Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) w Katowicach - rekrutacja na studia 2024/2025

Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) w Katowicach - rekrutacja na studia 2024/2025

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (ŚUM) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Śląski Uniwersytet Medyczny. Jak liczyć punkty na studia

Rekrutacja na studia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym to zagadnienie, którym interesuje się niemal niezliczona ilość młodych ludzi. Trudno się temu dziwić, bowiem popularny SUM należy do grona wiodących uczelni medycznych w kraju, a chętnym do nauki oferuje szeroki zakres programów edukacyjnych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Olbrzymie zainteresowanie przystąpieniem do naboru na pierwszy rok widać wyraźnie. Kolejni kandydaci każdego dnia rejestrują się w systemie internetowym, wybierają kierunki, wprowadzają dane. Każdego dnia przeczesują Internet w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, ukryte we frazach wpisywanych w wyszukiwarki.

Śląski Uniwersytet Medyczny rekrutacja na studia to jedna z najczęściej występujących. Pod tą oraz innymi frazami, a mają one różne kombinacje, na przykład Śląski Uniwersytet Medyczny kalkulator punktów, kandydaci szukają odpowiedzi na wiele pytań. Ile punktów należy zdobyć, aby dostać się na Śląski Uniwersytet Medyczny? Czy uczestnictwo w olimpiadzie zwalnia z postępowania kwalifikacyjnego? Ile osób zostanie przyjętych? Na każde pytanie znamy odpowiedź.

Studia medyczne należą do najtrudniejszych, najbardziej wymagających, a w niektórych przypadkach także najdłuższych. Czy rekrutacja również jest trudna i skomplikowana? Owszem, droga do rekrutacyjnego finału jest dość długa, ale nie musi być wyboista i pełna niespodziewanych zakrętów. Jeśli dowiemy się jak najwięcej i poszczególne zagadnienia związane z naborem nie będą miały przed nami tajemnic, oczekiwać na wynik będziemy z dużą pewnością siebie.

 

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia

Na początku zadajmy inne pytanie: co jest najważniejsze w rekrutacji na studia? Przedmioty maturalne, które brane są pod uwagę w naborze na wybrany kierunek. Ubiegając się o przyjęcie na kierunek z obszaru studiów medycznych można mieć pewność, że bez bardzo dobrych wyników z biologii czy chemii będzie bardzo trudno, choć oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły.

Oferowane przez Śląski Uniwersytet Medyczny kierunki mogą różnić się od siebie zasadami i warunkami rekrutacji. Aby to pokazać warto posłużyć się przykładami.

Przyjęcie kandydatów na Kierunek lekarski odbywa się na podstawie uzyskania odpowiedniej liczby punktów z egzaminu maturalnego (przeliczonych zgodnie z zasadą 1%=1 punkt) z dwóch przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym: biologii (przedmiot obowiązkowy) oraz chemii, fizyki, matematyki (jeden do wyboru). Ile można zdobyć punktów? Maksymalnie 200.

Natomiast przyjęcie na kierunek Analityka medyczna odbywa się na podstawie uzyskania odpowiedniej liczby punktów z egzaminu maturalnego (przeliczonych zgodnie z zasadą 1%=1 punkt) z jednego wybranego przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym: biologii lub chemii lub fizyki lub matematyki. Ile można zdobyć punktów? Maksymalnie 100.

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

Kierunki tworzące ofertę dydaktyczną Śląskiego Uniwersytetu Medycznego różnią się od siebie nie tylko programami kształcenia, ale również maksymalną liczbą punktów do zdobycia w procesie rekrutacji. Większość z nich posługuje się regułą, na podstawie której kandydaci, którzy zdawali maturę na poziomie:

podstawowym przeliczają liczbę punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego według zasady: 1% = 1punkt,

rozszerzonym przeliczają liczbę punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego według zasady:

a) wynik z matury od 0-29 pkt – przeliczenie 1% x 1,

b) wynik z matury od 30-100 pkt – przeliczenie 1% x 1,5.

 

Progi punktowe

Czym jest próg punktowy na studia? Jest to liczba punktów, którą otrzymał ostatni na liście przyjętych kandydat. Oznacza to, że zagadnienie progów punktowych odnosi się do ubiegłorocznej rekrutacji, które można traktować jako przykład bądź ciekawostkę.

