Uniwersytet Gdański (UG) - rekrutacja na studia 2025/2026

Uniwersytet Gdański (UG) - rekrutacja na studia 2025/2026

Uniwersytet Gdański (UG Gdańsk) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Uniwersytet Gdański. Jak liczyć punkty na studia

Uniwersytet Gdański należy do największych i najprężniej działających uczelni, oferujących liczne propozycje kształcenia, reprezentujące rozmaite dyscypliny.

Bogata oferta przyciąga głodnych wiedzy młodych ludzi, którzy zarówno przed podjęciem ostatecznych decyzji, jak i w trakcie postępowania, poszukują informacji związanych z rekrutacją na wybrany przez siebie kierunek.

Uniwersytet Gdański rekrutacja na studia to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w przestrzeniach polskiego Internetu. Ale tych zapytań jest znacznie więcej, a dotyczą każdego, nawet najmniejszego szczegółu wyścigu po indeks.

Rekrutacja na studia, nawet jeśli organizowana jest przez tak dużą i znaczącą uczelnię jak Uniwersytet Gdański, nie jest procesem bardzo skomplikowanym, ale wymagającym skrupulatności i dużego skupienia. Ponadto, jest bardzo ważnym wydarzeniem, więc wywołuje też olbrzymie emocje.

Czy można te emocje choć trochę uspokoić? Tak, są na to konkretne sposoby. Można sprawdzić swoje szanse na rekrutacyjny sukces, dowiedzieć się ile osób może zostać przyjętych na pierwszy rok, jak również dowiedzieć się czy osiągnięcia w różnego rodzaju olimpiadach pozwalają na otrzymanie ulg w postępowaniu. Każda informacja dostępna jest w jednym miejscu.

 

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia

Uniwersytet Gdański przedmioty maturalne – od tego zagadnienia powinniśmy rozpocząć omawianie procesu ubiegania się o przyjęcie na studia, bo to przedmioty zdawane na maturze stanowią podstawę naszej kwalifikacji. Te przedmioty oraz ich ilość może być różna, a wszystko zależy od wybranego kierunku.

Na przykład, w rekrutacji na kierunek Biotechnologia brane pod uwagę są: język obcy oraz dwa przedmioty spośród takich jak: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, matematyka, a w rekrutacji na kierunek Pedagogika znaczenie mają: język polski, język obcy oraz dwa przedmioty do wyboru spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, drugi język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Warto pamiętać także o tym, że kandydaci na niektóre kierunki muszą podejść do egzaminów wstępnych. Dotyczy to kandydatów na Logopedię, Sztukę kreatywnego pisania oraz Indywidualne Studia Międzydziedzinowe.

Jaka jest reguła liczenia punktów? Istotnym elementem jest mnożnik przedmiotu, bowiem za każdym razem może on wyglądać inaczej. Na przykład w rekrutacji na kierunek Biznes chemiczny brane pod uwagę są: chemia – mnożnik przedmiotu 0,40, matematyka – mnożnik przedmiotu 0,20, język obcy – mnożnik przedmiotu 0,15, jeden przedmiot do wyboru – mnożnik przedmiotu 0,25.

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

Wynik egzaminu na poziomie podstawowym zostaje pomnożony przez mnożnik przedmiotu. Wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym zostaje pomnożony przez mnożnik przedmiotu oraz dodatkowo przez współczynnik 1,5. W przypadku, gdy kandydat zdawał egzamin maturalny z danego przedmiotu na dwóch poziomach, wyniki nie sumują się, system wybierze jeden wynik – korzystniejszy dla kandydata. Przykład?

Przyjmijmy, że ubiegamy się o przyjęcie na kierunek Administracja. Według obowiązujących zasad, pod uwagę brane są: język polski (mnożnik 0,35), język obcy (mnożnik 0,35) oraz jeden przedmiot do wyboru (mnożnik 0,3). Załóżmy, że na maturze zdawaliśmy historię, matematykę i język polski na poziomie rozszerzonym (PR) oraz język polski i angielski na poziomie podstawowym (PP) i uzyskaliśmy następujące wyniki:

  • język polski: poziom podstawowy (PP) 75%

  • język polski: poziom rozszerzony (PR) 45%

  • język angielski: poziom podstawowy (PP) 68%

  • historia: poziom rozszerzony (PR) 60%

  • matematyka: poziom rozszerzony (PR) 55%

System rekrutacyjny przeliczy wyniki w następujący sposób:

  • język polski: PP 75 x mnożnik przedmiotu 0,35 = 26.25

  • język polski: PR 45 x mnożnik przedmiotu 0,35 x współczynnik 1,5 za poziom rozszerzony = 23.62

  • język angielski: PP 68 x mnożnik przedmiotu 0,35 = 23.8

  • historia: PR 60 x mnożnik przedmiotu 0,3 x współczynnik 1,5 = 27

  • matematyka: PR 55 x mnożnik przedmiotu 0,3 x współczynnik 1,5 = 24.75

Po zsumowaniu najkorzystniejszych wyników, zdobyliśmy łącznie 77,05 punktów. System wybrał: wynik z przedmiotu język polski na poziomie podstawowym, ponieważ dał on wyższy wynik po przeliczeniu, niż poziom rozszerzony, wynik z przedmiotu język obcy nowożytny oraz wynik z przedmiotu historia na poziomie rozszerzonym, ponieważ daje najwyższą punktację wśród przedmiotów do wyboru.

