Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - rekrutacja na studia 2025/2026

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - rekrutacja na studia 2025/2026

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMED Poznań) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jak liczyć punkty na studia

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu może pochwalić się bogatą ofertą dydaktyczną, w której odnajdziemy nie tylko sztandarowe i dobrze znane kierunki, ale również propozycje zyskujące na popularności, takie jak Analityka kryminalistyczna i sądowa czy Protetyka słuchu.

Czym powinni charakteryzować się kandydaci na studia w UMP? Przede wszystkim gotowością do intensywnej nauki, ponieważ studia medyczne należą do najbardziej wymagających. Poza tym powinni wyróżniać się bardzo dobrymi wynikami maturalnymi, ponieważ aby zostać przyjętym do grona studentów należy okazać się lepszym od innych. Wielu innych.

Myśl o dużej konkurencji może wpływać negatywnie na nastroje. U niejednego kandydata pojawi się zwątpienie i niepewność. Zamiast się zamartwiać i zadawać sobie zbędne pytania o słuszność wyboru, lepiej dowiedzieć się jakie są szanse na rekrutacyjny sukces.

Przewodnik po elementach ułatwiających drogę po indeks warto oprzeć na potrzebach samych kandydatów. Jak wiemy, każdemu zależy na tym, aby przeczytać swoje nazwisko na liście przyjętych, jak również każdemu zależy na tym, aby oczekiwanie nie było ekstremalnie stresujące.

Dobrze wiemy, że każdy (lub prawie każdy) kandydat szuka odpowiedzi na nurtujące pytania w Internecie. Na pewno niejeden z nich wpisał w wyszukiwarkę internetową frazę: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu rekrutacja na studia albo Uniwersytet Medyczny w Poznaniu jak liczyć punkty na studia. To zrozumiałe. Zaprezentujmy zatem odpowiedzi na wszystkie możliwe kombinacje.

 

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia

Podstawą rekrutacji na studia są przedmioty maturalne. Z racji tego, że mówimy o kształceniu medycznym do najważniejszych, najczęściej branych pod uwagę przedmiotów należą: biologia, chemia, jak również fizyka oraz matematyka. Naturalnie, od każdej reguły mogą występować wyjątki i tak jest też tutaj. Kandydaci na kierunek Terapia zajęciowa mogą pochwalić się także wynikami z Historii lub Wiedzy o społeczeństwie.

Jak liczyć punkty? Wyniki z matury przeliczane są wedle zasady 1 % = 1 punkt. Warto pamiętać nie tylko o ilości przedmiotów, ale poziomach. Dla przykładu kandydaci na Kierunek lekarski muszą wykazać się zdaniem egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z dwóch przedmiotów, w tym obowiązkowo z biologii oraz do wyboru z chemii lub z fizyki / fizyki i astronomii. Ile można zdobyć punktów? To już zależy od kierunku.

Kandydaci na Kierunek lekarski mogą uzyskać maksymalnie 200 punktów, kandydaci na kierunek Zdrowie publiczne mogą uzyskać maksymalnie 100 punktów, kandydaci na kierunek Farmacja mogą uzyskać maksymalnie 200 punktów, a kandydaci na kierunek Techniki dentystyczne mogą uzyskać maksymalnie 180 punktów.

Ponadto kandydaci na wymienione wyżej Techniki dentystyczne muszą przystąpić do egzaminu wstępnego, z rysunku oraz rzeźby w glinie. Rysunek oceniany jest w skali 1-30 punktów, rzeźba w skali 1-50 punktów.

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

Jak już wspomnieliśmy, wyniki z matury przeliczane są według reguły 1 % = 1 punkt. 4.W przypadku kandydatów, którzy wykażą się zdaniem egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym, na kierunki studiów, gdzie wymagane jest zdanie egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, wynik zostanie przeliczony na poziom rozszerzony według wzoru: R = 0,5 P, gdzie R oznacza poziom rozszerzony, a P poziom podstawowy.

 

Progi punktowe

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu progi punktowe to kolejna, bardzo często wpisywana fraza do internetowych wyszukiwarek, a zatem warto ją przybliżyć i omówić, choć nie jest zagadnieniem skomplikowanym. Progi punktowe na studia to liczba, która podpowiada nam ile punktów zdobył kandydat, który zajął ostatnie miejsce na liście przyjętych. Liczby te bywają różne i wyraźnie pokazują to statystyki ubiegłorocznego naboru.

Dla przykładu: próg punktów na kierunek Biotechnologia medyczna wyniósł 218, na kierunek Techniki dentystyczne 91, na kierunek Kosmetologia 85, a na kierunek Fizjoterapia 57.

