Politechnika Gdańska (PG) - rekrutacja na studia 2024/2025

Politechnika Gdańska (PG) - rekrutacja na studia 2024/2025

Politechnika Gdańska (PG Gdańsk) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Politechnika Gdańska. Jak liczyć punkty na studia

Rekrutacja na studia to dla wielu młodych ludzi pierwsze poważne doświadczenie i wejście w dorosłe życie. Należy podjąć decyzje, dokonać wyboru, skonkretyzować plany na przyszłość. Może być to stresujące, bo przecież każdemu zależy na pomyślnym finale.

Politechnika Gdańska należy do najpopularniejszych polskich uczelni, a czym świadczy ruch generowany w wyszukiwarkach internetowych, z których korzystają kandydaci po to, aby dowiedzieć się jak najwięcej o procesie naboru na studia.

Frazy takie jak: Politechnika Gdańska rekrutacja na studia, Politechnika Gdańska przedmioty maturalne czy Politechnika Gdańska przelicznik punktów wprowadzane są każdego dnia wielokrotnie. Warto mieć jak największą wiedzę o tym, jak przebiega postępowanie kwalifikacyjne, a poznanie odpowiedzi na wszystkie pytania znacznie ułatwi odnalezienie się w rekrutacyjnych realiach.

Kandydaci na studia są różni, wiadomo. Ale każdy trzyma mocno kciuki, wierząc w końcowy sukces. Ile punktów należy zdobyć, aby dostać się na wymarzony kierunek? Jakie przedmioty brane są pod uwagę w procesie rekrutacji? Ile osób ma zostać przyjętych na pierwszy rok? Postaramy się odpowiedzieć na każde, nawet najtrudniejsze pytanie.

 

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia

Podstawą rekrutacji na studia w Politechnice Gdańskiej są przedmioty maturalne. Oczywiście chodzi o konkretne przedmioty, które mają znaczenie w postępowaniu kwalifikacyjnym. Z racji tego, że kierunki są różne i oferują pozyskanie wykształcenia o odmiennych profilach, oczekują od kandydatów różnych przedmiotów.

Na przykład: w procesie rekrutacji na Ekonomię brane pod uwagę są: matematyka, język polski, język obcy oraz geografia albo historia. Warto zwrócić uwagę na to, że w ofercie dydaktycznej Politechniki Gdańskiej funkcjonuje kierunek, który wymaga od kandydatów podejścia do egzaminów wstępnych. Tym kierunkiem jest Architektura, a egzamin zakłada sprawdzenie predyspozycji do wykonywania zawodu architekta.

Jak zatem liczyć punkty? Rekrutacja na studia to konkurs, w którym bierze się sumę punktów z następujących przedmiotów: matematyka, przedmiot dodatkowy, język polski, język obcy nowożytny. Co oczywiste, kandydaci na Architekturę dokładają do tego jeszcze wyniki z egzaminu wstępnego.

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

Wzór, według którego obliczamy punkty wygląda następująco:

WYNIK = (matematyka * p) + (przedmiot dodatkowy * p) + ( 0,1 * język polski ) + (0,1 * język obcy* p) + punkty za kwalifikacje

p = 0,4 - dla egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym,

p = 1 - dla egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym,

p = 1,3 - dla egzaminu maturalnego z języka obcego na poziomie dwujęzycznym,

punkty za kwalifikacje - punkty za posiadanie wybranych dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Jak już wspomnieliśmy, kandydaci na kierunek Architektura do uzyskanych punktów muszą dodać wyniki z egzaminu, według zasady W + S, gdzie W oznacza ilość punktów rekrutacyjnych, obliczonych na podstawie wyników maturalnych, a S oznacza ilość punktów uzyskanych z egzaminu.

 

Progi punktowe

Progi punktowe na studia to zagadnienie bardzo często poszukiwane przez kandydatów, jednak nie każdy kandydat rozumie jego znaczenie. Progi punktowe to liczby odnoszące się do poprzednich procesów rekrutacyjnych, które pokazują nam, ile punktów zdobyła ostatnia na liście zakwalifikowanych osoba.

