Politechnika Śląska (PŚ) w Gliwicach - rekrutacja na studia 2024/2025

Politechnika Śląska (PŚ) w Gliwicach - rekrutacja na studia 2024/2025

Politechnika Śląska w Gliwicach (PŚ) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Politechnika Śląska. Jak liczyć punkty na studia

Politechnika Śląska, której główny kampus zlokalizowany jest w Gliwicach, co roku przeżywa olbrzymi napływ kandydatów na studentów, co jest procesem jak najbardziej zrozumiałym, patrząc na to, jak bogatą ofertę ma do zaproponowania.

Duże zainteresowanie nauką pokazuje także ruch generowany w Internecie. Kandydaci poszukują w jego przestrzeniach odpowiedzi na liczne pytania, wpisując kombinacje różnych fraz i haseł. Politechnika Śląska rekrutacja na studia to jedna z popularniejszych, choć do często wpisywanych zaliczyć można takie jak: Politechnika Śląska przedmioty maturalne albo Politechnika Śląska przelicznik punktów.

Co najistotniejsze, zajmiemy się każdym hasłem, każdym pytaniem, które nurtuje kandydatów. Wiedza pozwala nie tylko bezproblemowo przejść przez poszczególne etapy rekrutacji, ale i przejść przez nie bez niepotrzebnych nerwów.

Rekrutacja na studia w Politechnice Śląskiej opiera się na wykonaniu rozmaitych kroków za pośrednictwem specjalnego systemu internetowego, co nie oznacza, że system ten wykona za nas połowę pracy. Owszem, nie są to zadania skomplikowane, jednak mogą sprawić kłopoty, jeśli będziemy próbowali wykonać je z pominięciem jasno określonych reguł. Zabierzmy się zatem do działania.

 

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia

Zanim udzielimy konkretnej odpowiedzi na postawione pytanie, musimy wspomnieć o podstawach prowadzenia naboru na studia w Politechnice Śląskiej. Fundamentem kwalifikacji są przedmioty maturalne, czyli przedmioty brane pod uwagę w procesie naboru na dany kierunek.

Jednak w katalogu dydaktycznym odnajdziemy kierunki, które wymagają od kandydatów czegoś więcej, niż tylko tych przedmiotów. Mowa o Architekturze i Architekturze wnętrz. Osoby ubiegające się o przyjęcie na te kierunki muszą podejść do egzaminów wstępnych, sprawdzających uzdolnienia artystyczne. Innym wyjątkiem, który co prawda nie zakłada uczestnictwa w egzaminach, ale zmieniającym nieco metodę obliczeń jest kierunek Lingwistyka stosowana.

Z racji tego, że w postępowaniu kwalifikacyjnym mamy do czynienia z wyjątkami, spotykamy się z różnymi metodami liczenia punktów. Najlepiej pokazać to na konkretnych przykładach.

W procesie rekrutacji na kierunek Automatyka i robotyka znaczenie mają: liczba punktów uzyskanych z matematyki na poziomie podstawowym oraz liczba punktów uzyskanych z jednego przedmiotu dodatkowego albo wynik egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Liczbę punktów przelicza się z uwzględnieniem przedmiotów o najkorzystniejszym dla kandydata wyniku. W przypadku poruszonej już Architektury, znaczenie mają: liczba punktów uzyskanych ze sprawdzianu uzdolnień artystycznych oraz liczba punktów uzyskanych z matematyki. A co z Lingwistyką stosowaną? Tutaj znaczenie mają języki: angielski, na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz polski.

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

Wiemy już, że dwa kierunki stanowią wyjątki od obowiązującej rekrutacyjnej reguły. Oznacza to, że istnieją dwa wzory liczenia punktów. Jeden wzór dotyczy Architektury i Architektury wnętrz, a drugi wzór pozostałych kierunków dostępnych w katalogu dydaktycznym.

Dla kierunku Architektura stosuje się wzór:

PUNKTY = Pspr + k × Wm

gdzie:

  • Pspr – liczba punktów uzyskanych ze sprawdzianu uzdolnień artystycznych,

  • Wm – liczba punktów uzyskanych z matematyki,

  • k = 0,5 dla poziomu podstawowego,

  • k = 1 dla poziomu rozszerzonego.

Dla kierunku Architektura wnętrz używa się następującego wzoru:

PUNKTY = Pspr + 0,1 × Wmp

Dla kierunku Lingwistyka stosowana stosuje się wzór:

PUNKTY = 0,5 × Wap + k × Ward + k × Wjp

gdzie:

  • Wap – liczba punktów uzyskanych z języka angielskiego (poziom podstawowy),

  • Ward – liczba punktów uzyskanych z języka angielskiego (poziom rozszerzony albo poziom dwujęzyczny),

  • Wjp – liczba punktów uzyskanych z języka polskiego,

  • k = 0,5 dla poziomu podstawowego,

  • k = 1 dla poziomu rozszerzonego,

  • k = 4/3 dla poziomu dwujęzycznego.

