Lotnictwo i kosmonautyka

Lotnictwo i kosmonautyka

Lotnictwo i kosmonautyka

08.02.2022

Lotnictwo i kosmonautyka – Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza 2022

Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Politechnice Rzeszowskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).

Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka w PRZ
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • grafika inżynierska i zapis konstrukcji
 • fizyka
 • matematyka
 • materiały lotnicze
 • mechanika ogólna
 • budowa i projektowanie obiektów latających
 • termodynamika
 • wytrzymałość materiałów i konstrukcji

 

Niemal od zawsze człowieka interesowało podróżowanie w przestworzach, jak i przekraczanie kolejnych granic. Ogólnie rzecz ujmując, im wyżej i dalej, tym lepiej. Chociaż ludzkie ciało nie zostało stworzone do latania, to i tak prowadzono badania i eksperymenty zmierzające do tego, aby spełniać marzenia z nim związane. Wzbijanie się ponad chmury to dzisiaj nierozerwalna część naszej cywilizacji, a także fundament wielu przedsięwzięć. Lotnictwo i kosmonautyka to w Polsce stosunkowo młody kierunek, ale rozwijający się bardzo prężnie. Zwłaszcza na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Założeniem kształcenia jest pozyskanie szerokiej wiedzy i umiejętności w zakresie analizy, projektowania i konstrukcji urządzeń awionicznych, samolotów i silników lotniczych a także pilotażu. Na podstawie zdobytej wiedzy, studenci posiądą kwalifikacje prowadzące do pracy zarówno w jednostkach projektowych pod kierunkiem doświadczonych menadżerów jak również przy obsłudze i nadzorze produkcji.

 

Nabywane umiejętności

W programie nauczania zawarte są, między innymi, takie przedmioty jak: grafika inżynierska i zapis konstrukcji, fizyka, matematyka, materiały lotnicze, mechanika ogólna, budowa i projektowanie obiektów latających, termodynamika, wytrzymałość materiałów i konstrukcji, aerodynamika, silniki lotnicze i kosmiczne, wyposażanie pokładowe, techniki wytwarzania, mechanika lotu, pokładowe systemy sterowania, technologia lotnicza, sterowanie zespołami napędowymi, urządzenia radiowe, eksploatacja statków latających, lotnicze układy pomiarowe, technika symulacji lotu, konstrukcja silników lotniczych, lotnicze silniki tłokowe, nawigacja, metrologia, fizjologia i psychologia lotnicza, planowanie lotu, meteorologia.

Ukończenie nauki na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka otwiera wiele ciekawych i różnorodnych możliwości. Natomiast, przyznać należy, że zdecydowanie łatwiej o pracę na ziemi, niż powietrzu, choć oczywiście nie powinno być to hamulcem do realizacji marzeń. Zainteresowani karierą związaną ze zdobytym wykształceniem mogą znaleźć dla siebie miejsce w lotnictwie cywilnym, służbach naziemnych, które zajmują się obsługą sprzętu lotniczego, lub też w zakładach produkcyjnych i remontowych. Ponadto, z dyplomem ukończenia omawianego przez nas kierunku można znaleźć zatrudnienie także w innych sektorach, na przykład w branży motoryzacyjnej.

Uczelni, które oferują kandydatom Lotnictwo i kosmonautykę nie jest zbyt wiele. To dość elitarny kierunek, prowadzony w kilku miejscach w kraju. Prawdą jest, że Rzeszów należy do ścisłej czołówki i myśląc o tym kierunku należy poważnie przemyśleć jego kandydaturę.

 

Jakie ma Politechnika Rzeszowska opinie?

Paweł, student Lotnictwa i kosmonautyki mówi:

„Moje studia to kontynuacja rodzinnych tradycji i pasji. Nigdy nie wyobrażałem sobie, że mógłbym fascynować się czymś innym, kształcić w innym kierunku, a potem pracować w innej branży. Lotnictwo to całe moje życie i wiążę z nim wiele marzeń. Żeby je spełnić studiuję na Politechnice Rzeszowskiej, uczelni najlepszej z najlepszych.”

 

 

STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Rzeszowie

Studia w Rzeszowie

 

 

LOTNICTWO I KOSMONAUTYKA - ważne informacje

Lotnictwo i kosmonautyka studia Rzeszów

Lotnictwo i kosmonautyka studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Lotnictwo i kosmonautykę na Politechnice Rzeszowskiej:

Absolwent kierunku Lotnictwo i kosmonautyka na Politechnice Rzeszowskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • matematyki, fizyki i informatyki,
 • elementów oraz układów elektronicznych stosowanych w lotnictwie,
 • technik komputerowych wspomagania projektowania maszyn,
 • mechaniki technicznej i wytrzymałości materiałów,
 • technologii oraz metod pomiarowych stosowanych w lotnictwie,
 • silników lotniczych,
 • wyposażenia pokładowego, instalacji pokładowych oraz lotniczych systemów sterowania,
 • cyklu życia urządzeń, obiektów i systemów lotniczych,
 • teorii przetwarzania sygnałów i identyfikacji.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Lotnictwo i kosmonautyka:

Absolwent kierunku Lotnictwo i kosmonautyka na Politechnice Rzeszowskiej może znaleźć zatrudnienie w:

 • lotnictwie cywilnym,
 • służbach naziemnych, które zajmują się obsługą sprzętu lotniczego,
 • zakładach produkcyjnych i remontowych,
 • branży motoryzacyjnej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

fizyka, fizyka i astronomia, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest ocena na dyplomie ukończonych studiów wyższych; średnia ze studiów pierwszego stopnia.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Komentarze (0)