Jak prezentowały się progi punktowe w ubiegłorocznej rekrutacji? Podajmy kilka przykładów. Studia stacjonarne: Architektura – 147, Biotechnologia – 81,52, Informatyka – 148,42, Inżynieria biomedyczna – 50,30, Matematyka – 76,88, Transport – 40, Mechanika i budowa maszyn – 60,04. Studia niestacjonarne: Informatyka – 95,40, Budownictwo – 36,16, Inżynieria środowiska – 22,56, Budowa maszyn i okrętów – 21, Analityka gospodarcza – 44,10.

sprawdź PG progi punktowe

 

Limity miejsc

Politechnika Gdańska limity miejsc to fraza, którą powinniśmy umieścić na wysokim miejscu notowania wyszukiwanych najczęściej. Zdecydowana większość kandydatów ciekawa jest, ile osób ma zostać przyjętych na pierwszy rok studiów na danym kierunku.

Limit to liczba, która mówi nam ile miejsc przygotowano dla nowych studentów. Niestety, z racji tego, że na limit miejsc wpływają różne czynniki Politechnika Gdańska nie zdecydowała się jeszcze na opublikowanie limitów. Zostaną podane najpóźniej w dniu publikacji wyników.

sprawdź PG limity miejsc

 

Olimpiady i konkursy

Olimpiady i konkursy to zagadnienie, którym warto się zainteresować. Z uczestnictwa w olimpiadach i konkursach płynie wiele korzyści. Możemy się dobrze bawić, sprawdzić wiedzę i umiejętności, poznać innych pasjonatów, a przy okazji zdobyć bardziej bądź mniej cenne nagrody.

Dlaczego jeszcze warto brać udział w olimpiadach i konkursach? Ponieważ laureaci i finaliści konkretnych wydarzeń, honorowanych przez uczelnię mogą liczyć na ulgi w rekrutacji, w tym nawet przyjęcie bez postępowania kwalifikacyjnego.

Lista uznawanych w procesie rekrutacyjnym olimpiad i konkursów jest bardzo długa, a znajdują się na niej między innymi: Olimpiada Biologiczna (na kierunki Biologia, Chemia, Zielone technologie), Olimpiada Geograficzna (na kierunki Ekonomia, Gospodarka przestrzenna, Okręty i konstrukcje morskie, Transport, Transport i logistyka), Olimpiada Przedsiębiorczości (na kierunki Ekonomia, Zarządzanie, Zarządzanie i inżynieria produkcji, Zarządzanie inżynierskie), konkurs „Indeks Wcześniej na WEiA” (na kierunki Automatyka, robotyka i systemy sterowania, Elektrotechnika, Energetyka).

Na dodatkowe punkty w procesie rekrutacji mogą liczyć także sportowcy, a mówiąc konkretniej laureaci zawodów rangi: Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Polski, Puchar Polski w dyscyplinach indywidualnych i zespołowych.

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Rekrutacja na studia to proces, który może wywoływać emocje. To w pełni zrozumiałe. Rozpoczęcie studiów to dla wielu osób otwarcie nowego etapu w życiu oraz pierwszy krok w kierunku spełniania marzeń. Jak zatem zareagować, kiedy otrzymamy wiadomość o tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia? Najpierw należy się ucieszyć i podzielić tą informacją z najbliższymi.

Potem należy przygotować się do kolejnego rekrutacyjnego zadania. Jak to? Czy otrzymana wiadomość o zakwalifikowaniu do przyjęcia nie kończy całego procesu? Nie. Zaznaczmy bardzo wyraźnie. Zakwalifikowany do przyjęcia to nie to samo co przyjęty na studia. Aby tak się stało należy wykonać jeszcze jedno zadanie. Pomimo tego, że nie jest to żaden egzamin czy rozmowa kwalifikacyjna, to jest to element bardzo ważny. Stanowi kropkę nad „i”. Chodzi o dostarczenie dokumentów.

Komplet dokumentów powinien zawierać: oryginał świadectwa dojrzałości wraz z ewentualnym aneksem do świadectwa (do wglądu), kserokopię świadectwa dojrzałości wraz z ewentualnym aneksem do świadectwa, oryginał dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego (jeśli ukończyliśmy technikum).

Dodatkowo, od wybranych kandydatów mogą być wymagane również: kserokopia dokumentu potwierdzającego uzyskanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu czy też kserokopia dokumentu potwierdzającego uzyskania tytułu laureata zawodów sportowych rangi: Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Polski, Puchar Polski w dyscyplinach indywidualnych wraz z dokumentem potwierdzającym posiadanie aktualnej klasy mistrzowskiej międzynarodowej lub klasy mistrzowskiej lub klasy pierwszej wraz z oryginałami do wglądu.

Pamiętajmy o tym, że na dostarczenie dokumentów mamy określony czas, którego nie wolno nam przekroczyć. Brak dostarczenie dokumentów albo dostarczenie ich po terminie może skutkować wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.