Akademia Górniczo Hutnicza im. Stanisława Staszica (AGH) w Krakowie – rekrutacja na studia 2024/2025

Akademia Górniczo Hutnicza im. Stanisława Staszica (AGH) w Krakowie – rekrutacja na studia 2024/2025

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jak liczyć punkty na studia

Akademia Górniczo- Hutnicza w Krakowie toJedna z największych i najchętniej wybieranych polskich uczelni przeżywa napływ kandydatów, wśród których – z racji wielowymiarowości oferty dydaktycznej- można odnaleźć osoby o różnych zainteresowaniach i planach na przyszłość.

Chociaż każdy kandydat jest inny, to jednak wszystkim przyświeca jeden cel – dostać się na wymarzony kierunek. Okres naboru na studia to czas olbrzymiego podekscytowania, jak również niezliczonych pytań i wątpliwości. Czy istnieje jeden, najlepszy sposób na dołączenie do grona przyjętych?

Rekrutacja na studia to dla wielu osób pierwsze poważne doświadczenie. Należy podjąć decyzje, które mogą mieć ogromny wpływ nie tylko na bliższą, ale i dalszą przyszłość. Stawka jest zatem duża. Jak nie dać się ponieść emocjom? Jak zachować spokój, aby bez turbulencji przejść przez proces postępowania kwalifikacyjnego? Odpowiedzią jest wiedza. Im więcej wiemy o zasadach rekrutacji, tym prostszym mechanizmem się wydaje.

Co oczywiste, kandydaci na studia poszukują wiedzy w Internecie. Każdego dnia wpisują w wyszukiwarki konkretne hasła, mające pomóc w zdobyciu jak największej ilości informacji. AGH rekrutacja na studia to jedno z tych, które pojawia się najczęściej. Wychodząc naprzeciw zaproponujemy odpowiedzi na inne frazy, które są bądź będą poszukiwane w przestrzeniach polskiego Internetu.

 

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia

Zacznijmy od tego, że podstawą rekrutacji na studia w Akademii Górniczo- Hutniczej są przedmioty maturalne. Zestawy przedmiotów, które brane są pod uwagę w kwalifikacji mogą być mniejsze bądź większe, a wszystko zależy od wybranego kierunku.

Przykładowo: aby dostać się na Mechanikę i budowę maszyn należy pochwalić się wynikami z matematyki, fizyki lub informatyki. W metodzie obliczania punktów znaczenie ma kilka elementów: G1, G2, M, jak również to, jakim dokumentem posługują się kandydaci, a zatem czy jest to egzamin maturalny, egzamin dojrzałości, matura międzynarodowa, matura europejska czy świadectwa zagraniczne.

Egzamin maturalny, nazywany również nową maturą, czyli ten, który przeprowadzany jest od 2005 roku zakłada, że wyniki wyrażone są w skali 0 – 100 %. Egzamin dojrzałości, czyli egzamin przeprowadzany do 2005 roku zakłada, że wyniki są przedstawione na świadectwie w skali 2 - 5 albo 1 - 6.

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

Podstawą kwalifikacji dla wszystkich kierunków studiów pierwszego stopnia w Akademii Górniczo- Hutniczej jest wskaźnik rekrutacji W, ustalany według następującego wzoru:

WR = M + 3 * G1 + G2

gdzie:

 

G1 – liczby punktów uzyskanych z przedmiotu głównego (w przypadku matematyki uwzględniany jest tylko wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym),

G2 – liczby punktów uzyskanych z przedmiotu głównego (w przypadku matematyki uwzględniany jest tylko wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym) lub kwalifikacji zawodowej,

M – podwojona liczba punktów uzyskanych z matematyki na poziomie podstawowym.

Zatrzymajmy się przy składniku G2, a dokładnie przy zagadnieniu kwalifikacji zawodowej. To zawody nauczane na poziomie technika, których kwalifikacje zawodowe zdawane na egzaminie zawodowym lub egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie są uwzględniane w tym elemencie do wyliczenia wskaźnika rekrutacyjnego kwalifikującego na dany kierunek studiów pierwszego stopnia.

Na przykład: w procesie rekrutacji na kierunek Mechanika i budowa maszyn znaczenie mają dyplomy takie jak między innymi: Technik energetyk, Technik logistyk, Technik mechanik, Technik mechanik lotniczy, Technik mechatronik czy Technik pojazdów samochodowych.

 

Progi punktowe

Progi punktowe na studia to liczba punktów, które należy uzyskać, aby zostać wpisanym na listę osób zakwalifikowanych do przyjęcia. Liczby te są różne, uzależnione od kierunku, jak również cyklu kwalifikacji oraz trybu kształcenia.

sprawdź AGH progi punktowe

 

Limity miejsc

Limity miejsc to jedno z najprostszych do zrozumienia zagadnień. To po prostu ilość miejsc przygotowanych dla nowych studentów.