Pozostałym kierunkom kształcenia dedykowany jest wzór:

PUNKTY = 0,5 × Wmp + k × Wdodatkowy

gdzie:

  • Wmp – liczba punktów uzyskanych z matematyki (poziom podstawowy),

  • Wdodatkowy – liczba punktów uzyskanych z jednego przedmiotu dodatkowego albo wynik egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika,

  • k = 0,5 dla poziomu podstawowego,

  • k = 1 dla poziomu rozszerzonego,

  • k = 0,75 dla wyniku egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

 

Progi punktowe

Progi punktowe na studia to zagadnienie bardzo często poszukiwane przez kandydatów, jednak zdarza się, że nie rozumieją jego znaczenia. Próg punktowy nie oznacza tego, ile punktów należy zdobyć, aby dostać się na kierunek. Oznacza on, ile punktów zdobyła osoba, która znalazła się na ostatnim miejscu na liście osób zakwalifikowanych, podczas poprzedniej rekrutacji.

Próg punktowy zależy od trudności egzaminu maturalnego, wybieranych przedmiotów, liczby kandydatów oraz ich wyników oraz liczby miejsc na danym kierunku. Czynniki te zmieniają się każdego roku, dlatego Politechnika Śląska nie zakłada z góry progów punktowych.

sprawdź PŚ progi punktowe

 

Limity miejsc

Limity miejsc to kolejne ciekawe zagadnienie, które warto pokrótce omówić. To liczba, która podpowiada ile osób może być przyjętych na dany kierunek studiów. Co zrozumiałe, liczby te wyglądają różnie, ponieważ każdy kierunek planuje przyjąć inną liczbę osób.

Ile miejsc przygotowano dla nowych studentów? Podajmy choć kilka przykładów. Na kierunku Architektura wnętrz (studia stacjonarne) przygotowano 40 miejsc, na kierunku Automatyka i robotyka (studia stacjonarne) przygotowano 210 miejsc, na kierunku Analityka biznesowa (studia stacjonarne) przygotowano 100 miejsc, na kierunku Budownictwo (studia stacjonarne) przygotowano 240 miejsc, na kierunku Mechanika i budowa maszyn (studia stacjonarne) przygotowano 75 miejsc.

sprawdź PŚ limity miejsc

 

Olimpiady i konkursy

Olimpiady i konkursy to wydarzenia, w których warto uczestniczyć. Dzięki nim można poczuć ducha rywalizacji oraz sprawdzić wiedzę i umiejętności.

Ale za uczestnictwem i osiąganymi sukcesami stoi coś jeszcze. Otóż, laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego otrzymują prawo przyjęcia na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia bez postępowania kwalifikacyjnego, z maksymalną liczbą punktów.

Lista honorowych przez Politechnikę Śląską olimpiad i konkursów jest bardzo długa, a znajdują się na niej między innymi: Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki, Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiada Wiedzy Technicznej, Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej “Euroelektra”, Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości, Olimpiada Wiedzy Górniczej “O Złotą Lampkę”, Olimpiada Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce, Olimpiada Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice.

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Proces rekrutacji, nawet jeśli miałby tylko jeden etap, to i tak sprawiałby poczucie długiego i żmudnego. To zrozumiałe, kiedy bardzo nam na czymś zależy i czekamy na wyniki, które będą miały wpływ na bliższą i dalszą przyszłość, cierpliwość zostaje wykreślona ze słownika.

Kiedy już otrzymamy wiadomość o tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia, musimy w pierwszej kolejności ucieszyć się i ogłosić to całemu świata, a potem przejść do kolejnego rekrutacyjnego kroku. Czyli to jeszcze nie koniec?! Nie. Przed nami bardzo ważne zadanie, które stawia kropkę nad „i” i potwierdza chęć dołączenia do grona nowych studentów. Mowa o składaniu dokumentów. Jakie dokumenty należy dostarczyć?

W zestawie powinny znaleźć się: świadectwo dojrzałości, dyplom zawodowy technika (oczywiście jeśli posiadamy), kwestionariusz osobowy wydrukowany z systemu IRK, dowód osobisty. Co należy podkreślać wielokrotnie, składanie dokumentów to etap ubrany w jasno określone ramy czasowe.

Niedostarczenie dokumentów lub dostarczenie ich po obowiązującym terminie oznacza wykreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia. Pamiętajmy: zakwalifikowany do przyjęcia to nie to samo co przyjęty na studia.