"Alternator"

Film, muzyka, taniec – czyli życie kulturalne na Uniwersytecie Gdańskim

Akademickie Centrum Kultury „Alternator” to miejsce, które animuje kulturalne życie uczelni i wspiera inicjatywy kulturalne środowiska akademickiego. Składa się z kilkunastu grup twórczych, których pasją jest sztuka i szerzenie jej wśród innych. Centrum organizuje rocznie ponad 150 różnorodnych wydarzeń artystycznych, a także wspiera młodych twórców- studentów, którzy chcieliby pokazać się szerszej publiczności w uniwersyteckiej przestrzeni.

 

„Miłość blondynki”

Pasjonaci zrzeszeni w „Alternatorze” zajmują się przede wszystkim filmem, muzyką i tańcem. Dzięki nim funkcjonuje Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość blondynki”, który od 1994 roku przygotowuje wydarzenia dla sympatyków X muzy.

Za swoją działalność, w 2006 roku, otrzymał Nagrodę im. prof. Antoniego Bohdziewicza, przyznaną przez Polską Federację DKFów. Każdy wielbiciel wielkiego ekranu słyszał o „Kinematografie polskim”, czyli spotkaniach z twórcami rodzimego kina, połączonymi z retrospektywami filmowymi, czy też „Europie bez fikcji”, będącej przeglądem europejskich filmów dokumentalnych połączonym z debatą.

Aby przybliżyć działalność DKF powstał specjalny film dokumentalny pod tytułem „Miłość blondynki – kino, ludzie, pasja”, opowiadający o najważniejszych, zrealizowanych projektach. W 2020 roku DKF „Miłość Blondynki” świętuje 25 lat swojej działalności.

 

„Jantar”

„Jantar” to mogący pochwalić się długą historią Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego. Założony w 1970 roku zespół wyróżnia się nie tylko repertuarem, ale także bogatą listą osiągnięć. „Jantar” koncertował na festiwalach w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Turcji, Danii, Anglii, Szwajcarii, Norwegii, Słowenii, Irlandii, Bułgarii i Holandii, gdzie zdobywał uznanie i liczne nagrody.

 

Chór

Podobnie do zespołu pieśni i tańca, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego również pochwalić się może długoletnią tradycją. Istniejący od 1971 roku jest jednym z najbardziej cenionych chórów akademickich w naszym kraju i poza jego granicami. Jest laureatem czołowych nagród oraz Grand Prix w konkursach m.in. w Wiedniu, Wilnie, Pradze, Pardubicach, czy Krakowie, a na liście miejsc, w których odbył trasy koncertowe widnieją takie państwa jak Argentyna, Holandia, Słowenia, czy Włochy. Ponadto, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego współpracował z największymi nazwiskami świata muzyki, na czele z Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, czy Jeanem Michelem Jarrem.

 

Film, muzyka, taniec i… Akademickie Centrum Kultury „Alternator” oprócz wspomnianych już wcześniej inicjatyw, prowadzi także wydawnictwo, dzięki któremu do rąk czytelników trafiają m.in. czasopisma naukowe, a także płyty z różnorodną muzyką. „Alternator” zajmuje się również akcjami społeczno- kulturalnymi, organizując warsztaty, a także angażując się w sprawy poza- artystyczne, działając na rzecz propagowania zachowań proekologicznych.

 

https://ack.ug.edu.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

Komentarze (0)