiorstwach operatorskich sieci i usług telekomunikacyjnych, instytutach naukowo- badawczych, czy przedsiębiorstwach produkujących sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny.

Studia w Bydgoszczy to temat długi i szeroki. Edukacyjna mapa miasta jest niezwykle obszerna i dlatego niektórzy kandydaci na studia mają kłopoty z podjęciem ostatecznej decyzji związanej ze swoim kształceniem.

 

Jakie ma Politechnika Bydgoska opinie?

Bartosz, student Elektroniki i telekomunikacji mówi:

„Chciałem wybrać studia, po których nie będę narzekał na nudę i monotonię. Zależało mi na tym, aby uczyć się czegoś, co daje olbrzymie szanse rozwoju i ogromne możliwości. Właśnie dlatego wybrałem Elektronikę i telekomunikację w PB.”

 

Gdzie studiować kierunek elektronika i telekomunikacja na Politechnice Bydgoskiej

Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja prowadzone są przez Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Politechniki Bydgoskiej zlokalizowany przy al. Prof. S. Kaliskiego 7 w Bygdoszczy.

Kontakt:

tel. 52 340-80-45

https://wtie.pbs.edu.pl/pl/

 

STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje

Kierunki studiów w Bydgoszczy

Studia w Bydgoszczy

 

 

ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA - ważne informacje

Elektronika i telekomunikacja studia Bydgoszcz

Elektronika i telekomunikacja studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Elektronikę i telekomunikację:

Absolwent kierunku Elektronika i telekomunikacja na Politechnice Bydgoskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • obliczania parametrów ruchu falowego w wolnej przestrzeni,
  • konstruowania dynamicznych struktur danych,
  • techniki obliczeniowej i symulacyjnej,
  • analizy liniowych obwodów analogowych i obwodów nieliniowych z wykorzystaniem metod operatorowych i metod komputerowych,
  • projektowania układów optoelektronicznych,
  • projektowania struktur układowych realizujących założone funkcje,
  • techniki cyfrowej,
  • przetwarzania sygnałów.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Elektronika i telekomunikacja:

Absolwent kierunku Elektronika i telekomunikacja na Politechnice Bydgoskiej może znaleźć zatrudnienie w:

  • biurach projektowych i rozwojowych przedsiębiorstw,
  • przedsiębiorstwach operatorskich sieci i usług telekomunikacyjnych,
  • instytutach naukowo- badawczych,
  • przedsiębiorstwach produkujących sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Komentarze (0)