Dodatkowe kryterium przyjęć: w przypadku uzyskania przez większą liczbę kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie - takiej samej liczby punktów jak kandydat znajdujący się na ostatnim miejscu do przyjęcia według listy rankingowej zgodnie z limitem, zostanie zastosowane dodatkowe kryterium przyjęć, którym będzie wynik z egzaminu z biologii, zdawanego na poziomie rozszerzonym względnie przeliczony z wyniku egzaminu zdawanego na poziomie podstawowym, a następnie wynik egzaminu z matematyki zdawany na poziomie podstawowym.

Sprawdź UMP progi punktowe

 

Limity miejsc

Przejdźmy do kolejnych liczb. Limit miejsc to mówiąc najprościej liczba, która mówi nam ile osób zostanie przyjętych na pierwszy rok studiów czy też ile miejsc przygotowano dla nowych studentów na danym kierunku.

Na kierunku Analityka medyczna (tryb stacjonarny) przygotowano 60 miejsc, na kierunku Biotechnologia medyczna (tryb stacjonarny) przygotowano 25 miejsc, na kierunku Dietetyka przygotowano 48 miejsc, na kierunku Elektroradiologia przygotowano 25 miejsc, na kierunku Farmacja (tryb stacjonarny) przygotowano 180 miejsc, na kierunku Fizjoterapia przygotowano 125, na kierunku Lekarskim (studia stacjonarne) przygotowano 340 miejsc, na kierunku Lekarsko- dentystycznym (tryb stacjonarny) przygotowano 68 miejsc.

Przykłady pokazują wyraźne różnice między kierunkami. Co warto zaznaczyć, liczby mogą różnić się także w zależności od trybu kształcenia.

Sprawdź UMP limity miejsc

 

Olimpiady i konkursy

Olimpiady i konkursy to bardzo istotny temat i warto poświęcić mu sporo uwagi. Co zrozumiałe, uczestnictwo w takich zawodach to świetny trening i sprawdzian wiedzy. Co również wiadome, zwycięzcy otrzymują różnego rodzaju nagrody, ale warto pamiętać o tym, że laureaci i finaliści olimpiad i konkursów otrzymują ulgi w procesie rekrutacji na studia.

Lista olimpiad i konkursów honorowanych przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu jest długa, a zwycięzcy tych zawodów mogą otrzymać: maksymalny wynik z postępowania kwalifikacyjnego albo 100 % z konkretnego przedmiotu.

Na przykład maksymalny wynik z postępowania kwalifikacyjnego, który dotyczy wszystkich kierunków studiów w UMP są: Olimpiada Biologiczna, organizowana przez Polskie Towarzystwo Przyrodników w Krakowie, Olimpiada Chemiczna, organizowana przez Polskie Towarzystwo Chemiczne w Warszawie oraz Olimpiada Fizyczna, organizowana przez Polskie Towarzystwo Fizyczne w Warszawie. 100 % z przedmiotów można uzyskać dzięki uczestnictwu między innymi w: Olimpiadzie Matematycznej, organizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej w Warszawie, Olimpiadzie Informatycznej, organizowanej przez Fundację Rozwoju Informatyki w Warszawie czy Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności, organizowanej przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Każdy kandydat musi zdawać sobie sprawę z tego, że do procesu rekrutacji na studia należy podejść poważnie, a każdy rekrutacyjny ruch wykonywać dokładnie, aby nie popełnić niepotrzebnych błędów. Dlaczego dokładność jest tak istotna?

Kiedy otrzymamy informację o tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia, przyjdzie nam wykonać jeszcze jeden krok w kierunku rozpoczęcia nauki. Co to za krok?

Dostarczenie dokumentów. Każdy etap rekrutacji posiada jasno określone ramy czasowe, czyli na złożenie dokumentów mamy konkretny czas, musimy to zrobić w ustalonym przez uczelnię terminie. Należy potraktować to jak najbardziej poważnie, ponieważ niedostarczenie dokumentów lub dostarczenie ich z opóźnieniem może mieć fatalne skutki. Może oznaczać wykreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.

Komplet dokumentów należy złożyć osobiście lub przez upoważnionego pełnomocnika w białej, wiązanej teczce, opisanej: imieniem i nazwiskiem, adresem korespondencyjnym, numerem telefonu, nazwą kierunku studiów i rokiem akademickim. Komplet powinien zawierać między innymi: wydrukowaną i podpisaną ankietę osobową po dokonaniu rejestracji on-line, dowód osobisty do wglądu, oryginał świadectwa dojrzałości, dokumenty potwierdzające uzyskanie tytułu laureata bądź finalisty stopnia centralnego czy fotografie. Co jeszcze jest istotne?

Zaświadczenie lekarskie, które dokumentuje brak przeciwskazań do podjęcia studiów. Takie zaświadczenie wystawia lekarz medycyny pracy.