Położnictwo

Położnictwo

28.03.2024

Położnictwo – Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku położnictwo na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku położnictwo w PUM
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Progi punktowe na kierunek położnictwo - Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Kandydaci na Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek położnictwo musieli uzyskać co najmniej 73 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Program studiów i przedmioty

Położnictwo główne przedmioty:

  • anatomia
  • prawo medyczne
  • zakażenia szpitalne
  • etyka zawodu położnej
  • fizjologia
  • mikrobiologia i parazytologia
  • zdrowie publiczne
  • podstawy opieki położniczej
  • techniki położnicze i prowadzenie porodu
  • pedagogika
  • radiologia

 

Położnictwo jest nauką oraz działem medycyny klinicznej, który zajmuje się przebiegiem ciąży, porodu i połogu, lecz obecnie przestrzeń zainteresowań tej dyscypliny obejmuje wszystkie zagadnienia związane z procesem rozrodu, a także problemy planowania rodziny. Wiąże się ono ściśle z ginekologią, tak w rozwoju historycznym, jak i w zakresie organizacji służby zdrowia, prac badawczych oraz specjalizacji lekarzy. Do głównych zagadnień współczesnego położnictwa należy szeroko pojęta profilaktyka patologii ciąży, porodu i połogu, a zwłaszcza zapobieganie wadom rozwojowym noworodków i walka ze śmiertelnością okołoporodową płodów i kobiet. Bliżej można poznać tę problematykę wybierając kierunek Położnictwo, w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Założeniem kształcenia jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania zawodu zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego podejścia do pacjenta uwzględniającego poszanowanie i respektowanie jego praw. Istotą jest nabycie umiejętności wykonywania świadczeń zdrowotnych wobec kobiety i jej rodziny, kobiety ciężarnej, kobiety rodzącej oraz położnicy i noworodka w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki i profesjonalnej opieki położniczo- ginekologicznej. Studenci uczą się rozpoznawania i monitorowania ciąży prawidłowej, samodzielnego przyjęcia porodu siłami natury oraz wykrywania stanów odbiegających od normy u matki i dziecka w okresie ciąży, porodu i połogu.

 

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku Położnictwo w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie prowadzone są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Program nauczania zawiera następujące przedmioty: anatomia, fizjologia, mikrobiologia i parazytologia, zdrowie publiczne, podstawy opieki położniczej, techniki położnicze i prowadzenie porodu, pedagogika, radiologia, badanie fizykalne, dietetyka, badania naukowe w położnictwie, pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne, podstawy ratownictwa medycznego, ginekologia i opieka ginekologiczna, anestezjologia i stany zagrożenia życia, onkologia, chirurgia.

Do połowy XVIII wieku, w Polsce, pomoc położnicza spoczywała wyłącznie w rękach kobiet i opierała się na medycynie ludowej. Z końcem wieku rozpoczęto zorganizowane nauczanie położnych. Dzisiaj, to niezwykle istotna profesja, którą trudnią się także mężczyźni. Mówiąc o profesji, warto wspomnieć, że absolwenci Położnictwa w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, po uzyskaniu wydawanego przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych prawa wykonywania zawodu mogą pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej– w tym w lecznictwie zamkniętym oraz specjalistycznej ambulatoryjnej i podstawowej opiece zdrowotnej.

Studia w Szczecinie to szeroki wachlarz edukacyjnych możliwości i każdy zainteresowany zdobyciem wykształcenia znajdzie coś dla siebie. W zakresie omawianej przez nas dziedziny także. Wybierając Położnictwo należy zwrócić uwagę na uczelnię medyczną w tym mieście.

 

Jakie ma Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie opinie?

Justyna, studentka Położnictwa mówi:

„Studiuję w bardzo dobrej uczelni bardzo potrzebny zawód. To wszystko razem daje satysfakcję i poczucie dobrego wyboru.”

 

Gdzie studiować położnictwo na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym

Studia na kierunku położnictwo prowadzone są przez Wydział Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zlokalizowany przy ul. Żołnierskiej 48 w Szczecinie.

Kontakt:

tel. 91 48 00 950

https://old.pum.edu.pl/wydzialy/wydzial-nauk-o-zdrowiu

 

Położnictwo Pomorski Uniwersytet Medyczny limity miejsc - rekrutacja 2023/2024 

  • studia stacjonarne I stopnia: 60
  • studia stacjonarne II stopnia: 60
  • studia niestacjonarne II stopnia: 40 

 

Położnictwo Pomorski Uniwersytet Medyczny ceny - rekrutacja 2023/2024 (pierwszy rok studiów)

  • studia stacjonarne: bezpłatne

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Szczecinie

Studia w Szczecinie

 

 

POŁOŻNICTWO - ważne informacje

Położnictwo studia Szczecin

Położnictwo studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Położnictwo w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie:

Absolwent kierunku Położnictwo w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • anatomii,
  • zasad prawidłowego funkcjonowania tkanek i narządów człowieka,
  • interpretowania procesów fizjologicznych człowieka w stanie zdrowia z uwzględnieniem funkcji rozrodczych,
  • embriologii i genetyki,
  • metod, sposobów, zasad i procedur stosowanych w opiece nad ciężarną, rodzącą, położnicą i jej dzieckiem oraz nad kobietą chorą ginekologicznie,
  • zasad prowadzenia porodu prawidłowego i patologicznego,
  • doboru i stosowania właściwych metod i technik opieki położniczej dostosowanych do stanu zdrowia i sytuacji położniczej rodzącej,
  • anestezjologii i stanów zagrożenia życia.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Położnictwo:

Absolwent kierunku Położnictwo w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie w:

  • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku położnictwo brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

dowolny przedmiot

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Przyjęcie na studia następuje na podstawie średniej ocen ze studiów, uzyskanej podczas studiów I stopnia na kierunku położnictwo z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Komentarze (0)