Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
28.03.2024
Studia na kierunku położnictwo na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku położnictwo w PUM | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Progi punktowe na kierunek położnictwo - Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Kandydaci na Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek położnictwo musieli uzyskać co najmniej 73 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.
Położnictwo główne przedmioty:
Położnictwo jest nauką oraz działem medycyny klinicznej, który zajmuje się przebiegiem ciąży, porodu i połogu, lecz obecnie przestrzeń zainteresowań tej dyscypliny obejmuje wszystkie zagadnienia związane z procesem rozrodu, a także problemy planowania rodziny. Wiąże się ono ściśle z ginekologią, tak w rozwoju historycznym, jak i w zakresie organizacji służby zdrowia, prac badawczych oraz specjalizacji lekarzy. Do głównych zagadnień współczesnego położnictwa należy szeroko pojęta profilaktyka patologii ciąży, porodu i połogu, a zwłaszcza zapobieganie wadom rozwojowym noworodków i walka ze śmiertelnością okołoporodową płodów i kobiet. Bliżej można poznać tę problematykę wybierając kierunek Położnictwo, w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Założeniem kształcenia jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania zawodu zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego podejścia do pacjenta uwzględniającego poszanowanie i respektowanie jego praw. Istotą jest nabycie umiejętności wykonywania świadczeń zdrowotnych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej, kobiety rodzącej oraz położnicy i noworodka w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki i profesjonalnej opieki położniczo- ginekologicznej. Studenci uczą się rozpoznawania i monitorowania ciąży prawidłowej, samodzielnego przyjęcia porodu siłami natury oraz wykrywania stanów odbiegających od normy u matki i dziecka w okresie ciąży, porodu i połogu.
Studia na kierunku Położnictwo w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie prowadzone są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Program nauczania zawiera następujące przedmioty: anatomia, fizjologia, mikrobiologia i parazytologia, zdrowie publiczne, podstawy opieki położniczej, techniki położnicze i prowadzenie porodu, pedagogika, radiologia, badanie fizykalne, dietetyka, badania naukowe w położnictwie, pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne, podstawy ratownictwa medycznego, ginekologia i opieka ginekologiczna, anestezjologia i stany zagrożenia życia, onkologia, chirurgia.
Do połowy XVIII wieku, w Polsce, pomoc położnicza spoczywała wyłącznie w rękach kobiet i opierała się na medycynie ludowej. Z końcem wieku rozpoczęto zorganizowane nauczanie położnych. Dzisiaj, to niezwykle istotna profesja, którą trudnią się także mężczyźni. Mówiąc o profesji, warto wspomnieć, że absolwenci Położnictwa w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, po uzyskaniu wydawanego przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych prawa wykonywania zawodu mogą pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej– w tym w lecznictwie zamkniętym oraz specjalistycznej ambulatoryjnej i podstawowej opiece zdrowotnej.
Studia w Szczecinie to szeroki wachlarz edukacyjnych możliwości i każdy zainteresowany zdobyciem wykształcenia znajdzie coś dla siebie. W zakresie omawianej przez nas dziedziny także. Wybierając Położnictwo należy zwrócić uwagę na uczelnię medyczną w tym mieście.
Jakie ma Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie opinie?
Justyna, studentka Położnictwa mówi:
„Studiuję w bardzo dobrej uczelni bardzo potrzebny zawód. To wszystko razem daje satysfakcję i poczucie dobrego wyboru.”
Studia na kierunku położnictwo prowadzone są przez Wydział Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zlokalizowany przy ul. Żołnierskiej 48 w Szczecinie.
Kontakt:
tel. 91 48 00 950
https://old.pum.edu.pl/wydzialy/wydzial-nauk-o-zdrowiu
Położnictwo Pomorski Uniwersytet Medyczny limity miejsc - rekrutacja 2023/2024
Położnictwo Pomorski Uniwersytet Medyczny ceny - rekrutacja 2023/2024 (pierwszy rok studiów)
*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.
STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje
POŁOŻNICTWO - ważne informacje
Absolwent kierunku Położnictwo w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwent kierunku Położnictwo w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie w:
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku położnictwo brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
dowolny przedmiot
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Przyjęcie na studia następuje na podstawie średniej ocen ze studiów, uzyskanej podczas studiów I stopnia na kierunku położnictwo z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Studia na kierunku Położnictwo - wszystko co musisz wiedzieć