 

Progi punktowe

Czym jest próg punktowy? Jest to liczba punktów, które w ubiegłorocznej rekrutacji pozwoliły zająć ostatnie miejsce na liście osób zakwalifikowanych.

Czy warto przykładać do nich większą wagę? Lepiej potraktować je jako ciekawostkę. W ubiegłorocznej rekrutacji w Uniwersytecie Gdańskim progi punktowe wyniosły między innymi: Administracja (studia stacjonarne) – 96,2, Biologia (studia stacjonarne) – 70,1, Finanse i rachunkowość (studia stacjonarne) – 98,6, Międzynarodowe stosunki gospodarcze (studia stacjonarne) – 96,6, Pedagogika (studia stacjonarne) – 65,8, Psychologia (studia stacjonarne) – 112,15, Prawo (studia stacjonarne) – 111,25.

sprawdź UG progi punktowe

 

Limity miejsc

Uniwersytet Gdański limity miejsc – za tym hasłem kryją się liczby, które mówią nam, ile osób ma zbyć przyjętych na pierwszy rok studiów czy też mówiąc inaczej, ile miejsc przygotowano dla nowych studentów na danym kierunku. Liczby są oczywiście różne.

Na przykład: na kierunku Logopedia przygotowano 55 miejsc, na kierunku Biotechnologia przygotowano 106 miejsc, na kierunku Psychologia przygotowano 180 miejsc, na kierunku Socjologia przygotowano 100 miejsc, na kierunku Prawo przygotowano 250 miejsc (studia stacjonarne) oraz 180 miejsc (studia niestacjonarne), na kierunku Finanse i rachunkowość przygotowano 150 miejsc.

sprawdź UG limity miejsc

 

Olimpiady i konkursy

Olimpiady i konkursy to wydarzenia, którymi warto się interesować i warto brać w nich udział. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że są świetnym sposobem na sprawdzenie wiedzy i umiejętności, ale również dlatego, że laureaci i finaliści mogą liczyć na spore ulgi w rekrutacji.

Otóż, jeśli spełniają wymogi to przyjmowani są na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na kierunki, na których dana olimpiada lub konkurs brane są pod uwagę. Lista olimpiad i konkursów jest długa, a znajdują się na niej między innymi: Olimpiada Artystyczna organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej w Warszawie, Olimpiada Biologiczna organizowana przez Polskie Towarzystwo Przyrodników w Krakowie, Olimpiada Chemiczna organizowana przez Polskie Towarzystwo Chemiczne w Warszawie, Olimpiada Informatyczna organizowana przez Fundację Rozwoju Informatyki w Warszawie, Olimpiada Przedsiębiorczości organizowana przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych w Warszawie, Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowana przez Uniwersytet Warszawski.

Czy ktoś jeszcze może liczyć na ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym? Tak, kandydaci będący sportowcami, którzy posiadają wybitne osiągnięcia w dyscyplinach olimpijskich oraz ujętych w programie Akademickich Mistrzostw Polski. Otrzymują oni dodatkowe punkty w rekrutacji.

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Powiedzmy to od razu – zakwalifikowany do przyjęcia to nie to samo co przyjęty na studia. Chodzi o to, że kiedy otrzymamy wiadomość o tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia musimy wykonać jeszcze jeden rekrutacyjny krok, a mianowicie dostarczy dokumenty.

Ten krok jest potwierdzeniem, że faktycznie chcemy rozpocząć naukę. Oznacza to, że jeśli nie dostarczymy dokumentów, zostaniemy wykreślenie z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.

Co powinno znaleźć się w zestawie dokumentów? Między innymi: własnoręcznie podpisana ankieta osobowa, oryginał lub odpis świadectwa, dokumenty potwierdzające uzyskanie dodatkowych uprawnień (chodzi o sportowców oraz laureatów i finalistów olimpiad i konkursów), aktualna fotografia.

Pamiętajmy o tym, że każdy etap rekrutacji prowadzony jest w jasno określonych ramach czasowych. Na składanie dokumentów także jest konkretny termin.