Na przykład: na kierunku Mechanika i budowa maszyn w trybie stacjonarnym przygotowano 216 miejsc, na kierunku Informatyka medyczna w trybie stacjonarnym przygotowano 60 miejsc, na kierunku Automatyka i robotyka w trybie stacjonarnym przygotowano 150 miejsc, na kierunku Budownictwo w trybie stacjonarnym przygotowano 120 miejsc, na kierunku Budownictwo w trybie niestacjonarnym przygotowano 20 miejsc, na kierunku Geoinżynieria i górnictwo otworowe w trybie niestacjonarnym przygotowano 20 miejsc, a na kierunku Socjologia w trybie stacjonarnym przygotowano 72 miejsca.

sprawdź AGH limity miejsc

 

Olimpiady i konkursy

Olimpiady i konkursy to wydarzenia, którym należy poświęcić sporo uwagi. Po pierwsze, warto brać w nich aktywny udział, ponieważ są bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie swojej wiedzy, szansą na poczucie ducha rywalizacji, a przy okazji można otrzymać bardziej bądź mniej cenne nagrody.

Po drugie, laureaci i finaliści olimpiad i konkursów mają znacznie ułatwioną drogę po indeks. Uczestniczą w naborze na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego. Lista olimpiad i konkursów, mających wpływ na proces rekrutacji jest bardzo długa, a wydarzenia na niej się znajdujące poświęcone są rozmaitym tematom.

Są to między innymi: Olimpiada Wiedzy Technicznej, Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości, Olimpiada Astronomiczna, Olimpiada Lingwistyki Matematycznej, Olimpiada Historyczna, Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego czy Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. O jakim wydarzeniu warto jeszcze wspomnieć? O Ogólnopolskiej Olimpiadzie „O diamentowy indeks AGH”, która skupia w sobie takie dyscypliny jak: fizyka, matematyka, chemia, geografia oraz informatyka.

Uwaga sportowcy! Kandydaci na studia w AGH posiadający aktualną klasę mistrzowską międzynarodową, klasę mistrzowską, pierwszą lub drugą klasę sportową w określonych dyscyplinach otrzymują dodatkowe punkty! Otrzymują:

  • 250 punktów – w przypadku posiadania klasy mistrzowskiej międzynarodowej lub klasy mistrzowskiej,
  • 200 punktów – w przypadku posiadania pierwszej klasy sportowej,
  • 150 punktów – w przypadku posiadania drugiej klasy sportowej.

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Rekrutacja na studia w Akademii Górniczo- Hutniczej nie jest procesem skomplikowanym, jednak złożonym z kilku elementów i do każdego należy podejść z odpowiednią skrupulatnością. Jak wiemy, współcześnie nabór nowych studiów prowadzony jest za pośrednictwem Internetu, specjalnie przeznaczonych do tego serwisów. Każdy kandydat zobligowany jest do założenia indywidualnego konta, w którym otrzymuje podpowiedzi jaki ruch powinien wykonać, aby być bliżej rekrutacyjnego sukcesu.

Kiedy na koncie pojawi się wiadomość o zakwalifikowaniu do przyjęcia należy – co absolutnie zrozumiałe – ucieszyć się bądź skakać z radości, ale nie zamykać temu rekrutacji. Taka informacja nie oznacza końca naszych działań. To nie koniec.

Osoby zakwalifikowane do przyjęcia mają obowiązek dostarczyć jasno określone dokumenty, w jasno określonym terminie. W zestawie dokumentów powinny znaleźć się między innymi: wydrukowane z systemu e-Rekrutacja i podpisane podanie o przyjęcie na studia, wydrukowana z systemu e-Rekrutacja i podpisana karta wpisu na listę studentów, oryginał świadectwa dojrzałości z ewentualnymi aneksami, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe – jeśli ich wyniki były uwzględniane przy kwalifikacji na studia, aktualne fotografie czy dowód tożsamości.

Co będzie jeśli nie dostarczymy tych dokumentów albo zrobimy to później, niż zakłada harmonogram rekrutacji? Niestety, konsekwencje będą poważne – zostaniemy wykreśleni z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.

Kandydaci na studia nie muszą już przeczesywać Internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania. AGH przedmioty maturalne – ta fraza została wyjaśniona. AGH przelicznik punktów – również. Posiadając odpowiednią wiedzę znacznie łatwiej oraz spokojniej będzie nam podejść do rekrutacji.