Zaprezentujmy jednak choć kilka przykładów. Próg punktowy na Kierunek lekarski (tryb stacjonarny) wyniósł 152, próg punktowy na kierunek Biotechnologia medyczna (tryb stacjonarny) wyniósł 94,5, próg punktowy na kierunek Farmacja (tryb stacjonarny) wyniósł 73, na próg punktowy na kierunek Pielęgniarstwo (tryb stacjonarny) wyniósł 27.

sprawdź ŚUM progi punktowe

 

Limity miejsc

Limity miejsc to jedno z ważniejszych dla kandydatów zagadnień, a fraza Śląski Uniwersytet Medyczny limity miejsc poszukiwana jest bardzo często w przestrzeniach polskiego Internetu. A co te limity oznaczają? Otóż mówią ile osób ma zostać przyjętych na dany kierunek.

Owszem, limity bywają zmieniane, ale i tak osoby ubiegające się o przyjęcie chcą wiedzieć ile miejsc przygotowano dla nowych studentów. Do tej pory ustalano limity miejsc dla takich kierunków jak: Analityka medyczna (studia stacjonarne) – 96, Bezpieczeństwo i higiena pracy – 24 (studia stacjonarne) oraz 24 (studia niestacjonarne), Biotechnologia medyczna – 48 (studia stacjonarne) oraz 48 (studia niestacjonarne), Chemia kosmetyczna (studia stacjonarne) – 24, Dietetyka – 168 (studia stacjonarne) oraz 24 (studia niestacjonarne), 

sprawdź ŚUM limity miejsc

 

Olimpiady i konkursy

Dlaczego warto brać udział w olimpiadach i konkursach? Korzyści z uczestnictwa w tych zawodach jest bardzo wiele. Można nie tylko sprawdzić wiedzę i umiejętności, poznać innych pasjonatów konkretnych dyscyplin czy też zdobyć bardziej bądź mniej cenne nagrody.

W kontekście rekrutacji na studia najważniejsze jest to, że laureaci i finaliści mogą skorzystać z konkretnych ulg w postępowaniu kwalifikacyjnym. Przede wszystkim, z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego przyjmowani są laureaci przedmiotowych olimpiad stopnia centralnego oraz olimpiad międzynarodowych w zakresie: biologii, chemii, fizyki oraz matematyki. Finalistom natomiast przyznaje się 100 punktów za przedmiot, który stanowi kryterium kwalifikacji. Na tym jednak nie koniec.

Maksymalną liczbę punktów z przedmiotu mogą uzyskać laureaci i finaliści olimpiad zawodowych, interdyscyplinarnych i tematycznych stopnia centralnego. Należą do nich: Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki, Olimpiada Lingwistyki Matematycznej, Olimpiada Wiedzy Technicznej, Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, a także Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

Ponadto laureaci stopnia centralnego Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej przyjmowani są w pierwszej kolejności na kierunek Pielęgniarstwo.

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Rekrutacja na studia może wydawać się procesem długim i męczącym, nawet jeśli wcale tak nie jest. Ale to odczucia zrozumiałe, które wynikają ze stresu związanego z oczekiwaniem na wyniki. Kiedy przyjdzie ten wyjątkowy dzień, w którym otrzymamy wiadomość o tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia, możemy skakać z radości, ale po chwili musimy zejść na ziemię, ponieważ wiadomość ta nie oznacza końca naszych rekrutacyjnych działań. Dlaczego?

Ponieważ zakwalifikowany do przyjęcia to nie to samo co przyjęty na studia. Aby tak się stało należy wykonać jeszcze jeden ruch.

Złożyć pisemną deklarację podjęcia studiów oraz dostarczyć dokumenty. W zestawie powinny znaleźć się między innymi: podanie o przyjęcie na pierwszy rok studiów, kserokopia świadectwa maturalnego, zaświadczenie o posiadaniu tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu, dwa kolorowe zdjęcia, spełniające wymagania dla zdjęć do dowodu osobistego, podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem, dowód osobisty lub paszport (do wglądu), zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów.

O czym jeszcze należy pamiętać? O tym, że na dostarczenie dokumentów mamy konkretny termin. Jeśli spóźnimy się z ich dostarczeniem albo nie zrobimy tego w ogóle, zostaniemy wykreśleni z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.